Trzonolinowiec - dom na kurzej łapce

W latach 60. XX wieku pewien wrocławski inżynier postanowił postawić dom na głowie, czyli zbudować go od dachu. I tak powstał trzonolinowiec. Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedził go Łukasz Radwan.

Dom na kurzej łapce

Trzonolinowiec to modernistyczny budynek we Wrocławiu przy ul. Tadeusza Kościuszki 72,. Został zbudowany w latach 1961–1967. Budynek powstał według projektu Andrzeja Skorupy i Jacka Burzyńskiego. Trzonolinowiec ma 11 kondygnacji, na których mieszczą się 44 mieszkania. Trzonolinowiec był na tyle niebezpieczny, że zakwaterowano tu samych artystów.

W tym eksperymentalnym na skalę światową wieżowcu zawieszonymi na linach mieszkała całą bohema artystyczna, między innymi Bogusław Linda, Krzysztof Globisz, czy rodzina Królikowskich. Trzonolinowiec jest też nazywany wisielcem. Mimo upływu lat wciąż robi wrażenie.

Dom, który robi wrażenie

Mariusz Kilian zamieszkał w trzonolinowcu zaraz po szkole aktorskiej, którą ukończył we Wrocławiu. Mieszkał w nim 13 lat. Oprowadził naszego dziennikarza po budynku.

Na każdym piętrze można było zapukać do kogoś i trafić na artystę. Mieszkałem na 6 piętrze. To było wyjątkowe, symboliczne piętro. Mieszkał tutaj Boguś Linda, Paweł Królikowski razem z rodziną. Tu się najwięcej działo.

- przyznał aktor.

Zobacz też:

Najdłuższy blok w Polsce

Mezonetowiec. Brzydki budynek z lat 60. XX wieku z pięknym wnętrzem

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości