Poznajcie Odiego – dzielnego rottweilera z Pabianic, który uratował swoją małą panią i niewielką suczkę rasy boston terrier, Coco, przed napaścią innych psów. Dowiedzcie się też, jak postępować z psami ras uznawanych za niebezpieczne, by były naszymi przyjaznymi towarzyszami i obrońcami – tak jak Odie.
- Jak rottweiler Odie uratował ośmioletnią dziewczynkę?
- Psy ras agresywnych – jak je wychowywać?
- Pozwolenie na posiadanie psa rasy agresywnej – jak je uzyskać?
- Jak wychowywać psy ras uznawanych za agresywne?
Jak rottweiler Odie uratował ośmioletnią dziewczynkę?
Katarzyna Górczyńska i jej ośmioletnia córka Sandra są posiadaczkami dwóch psów: rottweilera Odiego i suczki rasy boston terrier Coco. Podczas jednego z codziennych, wieczornych spacerów z pupilami mieszkanki Pabianic zostały zaatakowane przez dwa psy stróżujące. Jak opowiedziała nam pani Katarzyna, w pierwszej kolejności rzuciły się na najsłabszego członka „stada”, czyli niewielką Coco. Zagrożona była również trzymająca ją na smyczy ośmioletnia Sandra. W tym właśnie momencie do akcji wkroczył Odie:
Mimo że nie był tego uczony, odruchowo krzyknęłam: „Bierz go!” – i puściłam smycz, a Odie zrobił swoje.
W ten sposób na co dzień przyjazny i towarzyski rottweiler w potrzebie zmienił się w nieustraszonego obrońcę właścicielek i swojej psiej przyjaciółki.
Zobacz także: Jak bronić się przed atakującym psem?
Psy ras agresywnych – jak je wychowywać?
Podczas rozmowy zastanawialiśmy się, jak należy postępować z psami ras uznawanych za agresywne, by nie stanowiły zagrożenia dla nas, ale potrafiły też stanąć w naszej obronie. Kilku rad udzieliła nam pani Katarzyna, która od ponad 20 lat zajmuje się hodowlą takich właśnie psów, a do swoich podopiecznych ma ogromne zaufanie – w końcu w ich towarzystwie wychowywała się od urodzenia jej córka Sandra.
Jak podkreśliła właścicielka Odiego, psy ras uznawanych za agresywne mogą być śmiertelną bronią, jeśli trafią w ręce niewłaściwych osób. Kluczowe jest zatem to, by zapewnić im dobre wychowanie i dom, w którym będą się nimi zajmować odpowiedzialni opiekunowie:
Jeżeli mamy do czynienia z człowiekiem, który jest świadomy siły psa, jego potencjału, i odpowiednio z nim postępuje, pies ten jest wspaniałym przyjacielem rodziny i obrońcą.
Pozwolenie na posiadanie psa rasy agresywnej – jak je uzyskać?
Należy również pamiętać, że zarówno hodowla, jak i utrzymywanie psów ras uznawanych za agresywne wymaga specjalnego pozwolenia od gminy. Można je otrzymać po złożeniu do urzędu miasta lub gminy wniosku oraz niezbędnych dokumentów:
- kopii rodowodu lub metryki,
- kopii testów psychicznych psa,
- kopii ukończonych kursów i szkoleń.
Z kolei we wniosku podajemy podstawowe informacje na temat pas, takie jak jego data urodzenia, płeć, rasa, numer czipa czy opis warunków, w których jest utrzymywany. Pozwolenie to konieczne jest w wypadku psów należących do 11 ras uznawanych za agresywne (wśród nich znajdują się m.in. rottweiler, owczarek kaukaski oraz amerykański pitbulterier). W myśl przepisów dotyczy to jednak wyłącznie psów rasowych, posiadających rodowód oraz metrykę i zarejestrowanych w Związku Kynologicznym. Jak podkreśliła pani Katarzyna, decydując się na utrzymywanie jednego z takich psów powinniśmy zawsze wybierać właśnie te pochodzące ze sprawdzonych hodowli:
Gdy kupujemy takiego szczeniaka, podstawą jest zwrócenie uwagi na to, by była to jednak hodowla zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce, nie w żadnych stowarzyszeniach.
Zobacz także: Pseudohodowle - brud, smród i cierpienie
Jak wychowywać psy ras uznawanych za agresywne?
Najważniejszym aspektem utrzymywania psa rasy uznawanej za agresywną jest jego socjalizacja i prawidłowe wychowanie. W żadnym wypadku nie należy stosować kar cielesnych oraz tresury metodami awersyjnymi. Te bowiem mogą nauczyć psa, że agresywne zachowania ucinają interakcję z właścicielem i pozwalają uniknąć kary. Zamiast tego należy korzystać z tresury pozytywnej i stosować ją już od szczenięcia. Po jakimś czasie można też – pod okiem doświadczonego tresera psów czy behawiorysty i w bezpiecznych warunkach – sprawdzić reakcje psa na sytuacje zagrożenia. Najważniejsze jest, by zapewnić naszemu czworonogowi przyjazne otoczenie do rozwoju, a wówczas będzie naszym najlepszym towarzyszem i obrońcą.
Zobacz także:
- Dobierz dla siebie odpowiednią rasę psa
- Czym się kierować przy wyborze psa?
- Adoptuj psa! Ale zrób to mądrze
- Pies niszczy mieszkanie, bo się nudzi
- Trenuje psy skazane na bezdomność
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN