Jak i kiedy przycinać żywopłot? Najlepszy czas i narzędzia do formowania żywopłotów liściastych i iglastych

GettyImages-478168179.jpg
GettyImages-478168179.jpg

Przycinanie żywopłotu to zabieg pozwalający nadać roślinom odpowiedni kształt i wysokość – umiejętne cięcie wpływa również pozytywnie na zdrowie krzewów. Kiedy i w jaki sposób należy przycinać najpopularniejsze gatunki roślin tworzących żywopłot?

Formowanie żywopłotu to wieloetapowy proces – aby uzyskać piękny żywopłot formowany, potrzeba około 5 lat, żywopłot swobodnie rosnący do pełnego wykształcenia potrzebuje przynajmniej 3 lat. W tym czasie należy odpowiednio dbać o rośliny, aby były zdrowe i powoli nadawać im kształt, który chcemy osiągnąć. Jak przycinać najpopularniejsze rodzaje żywopłotu?

Ogólne zasady przycinania żywopłotu – jak i kiedy wykonać cięcie?

Podstawowe cięcie żywopłotu należy wykonać wiosną , zanim rośliny zaczną pączkować – dotyczy to zarówno nowo posadzonych krzewów, jak i kilkuletnich roślin. Wyjątkiem są krzewy iglaste (oprócz modrzewia) i liściaste zimozielone, które nie potrzebują przycinania pierwszej wiosny po posadzeniu – pierwsze cięcie można przeprowadzić nawet po 3–4 latach. Kiedy wykonać wiosenne cięcie żywopłotu? Większość krzewów należy przycinać wczesną wiosną, przed początkiem wegetacji (marzec/kwiecień). Wyjątek stanowią rośliny kwitnące wiosną na zeszłorocznych pędach (forsycja, lilak, pigwowiec), które przycina się dopiero po przekwitnięciu. Rośliny te tworzą pąki kwiatowe latem po przekwitnięciu, dlatego przycinanie wczesną wiosną mogłoby znacznie ograniczyć ilość kwiatów.

Jak przycinać żywopłot? Wiosną warto skrócić pędy mniej więcej o ⅓ długości – zabieg ten wzmocni gałęzie i pobudzi roślinę do bardziej energicznego wzrostu. Wiosenne przycinanie żywopłotu zapewnia także młodym pędom dostęp do światła słonecznego – dzięki czemu żywopłot staje się gęstszy. Prawidłowo przeprowadzone wiosenne cięcie zapewni żywopłotowi zdrowy wygląd i nada mu pożądany kształt. Ważna jest także technika cięcia – przycinanie zaczyna się zawsze od boków, kończy zaś na wierzchołku. Nożyce należy trzymać poziomo, wykonując tułowiem półobroty – zapewni to bardziej wyrównaną linię cięcia. Dobrze również rozpiąć sznurek na docelowej linii cięcia, co pozwoli wyrównać grzbiet żywopłotu.

Warto także pamiętać o wyborze odpowiednich narzędzi. Niezależnie od tego, czy będą to nożyce elektryczne, czy zwykłe nożyce żywopłotowe, przed planowanym cięciem trzeba je naostrzyć i dokładnie wyczyścić. Przycinanie żywopłotu nie dość ostrymi lub zabrudzonymi narzędziami może uszkodzić gałęzie i powodować późniejsze choroby grzybicze.

Większość żywopłotów formowanych należy przycinać przynajmniej dwa razy w roku – po cięciu wiosennym warto zaplanować przycinanie w czerwcu/lipcu. Ostatnie cięcie należy przeprowadzić przed pierwszą dekadą sierpnia – aby roślina miała czas na zabliźnienie ran przed przymrozkami. Latem warto skrócić nowe przyrosty krzewu, pozostawiając 2–30 cm nowego przyrostu – w zależności od planowanego rozmiaru żywopłotu.

Każdy gatunek krzewu tworzącego żywopłot wymaga nieco innego rodzaju i regularności cięcia – niektóre żywopłoty formowane trzeba przycinać nawet co miesiąc, swobodnie rosnącym krzewom wystarczy przycinanie raz na kilka lat. Podstawą umiejętnego przycinania jest jednak systematyczność – zaniechanie formowania prowadzi do przerostu rośliny i utraty estetycznego kształtu i zdrowia.

Zobacz także: Wiąz polny, szypułkowy, górski - który nadaje się do ogrodu, a który na żywopłot?

Przycinanie żywopłotu z różnych gatunków krzewów – jak zadbać o żywopłot liściasty i iglasty?

Żywopłot można uformować z wielu gatunków drzew i krzewów, które dobrze znoszą przycinanie. Różne rodzaje żywopłotów wymagają jednak innej troski – jak zadbać o poszczególne typy krzewów tworzących żywopłot?

  • Przycinanie żywopłotu z iglaków – nie trzeba przycinać w pierwszym roku po posadzeniu – warto pozwolić im dobrze ukorzenić się w nowym miejscu. Przycinanie żywopłotu z tui, cisów lub choiny można więc przeprowadzić dopiero 3–4 lata po posadzeniu. Wyjątek stanowią świerki i sosny, które można formować już w pierwszym roku. Pierwsze cięcie wykonujemy na wiosnę, drugie zaś latem (najpóźniej w sierpniu).
  • Przycinanie żywopłotu z krzewów kwitnących – warto przeprowadzić, mając na względzie porę ich kwitnienia. Nie należy skracać pędów z zawiązanymi pąkami. Rośliny zawiązujące pąki w poprzednim sezonie (forsycja, lilak, tawuła wczesna) przycina się po kwitnieniu, skracając pędy o ⅓. Rośliny kwitnące latem (tawuła japońska, krzewuszka, lawenda) można przyciąć wczesną wiosną lub zaraz po przekwitnięciu.
  • Przycinanie żywopłotu z krzewów liściastych – można przeprowadzić już pierwszej wiosny po posadzeniu, aby zagęściły się od samego dołu. W kolejnych latach można pozwolić roślinom na ok. 10–15 cm przyrostu – aż osiągną zakładaną wielkość. Pierwszy termin cięcia powinien przypadać na koniec marca, kolejne można przeprowadzać nawet co miesiąc. Rośliny o liściach zimozielonych (bukszpan, trzmielina, mahonia, ostrokrzew) są mało odporne na mrozy – dlatego warto prowadzić je nisko przy gruncie i poddawać regularnemu przycinaniu.

Więcej: 

Zobacz film: Gadżety ogrodowe, które ułatwiają nam życie. Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości