Zabawki dla psa na smakołyki
Sposobem na urozmaicenie zabawy psu, pobudzenie jego inteligencji i zmysłu węchu są zabawki na smakołyki . Najczęściej wyglądają jak zwykłe gumowe piłki, kości lub gryzaki. Mają jednak niewielkie otwory, w których należy umieścić przysmaki. Ich wydobycie wymaga od psa cierpliwości i myślenia przyczynowo-skutkowego. Smakołyk wypada na zewnątrz dopiero po wykonaniu odpowiedniego ruchu , po nacisku lub przeprowadzeniu go przez łatwy labirynt.
Sklepy zoologiczne oferują zabawki na smakołyki dla psa z różnym poziomem trudności. Zabawę należy rozpocząć od niezbyt skomplikowanej, aby pupil zrozumiał zasady, a następnie korzystać z coraz trudniejszych, aby bardziej go stymulować.
>>> Zobacz też:
Pies, który uratował swoją panią. Jak wychować psa obrońcę?
Zabawki dla psa domowej roboty
Zabawki edukacyjne dla psa nie wymagają dużego nakładu finansowego, ponieważ w prosty sposób można wykonać je samodzielnie w domu . Wystarczy tylko odrobina chęci, kreatywność i materiały.
1. Mata węchowa dla psa
Do wykonania maty węchowej dla psa potrzebna jest gumowa wycieraczka z otworami, stare ubrania z miękkiego materiału (najlepiej sprawdzi się polar) i nożyczki. Tkaninę należy pociąć na kilkadziesiąt pasków o wymiarach 20 na 6 cm, a następnie zawiązać je przez otwory w wycieraczce.
2. Pudełko na smakołyki
Trzeba przygotować niewielkie kartonowe pudełko i nożyczki. W kartonie należy wyciąć kilka niewielkich otworów, przez które będą wypadały przysmaki.
3. Tunele na przysmaki
Do wykonania zabawki na smakołyki potrzebne jest kartonowe pudełko po butach i kilka rolek po papierze toaletowym. Rolki należy umieścić pionowo w pudełku, tak aby wypełniły całą przestrzeń, i umieścić w niektórych z nich przysmaki dla psa.
4. Smakołyki zaplątane w supeł
Do wykonania zabawki potrzebne są dwa swetry i kilka przysmaków. Jeden ze swetrów należy rozłożyć płasko na podłodze i rozrzucić na nim smakołyki. Następnie złożyć go, jeszcze raz posypać smakołykami i związać (ale nie ciasno) drugim swetrem. Rozwiązanie takiego supła i wydobycie z niego jedzenia zajmie psa na dłuższą chwilę.
>>> Zobacz też:
Jak karmić psa – co powinien jeść pies i ile razy dziennie go karmić? Jak pomóc psu z nadwagą?
Autor: Adrian Adamczyk