Materiał promocyjny

Dlaczego warto badać znamiona i przebarwienia? "W Polsce na czerniaka choruje 4 tysiące osób rocznie"

Zbadaj o skórę po lecie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przyszedł czas, aby przyjrzeć się naszej skórze. To najlepszy moment w roku, by zbadać wszystkie znamiona i wykluczyć niebezpieczne choroby. Dlaczego profilaktyka jest ważna? O tym opowiedziała nam dr n. med. Elżbieta Wójtowicz z Centrum Leczenia Nowotworów Skóry i Czerniaka Szpitala Wojskowego w Krakowie.

Idealny moment na badanie skóry

Okres słonecznych wakacji już za nami. Gdy opalenizna powoli znika z naszej skóry, warto wybrać się na badania. Być może zauważyliście na swoim ciele nowe, niepokojące znamiona, pieprzyki bądź przebarwienia? Szybka diagnoza oznacza mniej problemów, zatem im prędzej zgłosicie się z tym do specjalisty, tym lepiej. - Samotni mężczyźni po 60 roku życia są najbardziej narażeni na zgon z powodu czerniaka. U tych osób wykrywamy ten nowotwór na dużo większym etapie zaawansowania. Zgłaszają się późno, nie zauważają - powiedziała dr n. med. Elżbieta Wójtowicz.

Miej oko na skórę

Specjalistka przyznała, że każdy czas jest dobry, aby przebadać swoje znamiona. Nieco bardziej ostrożne muszą być osoby, u których występuje zwiększone ryzyko chorób nowotworowych skóry.

Te osoby powinny się badać regularnie, niezależnie od tego, czy coś zauważą. Są to ludzie, którzy mają dużo znamion, mają jasny fototyp skóry, jasną karnację, blond włosy, rude włosy, piegowaci. Te osoby powinny się już badać od okresu dojrzewania
– podkreśliła specjalistka.  

Na częstotliwość badań wpływ ma także wiek. Im starsi jesteśmy, tym bardziej powinniśmy zadbać o regularność badań. Niestety w Polsce wciąż rośnie liczba zachorowań na czerniaka.

- W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat liczba ta zwiększyła się 4, a nawet 5 razy. W Polsce jest to około 4 tysiące przypadków rocznie - powiedziała lekarka. Im wcześniej rozpoczynamy zmianę, jeśli będzie ona ograniczona tylko do naskórka, to ma stu procentową wyleczalność. Im później, to rokowanie będzie coraz gorsze – podsumowała.  

Zobacz wideo:

Badaj się i żyj zdrowo!
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości