Wiele z otaczających nas roślin posiada właściwości, które mogą pomóc nam w uporaniu się z uciążliwymi problemami zdrowotnymi. Jedną z takich roślin jest fiołek trójbarwny, szerzej znany jako bratek. Popularna roślina jest niezwykle skutecznym lekiem na trądzik. Regularnie spożywana herbata wpływa także na pracę naszego układu pokarmowego, wspomagając odchudzanie.
Dziewanna nie bez przyczyny nazywana jest królową polskich łąk. Jak działa dziewanna? Właściwości wykrztuśne, bakteriobójcze i przeciwzapalne to tylko niektóre z jej atutów. Z dziewanny możemy również przyrządzić doskonałą nalewkę, sprawdzi się także jako ozdoba naszego ogrodu ze względu na słodko pachnące, żółte kwiaty. Jakie jeszcze właściwości ma dziewanna i jak ją stosować?
Do schronisk trafia co miesiąc bardzo dużo kotów i jeszcze więcej psów. Jak placówki przygotowują się do zimy? W jaki sposób każdy z nas może im pomóc? Sprawdził to prezenter radiowy i wielbiciel zwierząt Krzysztof Jankowski "Jankes". Jakie prezenty dla miał dla piesków?
Kasze, mąka, makarony, płatki owsiane i przyprawy - nasze kuchnie pełne są sypkiej żywności. W czym ją przechowywać, aby zachowała świeżość i się nie rozsypywała? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła declutterka Maria Ernst-Zduniak.
Największe dzikie koty świata to zwierzęta, które budzą szacunek i uznanie u przedstawicieli wszystkich gatunków. Ludzi nieustannie fascynuje ich dzika natura oraz wyjątkowe piękno. Bliscy krewni dzikich kotów, czyli koty domowe, towarzyszą człowiekowi od ponad 10 tysięcy lat.
Kot europejski krótkowłosy nazywany jest także kotem celtyckim. To rasa naturalna, której przodkowie pochodzą z obszarów basenu Morza Śródziemnego. Na Starym Kontynencie obecne były już w czasach Cesarstwa Rzymskiego.
Munchkin to rasa, której nie sposób pomylić z żadną inną. Wyjątkowo krótkie łapy sprawiają, że kot munchkin określany bywa mianem kociego jamnika. Rasa ta wzbudza wiele kontrowersji, zarówno wśród hodowców, jak i organizacji felinologicznych.
Kot kartuski to rasa, która ukształtowała się we Francji. Jest to najstarsza rasa świadomie hodowana w Europie. Pierwsze koty zostały przywiezione do Francji prawdopodobnie już w XV wieku.
Kot norweski leśny to narodowy kot Norwegii – taki tytuł nadał mu król Olaf w latach 70. XX wieku. Norweski kot leśny jest bardzo popularny w krajach nordyckich, a także we Francji. Jednym z najbardziej znanych kotów norweskich leśnych jest Sølvfaks – bohater książki autorstwa Gabriela Scotta.
Kot egipski to jedna z najstarszych naturalnych ras kotów. Wielu badaczy sugeruje nawet, że może być on protoplastą wszystkich znanych obecnie ras. Charakterystyczną cechą egipskich kotów mau są cętki – znajdują się one zarówno na futrze, jak i na skórze.
Koty burmskie wywodzą się z dalekiej Azji, a pierwsze wzmianki o istnieniu tej rasy pochodzą z XIV wieku. Koty burmskie wyróżniają się niepowtarzalnym, nieco egzotycznym wyglądem, dużą aktywnością oraz bardzo przyjaznym usposobieniem.
Kot birmański nazywany jest świętym kotem z Birmy nie tylko dzięki legendom, które towarzyszą tej rasie, ale także z uwagi na wyjątkowo wyważony charakter i piękny wygląd. To koty, które potrafią stworzyć z właścicielem wyjątkową więź.
Każda roślinna czasami choruje. Nawet jeśli zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, to mogą zaatakować ją wirusy lub szkodniki, na które nie mamy wpływu. Warto poznać choroby bukszpanu, jeśli mamy zamiar posadzić go w swoim ogrodzie.
Obrzeża trawnikowe to przydatne narzędzie nie tylko w naszym ogrodzie, ale także w przestrzeni miejskiej. W artykule podpowiemy, do czego dokładnie służą obrzeża trawnika oraz z jakich materiałów najczęściej się je wykonuje. Zapraszamy.
Niewiele jest krzewów tak ozdobnych, a przy tym tak prostych w uprawie jak perukowiec. Krzew w miesiącach letnich po przekwitnięciu kwiatów wytwarza efektowne, puszyste “peruki”. Perukowiec ma niewielkie wymagania – urośnie nawet w suchej i niezbyt żyznej ziemi. Lubi za to przycinanie. Przemyślane cięcie perukowca pozwoli uformować z niego drzewo lub krzew i sprawi, że w przyszłym sezonie “peruki” będą bardziej obfite.
Pysznogłówka szkarłatna i pysznogłówka ogrodowa to dwa najczęściej uprawiane w Polsce gatunki tej niezwykłej rośliny. Pysznogłówka, zwana również indiańskim pióropuszem lub bergamotką, jest ceniona ze względu na piękne amarantowe kwiaty, które – co ciekawe – są jadalne, a ich zapach i smak przypomina cytrusowy aromat owoców pomarańczy bergamoty. Radzimy, jak uprawiać pysznogłówkę w ogrodzie i do czego można ją wykorzystać.
Czy wiesz, jakie kroki należy podjąć, gdy pojawi się pożar? Sprawdź, jak postępować w razie zagrożenia ogniowego.
Wanny wolnostojące najczęściej dostępne są w modelach prostokątnych lub owalnych, które możemy zamontować na nóżkach lub przyściennie. Wybór wanny wolnostojącej do łazienki lub pokoju kąpielowego pozwala nam w pełni wykorzystać pozostałą przestrzeń i zaaranżować ją według naszych upodobań.
Wyroby ze srebra czarnieją pod wpływem dwutlenku siarki obecnego w powietrzu. W jaki sposób pozbyć się ciemnego nalotu ze srebrnej biżuterii i sztućców? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN dziennikarka Małgorzata Świgoń.
Odnowione mieszkanie to marzenie wielu z nas. Jednak im dłużej on trwa, tym pochłania więcej pieniędzy. Z czym trzeba się liczyć decydując się na remont? W studiu Dzień Dobry TVN Wiesław Skiba, złota rączka, podpowiedział, jak wybrać rzetelną ekipę remontową oraz jak nie dać się oszukać. Czy wypada zapłacić zaliczkę fachowcowi przed remontem?
Patelnie miedziane, stalowe, a może żeliwne - które z nich są najlepsze? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Anna Nowak-Ibisz. Dowiedzieliśmy się również od niej, z których patelni powinni korzystać alergicy.
O tym , jakie dzieła sztuki pojawią się na ekspozycji w jesiennym sezonie aukcyjnym, opowiedziała nam Iwona Büchner, właścicielka domu aukcyjnego.
Jak modnie urządzić mieszkanie? Katarzyna Jaroszyńska i Ewa Mierzejewska odwiedziły warszawskie targi wnętrzarskie, by zobaczyć, jakie trendy obowiązują w tym sezonie. Okazuje się, że odchodzimy już od minimalistycznych wystrojów. Kluczem jest przytulność. Zamiast szarych kanap inwestujemy w welurowe, pikowane sofy, wzorzyste ściany i zasłony. Stawiamy na kolory. Pudrowy róż czy głęboka, butelkowa zieleń to wnętrzarski hit. W kuchni z kolei rządzi marmur i naturalne drewno.
Kilka miesięcy temu cała Polska żyła sprawą pieska Fijo, któremu właściciel zmiażdżył kręgosłup, połamał żebra, stłukł szczękę i wybił zęby. Niestety mimo długiego leczenia nie udało się przywrócić pieskowi czucia w tylnych łapkach i teraz musi się poruszać za pomocą specjalnego psiego wózka. W chwili obecnej Fijo czeka na odpowiedni dom. Jakie warunki powinna spełniać rodzina, która chciałaby go zaadoptować? Do ośrodka, w którym przebywa Fijo pojechał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Zieleń w doniczkach nie tylko dekoruje wnętrza, ale również oczyszcza je z toksycznych związków. Które rośliny doniczkowe najskuteczniej filtrują powietrze? W którym miejscu je stawiać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dra Wojciecha Podstolskiego z ogrodu botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak przygotować rośliny balkonowe na zimę? Na dachu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Izabelę Szarmach i Olgę Piórkowska. Do czego będzie potrzebny nam styropian? Czy zimą trzeba podlewać balkonowe rośliny? Iza i Olga zwróciły uwagę, by pamiętać o tym, że jesienią sadzimy cebulki roślin cebulowych, które dadzą nam piękne kwiaty na wiosnę. I jak przezimować rośliny, które nie przetrwają zimy na balkonie?
Co prawda coraz więcej dokumentów przechowujemy lub otrzymujemy w formie elektronicznej, to nadal są takie, które musimy trzymać w formie papierowej. W czym je przechowywać, aby nie poniewierały się po całym mieszkaniu? O swoich sposobach mówiła w Dzień Dobry TVN declutterka Maria Ernst-Zduniak.
Niektórym osobom prasowanie sprawia trudności, ale przecież nie da się go uniknąć. O sposobach, które pozwolą nam szybciej uporać się z tym zajęciem mówiła w Dzień Dobry TVN ekoblogerka Ewa Kozioł. Powiedziała również, jak odkamienić żelazko i czym wyczyścić jego spód.
Polska gościnność nie zna granic. Jednak każda kolacja lub przyjęcie powinna mieć swój koniec. Jak delikatnie zasugerować gościom, że wizyta dobiegła końca? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dr Irenę Kamińską-Radomską. Specjalistka z zakresu etykiety i savoir-vivre zwróciła uwagę, że to goście powinni wiedzieć, kiedy przyjęcie się kończy. Co jednak zrobić, kiedy spotkanie przeciąga się do późnych godzin wieczornych? Dobrym sposobem jest zaproponowanie kawy lub herbaty :)
Obecnie bardzo często przerabiane są domy z okresu PRL-u, zwane kostkami. Zobaczcie, w jaki sposób można prostą bryłę przekształcić w nowoczesny dom. Czy koszt zmiany istniejącego budynku jest podobny do kosztu wybudowania nowego?