Sasanka – uroczy symbol wiosny. Zobacz, jak o nią dbać.

Dwie sasanki
Fot: I love Photo and Apple. / gettyimages.com
Fioletowe kwiaty sasanki dla wielu są symbolem zbliżającej się wiosny. Gdzie występuje sasanka zwyczajna? Jak się ją uprawia i pielęgnuje, w jakich odmianach występuje najczęściej? Czy sasanka jest pod ochroną?

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzy sasanki. Ten piękny kwiatek to symbol polskiej wiosny i wspomnienie dziecięcych lat. Niestety sasanka zwyczajna jest coraz rzadziej spotykana w naturalnych warunkach.

Sasanka – gatunki

Gdzie występuje sasanka zwyczajna ? Sasanka zwyczajna, czyli sasanka pospolita, to bylina, która występuje w Europie, głównie na zachodzie i wschodzie. Jeśli zastanawiamy się, czy sasanka jest chroniona , odpowiedź jest jedna – tak. Sasanka objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Niemniej w naturalnym środowisku już prawie całkowicie wyginęła, dlatego hoduje się ją przede wszystkim w ogrodach.

Sasanka należy do rodziny jaskrowatych, które dzielą się aż na trzydzieści gatunków. W Polsce można spotkać sześć z nich. Wszystkie są pod ochroną i są to:

· sasanka alpejska,

· sasanka łąkowa,

· sasanka otwarta,

· sasanka słowacka,

· sasanka wiosenna ,

· sasanka zwyczajna.

Sasanka zwyczajna – najpopularniejsza w Polsce

Najczęściej spotykaną odmianą sasanki w Polsce jest sasanka zwyczajna . W dawnych czasach roślina ta porastała słoneczne zbocza, a także suche łąki czy lasy sosnowe. Dziś coraz rzadziej można odnaleźć sasankę zwyczajną w jej naturalnym środowisku. Według oficjalnych danych roślina pojawia się jedynie na obszarze Lubelszczyzny. Warto dodać, że sasanka zwyczajna bardzo przypomina w uprawie swojego mieszańca, czyli sasankę ogrodową .

Sasanka – opis rośliny

Sasanka osiąga zazwyczaj wysokość od dwudziestu do trzydziestu centymetrów. Charakterystyczne dla tego kwiatka jest to, że liście są gęsto pokryte włoskami, w miarę dorastania roślina pozbywa się owłosienia. Dzwonkowate kwiaty także pokryte są meszkiem lub włoskami. Same liście sasanki podobne są do liści marchwi. Kwiaty są zawsze ładnie odsłonięte u sasanki, gdyż wielkością zawsze przewyższają liście. Dopiero latem listki zaczynają intensywniej rosnąć. Korzenie sasanki są bardzo mocne, gęste i rozgałęzione. Łodyżki pokryte są srebrzystym włosiem. Każda z łodyg zakończona jest kwiatkiem.

Sasanka – uprawa

Z uwagi na to, że sasanka jest tzw. heliofitem, potrzebuje do wzrostu bardzo dużej ilości światła. Najlepsza dla sasanki jest ziemia urodzajna, piaszczysta i próchniczna, lekka, niemniej jednak musi być ona dobrze zdrenowana, wapnowana, mająca odczyn obojętny lub zasadowy. Jak zostało już wspomniane, sasanka najlepiej czuje się w miejscach silnie nasłonecznionych, dobrze rośnie także na stanowiskach lekko zacienionych. Dla dorosłych egzemplarzy bardzo dobre są okresy suszy, z uwagi na doskonale rozbudowany system korzeni.

Jak wygląda sasanka?

O tym, jak wygląda sasanka , już wiemy. Przejdźmy jednak do szczegółów. Charakterystyczne dla sasanki zwyczajnej jest posiadanie dużego kwiatu w kolorze fioletowym. Na początku, gdy roślina jest młoda, kwiat przypomina kształtem dzwonek, następnie staje się on bardziej rozłożony, z żółtawym środkiem. Kiedy sasanka kwitnie, jej kwiaty są po zewnętrznej stronie filcowate.

Kwiat sasanka kwitnie w okresie od marca do maja. Gdy roślina przekwitnie, w miejscu kwiatka pojawia się owocostan, który przypomina kulkę z puchu. Po przekwitnięciu nasiona sasanki są niesione przez wiatr, dlatego warto jest pilnować zbioru nasion, jeśli mamy w planach rozmnażać sasankę. Liście sasanki znajdują się nisko, blisko ziemi. Czasem pojawiają się przed albo w trakcie kwitnienia sasanki – zależne jest to od gatunku rośliny. Całkowity rozkład rośliny następuje w okresie letnim.

Jaki kolor ma sasanka?

Wszystko zależy od gatunku i odmiany – większość z nas kojarzy sasankę jako kwiat fioletowy, co charakterystyczne jest dla sasanki zwyczajnej, ale istnieją także inne barwy:

· kolor fioletowo-niebieski jest charakterystyczny dla sasanki wiosennej, mającej zwisający dzwonek,

· fioletowo-niebieska sasanka wiosenna ma kwiaty o kształcie zwisającego dzwonka,

· sasanka alpejska wyróżnia się białą barwą,

· sasanka otwarta to roślinka o intensywnie otwartych, niebiesko-fioletowych kwiatkach,

· sasanka słowacka jest kwiatem o barwie fioletowej lub liliowej,

· sasanka łąkowa jest szaro-fioletowa, a jej kwiaty mają kształt dzwonkowaty.

Zobacz film: Jak przesadzać kwiaty? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości