Koty burmskie wywodzą się z dalekiej Azji, a pierwsze wzmianki o istnieniu tej rasy pochodzą z XIV wieku. Koty burmskie wyróżniają się niepowtarzalnym, nieco egzotycznym wyglądem, dużą aktywnością oraz bardzo przyjaznym usposobieniem.
Kot birmański nazywany jest świętym kotem z Birmy nie tylko dzięki legendom, które towarzyszą tej rasie, ale także z uwagi na wyjątkowo wyważony charakter i piękny wygląd. To koty, które potrafią stworzyć z właścicielem wyjątkową więź.
Każda roślinna czasami choruje. Nawet jeśli zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, to mogą zaatakować ją wirusy lub szkodniki, na które nie mamy wpływu. Warto poznać choroby bukszpanu, jeśli mamy zamiar posadzić go w swoim ogrodzie.
Obrzeża trawnikowe to przydatne narzędzie nie tylko w naszym ogrodzie, ale także w przestrzeni miejskiej. W artykule podpowiemy, do czego dokładnie służą obrzeża trawnika oraz z jakich materiałów najczęściej się je wykonuje. Zapraszamy.
Niewiele jest krzewów tak ozdobnych, a przy tym tak prostych w uprawie jak perukowiec. Krzew w miesiącach letnich po przekwitnięciu kwiatów wytwarza efektowne, puszyste “peruki”. Perukowiec ma niewielkie wymagania – urośnie nawet w suchej i niezbyt żyznej ziemi. Lubi za to przycinanie. Przemyślane cięcie perukowca pozwoli uformować z niego drzewo lub krzew i sprawi, że w przyszłym sezonie “peruki” będą bardziej obfite.
Pysznogłówka szkarłatna i pysznogłówka ogrodowa to dwa najczęściej uprawiane w Polsce gatunki tej niezwykłej rośliny. Pysznogłówka, zwana również indiańskim pióropuszem lub bergamotką, jest ceniona ze względu na piękne amarantowe kwiaty, które – co ciekawe – są jadalne, a ich zapach i smak przypomina cytrusowy aromat owoców pomarańczy bergamoty. Radzimy, jak uprawiać pysznogłówkę w ogrodzie i do czego można ją wykorzystać.
Czy wiesz, jakie kroki należy podjąć, gdy pojawi się pożar? Sprawdź, jak postępować w razie zagrożenia ogniowego.
Wanny wolnostojące najczęściej dostępne są w modelach prostokątnych lub owalnych, które możemy zamontować na nóżkach lub przyściennie. Wybór wanny wolnostojącej do łazienki lub pokoju kąpielowego pozwala nam w pełni wykorzystać pozostałą przestrzeń i zaaranżować ją według naszych upodobań.
Wyroby ze srebra czarnieją pod wpływem dwutlenku siarki obecnego w powietrzu. W jaki sposób pozbyć się ciemnego nalotu ze srebrnej biżuterii i sztućców? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN dziennikarka Małgorzata Świgoń.
Odnowione mieszkanie to marzenie wielu z nas. Jednak im dłużej on trwa, tym pochłania więcej pieniędzy. Z czym trzeba się liczyć decydując się na remont? W studiu Dzień Dobry TVN Wiesław Skiba, złota rączka, podpowiedział, jak wybrać rzetelną ekipę remontową oraz jak nie dać się oszukać. Czy wypada zapłacić zaliczkę fachowcowi przed remontem?
Patelnie miedziane, stalowe, a może żeliwne - które z nich są najlepsze? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła Anna Nowak-Ibisz. Dowiedzieliśmy się również od niej, z których patelni powinni korzystać alergicy.
O tym , jakie dzieła sztuki pojawią się na ekspozycji w jesiennym sezonie aukcyjnym, opowiedziała nam Iwona Büchner, właścicielka domu aukcyjnego.
Jak modnie urządzić mieszkanie? Katarzyna Jaroszyńska i Ewa Mierzejewska odwiedziły warszawskie targi wnętrzarskie, by zobaczyć, jakie trendy obowiązują w tym sezonie. Okazuje się, że odchodzimy już od minimalistycznych wystrojów. Kluczem jest przytulność. Zamiast szarych kanap inwestujemy w welurowe, pikowane sofy, wzorzyste ściany i zasłony. Stawiamy na kolory. Pudrowy róż czy głęboka, butelkowa zieleń to wnętrzarski hit. W kuchni z kolei rządzi marmur i naturalne drewno.
Kilka miesięcy temu cała Polska żyła sprawą pieska Fijo, któremu właściciel zmiażdżył kręgosłup, połamał żebra, stłukł szczękę i wybił zęby. Niestety mimo długiego leczenia nie udało się przywrócić pieskowi czucia w tylnych łapkach i teraz musi się poruszać za pomocą specjalnego psiego wózka. W chwili obecnej Fijo czeka na odpowiedni dom. Jakie warunki powinna spełniać rodzina, która chciałaby go zaadoptować? Do ośrodka, w którym przebywa Fijo pojechał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Zieleń w doniczkach nie tylko dekoruje wnętrza, ale również oczyszcza je z toksycznych związków. Które rośliny doniczkowe najskuteczniej filtrują powietrze? W którym miejscu je stawiać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dra Wojciecha Podstolskiego z ogrodu botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak przygotować rośliny balkonowe na zimę? Na dachu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Izabelę Szarmach i Olgę Piórkowska. Do czego będzie potrzebny nam styropian? Czy zimą trzeba podlewać balkonowe rośliny? Iza i Olga zwróciły uwagę, by pamiętać o tym, że jesienią sadzimy cebulki roślin cebulowych, które dadzą nam piękne kwiaty na wiosnę. I jak przezimować rośliny, które nie przetrwają zimy na balkonie?
Co prawda coraz więcej dokumentów przechowujemy lub otrzymujemy w formie elektronicznej, to nadal są takie, które musimy trzymać w formie papierowej. W czym je przechowywać, aby nie poniewierały się po całym mieszkaniu? O swoich sposobach mówiła w Dzień Dobry TVN declutterka Maria Ernst-Zduniak.
Niektórym osobom prasowanie sprawia trudności, ale przecież nie da się go uniknąć. O sposobach, które pozwolą nam szybciej uporać się z tym zajęciem mówiła w Dzień Dobry TVN ekoblogerka Ewa Kozioł. Powiedziała również, jak odkamienić żelazko i czym wyczyścić jego spód.
Polska gościnność nie zna granic. Jednak każda kolacja lub przyjęcie powinna mieć swój koniec. Jak delikatnie zasugerować gościom, że wizyta dobiegła końca? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to dr Irenę Kamińską-Radomską. Specjalistka z zakresu etykiety i savoir-vivre zwróciła uwagę, że to goście powinni wiedzieć, kiedy przyjęcie się kończy. Co jednak zrobić, kiedy spotkanie przeciąga się do późnych godzin wieczornych? Dobrym sposobem jest zaproponowanie kawy lub herbaty :)
Obecnie bardzo często przerabiane są domy z okresu PRL-u, zwane kostkami. Zobaczcie, w jaki sposób można prostą bryłę przekształcić w nowoczesny dom. Czy koszt zmiany istniejącego budynku jest podobny do kosztu wybudowania nowego?
Co można, a czego nie należy myć w zmywarce? Jakie błędy najczęściej popełniamy? Jak dbać o ten baaardzo istotny, dla domowego gospodarstwa sprzęt, żeby służył nam wiele lat? Na wszystkie te pytania odpowiedziała w Dzień Dobry TVN blogerka - Małgorzata Kowalewska-Kawuza.
Problem z porozrzucaną po całym mieszkaniu biżuterią zna chyba większość kobiet. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marię Ernst-Zduniak, która pomaga organizować przestrzeń, bo jak mówi, porządek ułatwia codzienne życie wszystkich domowników. Poznaj sposoby, jak przechowywać biżuterię.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ewę Kozioł, która zdradziła nam swoje sposoby, jak odpowiednio i skutecznie czyścić pralkę. Okazuje się, że warto regularnie oczyszczać filtr. To tam znajdziemy wszelki zagubione w czasie prania spinki, monety czy zabawki dzieci. Na podajniku, do którego wsypujemy proszek i płyn do płukania często osadza się kamień. Pani Ewa radzi, by raz na jakiś czas włożyć podajnik do octu. Jak z kolei wyczyścić bęben pralki?
Anna Nowak-Ibisz zaprezentowała nam dziś gadżety, które przydają się w kuchni. Zobaczcie jak w prosty sposób ułatwić sobie życie.
Ogólnie wiadomo, że cytryna to skarbnica witaminy C, jednak mało kto wie, że można ją wykorzystać także podczas sprzątania. Z jakim więc brudem poradzi sobie ten owoc? Czy to prawda, że jej sok usunie kamień i rdzę? Czy nadaje się do odświeżenia powietrza? O zastosowaniu cytryny w porządkach domowych mówiła w Dzień Dobry TVN ekoblogerka Ewa Kozioł.
Kurz powstaje m.in. z drobinek piasku i ziemi naniesionych przez wiatr, włosów, sierści zwierząt oraz włókien. Jego obecność w domu jest niekorzystna zwłaszcza dla alergików. Jak więc skutecznie się go pozbyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła blogerka Kinga Petrus.
Pewnie nieraz zdarzyło się Wam, że po wypraniu skarpetek w pralce brakuje Wam jednej skarpetki. Dlaczego skarpetki giną w praniu? Co zrobić, by nie gubić skarpetek? - Skarpetki niełatwo jest uporządkować, bo każda z nich żyje swoim własnym życiem, ma swoją osobistą indywidualność, niby bliźniaki, ale jednak zupełnie różne - zauważa Marcin Prokop, który przyznaje, że w swojej pralce znajduje "elementy cudzej bielizny". O pomoc poprosiliśmy Marię Ernst-Zduniak, zawodową declutterkę. Jaką teorię na temat skarpetek ma Dorota Wellman? Co z pojedynczymi skarpetkami robi Marcin Prokop?
Balkon to przedłużenie naszego mieszkania. Jak zadbać o balkon jesienią? Jakie posadzić rośliny? O najnowszych tendencjach na dachu Dzień Dobry TVN opowiedziała blogerka Monika Olesińska.
Jak reagują właściciele zwierząt, które są im odbierane przez patrol interwencyjny? Jakie kwalifikacje posiadają członkowie takich grup i ile zgłoszeń dziennie dostają ich organizacje? Naszymi gośćmi byli Dawid Fabjański - Koordynator Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue i Grzegorz Bielawski - Pogotowie dla Zwierząt: "Mamy obowiązek, a nie możliwość, odebrania zwierzęcia, jeżeli jego zdrowie lub życie jest zagrożone". Czy, na przestrzeni lat, sytuacja zwierząt w Polsce zmienia się na lepsze?
W kolejnym odcinku cyklu "No to ładnie!" Małgorzata Socha wraz ze swoją ekipą podjęła się wyzwania, jakim jest urządzenie pokoju wymagającej trzynastolatce. Jak wyszło? Czy wszyscy byli zadowoleni z aranżacji?