Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Wczesne objawy czerniaka. Jakie znamiona powinny budzić nasz niepokój?

Planuję długie życie

Wczesne objawy czerniaka. Jakie znamiona powinny budzić nasz niepokój?

Zbliżają się wakacje, a my coraz chętniej wystawiamy się na słońce. Delikatna opalenizna może i wygląda ładnie, jednak w tym przypadku powinno liczyć się przede wszystkim nasze zdrowie. Warto więc pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, bo profilaktyka to najważniejsza broń w walce z czerniakiem. Jak bezpiecznie przygotować się do lata i zadbać o swoją skórę? O tym rozmawialiśmy z dr hab. n. med., prof. Grażyną Kamińską-Winciorek, dermatolog i ekspertką Ministerstwa Zdrowia.

Profilaktyka – chroń się przed czerniakiem

Problem czerniaka jest problemem wzrastającym, ponieważ zwiększyła się wykrywalność, ale także świadomość naszych pacjentów. Częściej i szybciej zgłaszamy się do lekarza, by wykryć niepokojące objawy – powiedziała dr hab. n. med., prof. Grażyna Kamińska-Winciorek. Co więcej, choroba ta jest całkowicie wyleczalna, jednak warunkiem jest jej wczesne wykrycie.

Profilaktyka wtórna czerniaka jest najważniejsza. Stała i regularna obserwacja u dermatologa, u chirurga onkologicznego lub onkologa klinicznego. Każdy lekarz powinien zbadać skórę w całości, wykonać badanie dermatoskopowe, które jest badaniem w powiększeniu wszystkich, zanim barwnikowych. Zbadanie wszystkich znamion zajmie dokładnie minutę 

 - wyjaśniła specjalistka.

Jakie znamiona powinny budzić nasz niepokój? Czym się charakteryzują? - Asymetria zmiany, nieregularne brzegi, liczne barwy, średnica powyżej 5 mm, jak i ewolucja, powiększanie się ogniska. W tej klasyfikacji niezwykle ważna jest nie tylko średnica, ale zmiany, których nigdy nie mieliśmy – powiedziała.

Jak chronić naszą skórę przed zmianami? W letnie dni unikajmy wylegiwania się na słońcu w godzinach szczytu. Tak naprawdę na plaży nie powinniśmy przebywać od 10 do 15. Nie zapominajmy także o kremach z filtrem oraz ich odpowiedniej ilość i stałym powtarzaniu. 

Zobacz zapis czatu:

Rak skóry - co to jest, jak się rozwija

W okresie letnim w przypadku wystąpienia opalenizny badanie dermoskopowe powinno być wykonane na około 6-8 tygodni po ekspozycji słonecznej. W przypadku zmian podejrzanych należy jednak odstąpić od tej zasady i zgłosić się w trybie pilnym do specjalisty. Należy również podkreślić, że każda pora roku jest dobrym momentem na zbadanie zmian szczególnie tych niepokojących. Trzeba czym prędzej zgłosić się do specjalisty i nie odwlekać w czasie takiego badania.

Rak skóry i czerniak zaliczane są do złośliwych nowotworów skóry. Wywodzą się jednak z innych komórek. Wymienione raki skóry - kolejno z komórek warstwy podstawnej i kolczystej naskórka, natomiast czerniak z komórek barwnikowych czyli melanocytów. Cechuje je również inny przebieg, obraz kliniczny i odmienna zdolność do przerzutowania.

Czerniak to nowotwór złośliwy o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań w Polsce, dlatego też stanowi istotny problem. Jest najbardziej podstępnym nowotworem skóry, dynamicznie rozwijającym się i odpornym na leczenie. W Polsce co roku odnotowuje się około 4000 nowych przypadków, z czego ok. 25-30 proc. kończy się zgonem. Zapadalność na ten nowotwór w naszym kraju podwaja się co 10 lat, a w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się o ponad 300 proc. Wcześnie wykryty czerniak jest prawie w 100% wyleczalny dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie nowotworu.

Audycja jest częścią kampanii społecznej „Planuję długie życie” realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę http://planujedlugiezycie.pl

Zobacz także:

Jedzenie grzybów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Które są najzdrowsze?

Schudła ponad 40 kg, by zostać mamą. "Chciałam cieszyć się życiem, a nie jeść tylko marchew"

Jak skutecznie nawodnić organizm? 5 domowych sposobów 


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
59
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0