Kiedy pies przestaje być szczeniakiem? Jakie są etapy rozwoju psa?

Argo-Sprinter
Fot. Argo Media
To, do kiedy pies jest szczeniakiem, zależeć będzie w dużej mierze od rasy, do której należy. Zazwyczaj mniejsze pieski dojrzewają znacznie szybciej niż olbrzymy. Warto poznać te różnice, ponieważ opieka nad szczeniakiem wygląda nieco inaczej niż nad dorosłym psem.

Zobacz też: Jak karmić psa – co powinien jeść pies i ile razy dziennie go karmić? Jak pomóc psu z nadwagą? >>> 

Kiedy pies przestaje być szczeniakiem, zmienia się przede wszystkim jego zachowanie. Określenie, na jakim etapie rozwoju znajduje się czworonóg, wpływa również na wybór odpowiedniego momentu jego socjalizacji. Do ilu miesięcy pies jest szczeniakiem i jak prawidłowo wykorzystać ten czas?

Do kiedy pies jest szczeniakiem? Jak przebiega jego rozwój?

Życie psa można podzielić na kilka etapów. Ich długość w dużej mierze zależy od rasy, a przede wszystkim od wielkości, jaką ma osiągnąć dorosły pies . Mniejsze czworonogi, np. yorkshire terriery, mogą osiągnąć dorosłość już w wieku 10 miesięcy. Przedstawiciele największych ras, w tym bernardyny, a także niektóre psy pasterskie, zwykle pozostają szczeniakami aż do ukończenia dwóch lat. Z tego względu trudno określić dokładny moment przejścia zwierzęcia z jednej fazy rozwoju w drugą, dlatego najlepiej posługiwać się orientacyjnymi widełkami.

Zobacz też: Psi manicure, zabiegi w SPA, czytanie bajek. Jakie są granice miłości do pupila? >>> 

Pierwsze 7 tygodni życia pies powinien spędzić ze swoją mamą. Dopiero po dwóch tygodniach życia zwierzę otwiera oczy i zaczyna słyszeć, a więc odbierać znacznie więcej bodźców z otoczenia. Mniej więcej do 8. tygodnia życia trwa etap tzw. psiej socjalizacji . Niebagatelne znaczenie ma wtedy kontakt psiaka z mamą i rodzeństwem, dzięki czemu uczy się psich zachowań oraz komunikacji z przedstawicielami swojego gatunku. Ważne jest jednak również oswajanie szczeniaka z człowiekiem oraz poddawanie go nowym bodźcom, aby miał okazję się do nich przyzwyczaić. W tym okresie szczenię uczy się także psiej hierarchii.

Między 2. a 5. miesiącem życia piesek najczęściej jest już w nowym domu i powinien uczyć się kontaktu z człowiekiem i zasad hierarchii w „nowym stadzie”. Niezwykle ważne jest spędzanie czasu z psem, a także wystawianie go na jak największą ilość pozytywnych bodźców i doświadczeń, ograniczając przy tym stres. Psychika zwierzęcia intensywnie się wtedy kształtuje, dlatego jedynie właściwa opieka nad szczeniakiem może zapobiec problemom psychologicznym pupila.

Do 8. miesiąca życia pies jest w dalszym ciągu szczeniakiem, jednak na tym etapie można nazwać go „psim nastolatkiem”. Ma większą skłonność do ucieczek i testowania granic, dlatego bywa nieposłuszny i często próbuje stać się bardziej niezależny. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność na spacerach z pupilem i starać się nie spuszczać go ze smyczy. W przypadku psa kupionego w tym okresie życia jest to szczególnie niebezpieczne. Jeśli jednak psu zdarzy się pomyślna ucieczka, po której wróci do opiekuna, nie wolno go karcić, ponieważ prawdopodobnie odbierze to jako karę za powrót. Znacznie lepiej będzie miło go powitać i zwiększyć czujność podczas kolejnych wyjść ze zwierzęciem. Po jakimś czasie sytuacja powinna się unormować.

Jak długo pies jest szczeniakiem? Co się zmienia, gdy dorośnie?

Pies może pozostać szczeniakiem nawet do ukończenia 2 lat, nawet jeśli wydaje się, że wyrósł już na tyle, by móc nazwać go dorosłym. Znaczenie mają bowiem nie tylko jego rozmiary i cechy fizyczne, lecz także psychika zwierzęcia. Do końca 5. miesiąca życia jest ona wyjątkowo delikatna, dlatego należy chronić pupila przed złymi doświadczeniami. Pies może dojrzewać emocjonalnie nawet do 14. miesiąca życia , co zdarza się głównie w przypadku dużych ras. Roczny mały piesek powinien być już na dalszym etapie rozwoju i osiągnąć stabilność. Zwierzę, które jeszcze nie zakończyło tego procesu, może przejawiać nieracjonalne zachowania, objawiające się m.in. zupełnie odmiennymi reakcjami na znane mu już bodźce , np. lękiem. Duże znaczenie ma wtedy postępowanie właściciela, który powinien zachować spokój. W żadnym wypadku nie można uspokajać psa, głaszcząc go po głowie i mówiąc do niego, ponieważ pupil odbierze to jako pochwałę za swoją reakcję.

Zobacz też: Karmienie szczeniaka – co i jak często podawać małemu psu? >>> 

Nawet gdy pies przestanie być szczeniakiem, należy co jakiś czas powtarzać z nim trening i komendy, jakich się do tej pory nauczył, a także zachować konsekwencję w wychowaniu . Zwierzę bardzo szybko przywyknie do nowych przywilejów, jak spanie w łóżku czy na kanapie, a na ich odebranie może nawet zareagować agresją. Dlatego niezwykle ważne jest przede wszystkim trzymanie się ustalonej hierarchii, w tym również zasad i zakazów.

Pies może pozostać szczeniakiem przez zaledwie 10 miesięcy lub aż 24 miesiące. Najłatwiej określić to na podstawie wielkości dorosłego osobnika oraz zachowania zwierzęcia. Znając orientacyjne przedziały wiekowe rozwoju psa, można wychować go na posłusznego, a przy tym szczęśliwego pupila.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości