Co zrobić, żeby pies się słuchał na spacerze? Jak wybrać najlepszą smycz?

Smycz dla psa jest nieodłącznym elementem każdego spaceru z czworonogiem. Powinna być dobrze dobrana pod względem wagi, gabarytów, temperamentu pupila i rodzaju aktywności na spacerze. Co zrobić, żeby pies nie ciągnął na smyczy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Radkiem Ekwińskim. Instruktorowi szkolenia psów towarzyszył w naszym studiu Amor - piesek, który szuka domu.

Czworonogi uwielbiają spacery. Są one potrzebne dla ich prawidłowego rozwoju. Dlatego kupując odpowiednią smycz dla psa, właściciele powinni zadbać nie tylko o przyjemność podczas pieszych wędrówek, ale również o bezpieczeństwo innych spacerowiczów. Przed zakupem warto się zorientować, gdzie kupić, ile kosztuje smycz dla psa oraz czy tanie smycze dla psa są dobrym rozwiązaniem.

Czym charakteryzuje się dobra smycz dla psa?

Pies jest dość wymagającym zwierzęciem. Poza zapewnieniem podstawowych warunków bytowych, należy pamiętać również o zorganizowaniu czasu wolnego. Podczas codziennych spacerów bardzo ważny jest rodzaj smyczy, na jakiej prowadzony jest pupil. Zarówno smycz i obroża dla psa powinny być dobrze dobrane pod względem jego gabarytów, trybu życia oraz temperamentu. W przypadku dużych zwierząt z pewnością sprawdzi się mocna i gruba smycz dla psa. Zapewni ona swobodną kontrolę nad czworonogiem, bez większego ryzyka, że pupil wyrwie się z ręki. Smycz dla małego pieska nie musi już być dodatkowo wzmocniona. Jednakże bez względu na rasę i gabaryty zwierzęcia, warto pamiętać, że najlepsza jest długa smycz dla psa oraz smycz automatyczna dla psa, która pozwoli mu na swobodne poruszanie się po terenie. Dobra smycz dla psa to również wysoka jakość materiału, z jakiego jest wykonana. Dlatego zaleca się, aby wybierać sprawdzone marki, które zapewnią trwałość użytkowania.

Jakie są rodzaje smyczy dla psa?

Psie smycze należy dobierać pod względem potrzeb i charakteru pupila. Najbardziej popularnym rodzajem jest smycz regulowana dla psa, która przeznaczona jest do codziennych spacerów i sprawdzi się praktycznie u wszystkich ras piesków. Smycz można złożyć oraz regulować jej długość za pomocą wmontowanego karabińczyka. Istnieje również możliwość wykonania pętelki, aby móc przypiąć ją np. do poręczy lub ławki, gdy podczas spaceru wystąpi potrzeba zrobienia sobie przerwy. Najczęściej spotykanym typem smyczy regulowanej jest smycz pleciona oraz skórzana dla psa.

Automatyczna smycz dla psa pozwala na kontrolowanie jej długości za pomocą specjalnego mechanizmu. Wystarczy nacisnąć guzik, który chowa lub rozwija smycz. Ten rodzaj polecany jest w szczególności dla spokojniejszych, bardziej zdyscyplinowanych psów. Nie jest zalecana natomiast dla szczeniaków, zwierząt, które dopiero zaczynają spacery na smyczy oraz dla psów, które ze względu na swój temperament ciągną smycz. Smycze automatyczne dla psów bywają również bardzo napięte, zwłaszcza w przypadku smyczy taśmowych. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, aby dobrze ją dobrać pod kątem wagi zwierzęcia.

Wielu właścicieli chętnie zdecyduje się na klasyczną smycz dla psa, która wykonana jest z metalowego łańcuszka lub ze skóry, ale wciąż spotykana jest również ponadczasowa smycz taśmowa dla psa. Na jednym jej końcu umieszczony jest karabińczyk, a na drugim rączka. Tutaj nie ma możliwości regulacji długości, najczęściej wynosi ona od 120 do 150 cm. Skorzystają z niej wszystkie psy, niezależnie od gabarytów. Zalecana jest dla zwierząt, które dopiero uczą się spacerowania ze smyczą.

Poza najbardziej typowymi smyczami dostępne są także wersje do specjalnego przeznaczenia np. smycz do biegania z psem, smycz treningowa dla psa, smycz dla psa do roweru, smycz dla psa do samochodu, smycz dla psa z amortyzatorem, smycz z szelkami dla psa, a nawet smycz elektroniczna dla psa. Niezależnie od tego, w jaki sposób smycz będzie wykorzystana, najważniejsze, aby zapewniała zwierzęciu pełną swobodę ruchu, a właścicielowi bezpieczeństwo użytkowania.

Czy istnieje smycz dla dwóch psów?

Osoby, które posiadają więcej niż jednego psa nie muszą się martwić o wspólne spacery. Na rynku dostępna jest zarówno smycz na dwa psy, jak również smycz dla kilku psów. Wykonana jest zazwyczaj z taśmy, z przeznaczeniem dla średnich i dużych ras. Występuje najczęściej jako jedna smycz z odnogami dla kolejnych zwierząt. Podwójna smycz dla psów jest już mniej swobodna i trudniejsza w użytkowaniu, ale ze względu na swoją długość pozwala na dużą kontrolę rozbieganych pupili. Istnieją również dwójniki, czyli zestawy składające się z rączki z krętlikiem oraz dwóch smyczy zakończonych karabińczykami. Jest to dość praktyczne rozwiązanie, ponieważ ze względu na zastosowany system nie ma ryzyka, że smycz się zaplącze. Jednakże wiele tutaj zależy od samej techniki prowadzenia zwierząt, którą posiadacze psów sami muszą opracować.

Adopcja Amora

Amor to piesek, który bardzo kocha wszystkich ludzi - zawsze jest chętny na głaskanie, przytulanie i wspólne spędzanie czasu. Jest młodym psem, który kocha zabawę, bieganie z piłeczką, wodę i każdą aktywność. Ale to również bardzo grzeczny, posłuszny i mądry pies, który uczy się błyskawicznie. Amor akceptuje inne pieski, ale kiedy w grę wchodzi człowiek, to bywa bardzo zazdrosny i potrafi odstraszyć konkurencję. Może zamieszkać z kotami, które akceptuje w pełni. Więcej informacji o Amorze znajdują się na stronie schroniska Na Paluchu.

Fot. Kamil Piklikiewicz / East News

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie