Yorki, a właściwie yorkshire terriery, słyną z problemów z karmieniem. Do podstawowych trudności w znalezieniu najlepszej karmy dla yorka należy wybredność tych piesków, a także szczególna wrażliwość ich układu pokarmowego. Dlatego posiłki dla nich należy dobierać z rozwagą.
Zobacz też: Psia moda. Dla zdrowia i urody >>>
Nie każda karma czy gotowane produkty, które służą innym psom, będą odpowiednie do żywienia yorka. Znaczenie ma również sposób, w jaki pożywienie zostanie podane. Co jedzą yorki i jak zapewnić im zdrową i pożywną dietę?
Najlepsza karma dla yorka – czym karmić szczeniaka i dorosłego psa?
Przy wyborze najlepszej gotowej karmy dla yorka należy zwrócić uwagę na wiek pieska. Szczeniaki do 10. miesiąca życia, ze względu na szybki wzrost, potrzebują aż ⅔ białka w diecie i ok. 5 do maksymalnie 10% procent tłuszczów. Pozostałą część powinny stanowić węglowodany. Ważne jest też, aby zarówno mokra, jak i sucha karma dla szczeniaka yorka zawierała odpowiednią ilość wapnia i fosforu . Zawartość fosforu powinna przekraczać 0,8%, natomiast wapnia pozostawać na odrobinę wyższym poziomie, np. nieco ponad 1%. Nie powinno się jednak podawać karmy dla psów większych ras, których zapotrzebowanie na te składniki jest zupełnie inne, dlatego mogłyby zaszkodzić szczeniakowi. Małe yorki powinny spożywać nawet 400 kcal dziennie.
Zobacz też: Labrador to aporter, a york to pistolet. Wybierz psa dla siebie >>>
Karma dla dorosłych yorków musi być mniej kaloryczna, ponieważ ich dzienne zapotrzebowanie wynosi ok. 200 kcal . Dla mniej aktywnych czworonogów wystarczy nawet 150 kcal, a dla starszych psów jedynie 100 kcal. Również ilość potrzebnego białka spada do zaledwie 30–40%. Odpowiednia karma dla dorosłego yorka to ta z zawartością kwasów omega-3 i omega-6 , które pozwolą zachować sierść pieska w dobrej kondycji.
Zarówno w przypadku karmy dla szczeniąt, jak i dorosłych psów, ważne jest czytanie etykiet. Konserwanty i słabej jakości mięso są niewskazane m.in. ze względu na niezwykle wrażliwy układ pokarmowy tych pupili. Co więcej, wysoka jakość karmy dostarcza yorkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w niewielkiej ilości pokarmu, co jest ważne ze względu na niewielkie rozmiary tych psów, a co za tym idzie także ich żołądków.
Domowe jedzenie dla yorka – co mogą jeść psy tej rasy?
Dieta dla yorka powinna składać się z odpowiedniej ilości mięsa, warzyw oraz wypełniaczy. Dla piesków tej rasy najkorzystniejsze będzie mięso cielęce i jagnięce . Często podaje im się również mięso drobiowe, zwłaszcza kurczaka, wcześniej należy jednak uważnie oczyścić je z chrząstek i kawałków kości. Dobrym pomysłem będzie też podawanie psu gotowanych rybnych filetów, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne do zachowania ładnej, lśniącej sierści.
Zobacz też: Drzwiczki dla psa – jakie są rodzaje i jak wybrać odpowiednie?
Wyzwaniem może być wybór warzyw, które często nie smakują yorkom. Wyjątek stanowi marchewka, lubiana przez większość piesków tej rasy . Najlepiej bardzo drobno zetrzeć ją na tarce. Warzywo można podawać zarówno w formie gotowanej, jak i surowej. Dobrym wyborem będą też gotowane seler i pietruszka, również drobno starte. W diecie dla yorka mogą pojawić się także jabłka, najlepiej dokładnie rozgniecione bądź starte.
Najlepszymi wypełniaczami w pokarmie dla yorka będą ryż lub kasza , które są mniej kaloryczne niż makaron. Kluski można podawać jedynie od czasu do czasu, aby wprowadzić do jadłospisu czworonoga pewne urozmaicenie. Co jakiś czas psom tej rasy można podawać też jajko czy odrobinę startego sera. Warto zadbać o to, aby składniki domowej karmy były dokładnie rozgniecione i wymieszane ze sobą , by wybredny piesek nie wybierał najsmaczniejszych kąsków, lecz zjadł posiłek w całości.
Do produktów, którymi nie powinno się karmić yorka, należą podroby, często pełne metali ciężkich oraz zdecydowana większość produktów mlecznych, które mogą wywoływać biegunkę. Nie wolno również podawać kości, których ostre kawałki po połknięciu mogą ranić przewód pokarmowy, a także awokado czy słodyczy, które są trujące dla psów.
Jeśli właściciel decyduje się na samodzielne gotowanie pupilowi, powinien pamiętać o dodatku witamin i minerałów. Jeśli jednak karmi psa gotową karmą, ważne aby wybierał karmy pełnoporcjowe o wysokiej zawartości mięsa.
Zobacz też: Zwierzęce gwiazdy filmowe. O ich sukcesie nie decyduje tylko wygląd >>>
Jak karmić yorka – częstotliwość i rodzaj posiłków
Częstotliwość karmienia yorka zależeć będzie głównie od jego wieku. Pieski do 4. miesiąca życia powinny być karmione niewielkimi porcjami nawet 5 razy dziennie. Szczeniak pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia może już dostawać karmę zaledwie 3 razy dziennie, a starszy nawet 2 razy, tak samo, jak dorosły pies.
Ważną decyzją jest również rodzaj podawanej karmy, Niektórzy sądzą, że najlepszym wyborem będą dobre jakościowo gotowe posiłki, jednak te domowe również mają wielu zwolenników. Rodzaj żywności jest wyborem każdego właściciela. Bezpiecznym „złotym środkiem” może być podawanie yorkowi posiłków przygotowanych w domu, np. 2–3 razy w tygodniu, natomiast w pozostałe dni karmienie go suchym granulatem lub karmą z puszki.
Żywienie yorka nie jest proste, jednak szybko można dojść do wprawy oraz znaleźć gotowe karmy, które będą zdrowe, a przy tym smaczne dla pupila. Ważne jest, aby posiłki były odpowiednio zbilansowane i odpowiadały na wszystkie potrzeby pieska.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN