Na naszych ciałach znajduje się czasem wiele pieprzyków, które zazwyczaj nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Niektóre z nich mogą jednak być niebezpieczne. Warto zdecydować się na dermatoskopię, czyli dermatologiczne badanie znamion.
Dermatoskopia jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem. Mimo iż ma wiele zastosowań, jej głównym celem jest wczesna diagnostyka czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Szybko wykryty daje szanse na całkowite wyleczenie. Warto wiedzieć, że współczynnik zachorowalności na niego wzrósł prawie 3-krotnie w ciągu ostatnich 30 lat, dlatego warto przeprowadzić kontrolę swoich pieprzyków i znamion za pomocą dermatoskopu.
Dermatoskopia – co to jest?
Dermatoskopia jest całkowicie nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem polegającym na obserwacji znamion i pieprzyków, wykonywanym przez dermatologa za pomocą dermatoskopu. Nie wymaga ono wcześniejszego przygotowania się pacjenta. Trwa od kilku do kilkunastu minut i odbywa się w gabinecie dermatologicznym. Przeprowadzona może być zarówno klasyczna dermatoskopia, jak i dermatoskopia cyfrowa.
Wynik badania przedstawiony jest w formie opisu sporządzonego na podstawie 5 cech:
- symetria znamienia,
- równość brzegów znamienia,
- jednolitość koloru znamienia,
- powiększanie się znamienia,
- wzniesienie znamienia ponad powierzchnię skóry.
Jak działa dermatoskop?
Dermatoskop jest urządzeniem optycznym pozwalającym na kilkunastokrotne powiększenie obszaru badanego przez specjalistę. Głowica przykładana jest do zmiany skórnej, która wymaga analizy. Dermatoskop przypomina lupę połączoną z latarką. Jego konstrukcja pozwala więc nie tylko na powiększenie, lecz także odpowiednie podświetlenie znamienia lub pieprzyka, dzięki czemu możliwe jest uwydatnienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Urządzenie wyposażone jest w dwa cylindry kontaktowe pozwalające na badanie zarówno nierównych i trudno dostępnych miejsc, jak i gładkich, dużych powierzchni skóry.
Warto jednak zaznaczyć, że diagnostyka czerniaka nie opiera się jedynie na dermatoskopii. Ważny jest także wywiad lekarski polegający na rozmowie dotyczącej znamion – dlaczego wzbudzają niepokój, czy pacjent znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na czerniaka skóry itp.
>>> Zobacz też: Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą i co oznaczają?
Wideodermatoskopia
Wspominano wcześniej o badaniu, jakim jest dermatoskopia cyfrowa. Jej inna nazwa to wideodermatoskopia. Jest nowocześniejszą formą diagnozowania znamion na skórze. Badanie przeprowadzane jest za pomocą wideodermatoskopu. Działa on podobnie jak klasyczny dermatoskop, z tą różnicą, że obraz obserwowanego obszaru skóry przesyłany jest na ekran komputera w nawet 70-krotnym powiększeniu. Możliwe jest także ponowne obejrzenie go po zakończeniu badania. Dodatkowo diagnoza oparta jest nie tylko na wiedzy lekarza, lecz także wsparta przez algorytm diagnostyczny, co zwiększa jej trafność. Wideodermatoskopia umożliwia cyfrową dokumentację zmian skórnych, dzięki której możliwe jest porównywanie zmian zachodzących na znamieniu lub pieprzyku, a co za tym idzie – ich rzeczywiste kontrolowanie.
Co można zdiagnozować za pomocą dermatoskopowego badania znamion?
Dermatoskopia z reguły wykorzystywana jest do diagnostyki czerniaka skóry. Może jednak być zastosowana także do rozpoznania: świerzbu, naczyniaków, brodawek, rogowacenia łojotokowego, zmian o charakterze dermatofibroma (łagodnie, niegroźne zmiany), ziarniaków. Dermatoskop może być używany również do oceny trzonu włosa oraz łożyska naczyniowego wału paznokciowego i wykrycia zmian chorobowych tkanki łącznej.
>>> Zobacz też: Obliczanie zawartości tkanki tłuszczowej – najpopularniejsze sposoby
Dermatoskopia – wskazania
Dermatoskopia jest badaniem, które można wykonać w dowolnym momencie swojego życia, bez względu na pozostałe schorzenia. Jest ona także bezpieczna dla kobiet w ciąży. Warto jak najszybciej wykonać badanie dermatoskopowe, gdy znamię pojawiło się nagle lub bardzo szybko rośnie. Diagnostyki wymagają także zmiany skórne, które swędzą, łuszczą się i krwawią. Należy skontrolować również zmiany, które mają niejednolity kolor lub zróżnicowane krawędzie.
Na dermatoskopię powinny zdecydować się profilaktycznie osoby, które:
- mają piegi lub inne nieregularne zmiany barwnikowe na skórze,
- opalają się bardzo słabo lub wcale,
- nie stosują kremów z filtrem słonecznym,
- łatwo ulegają oparzeniom słonecznym lub doznały ich w młodości,
- mają krewnych, u których zdiagnozowano czerniaka,
- chodzą do solarium.
>>> Zobacz też:
- 40-latki chodzą do fryzjera częściej niż młodsze kobiety. Dlaczego?
- Zapobieganie cukrzycy – dieta, normy, aktywność fizyczna
- Pocące się stopy – przyczyny i domowe sposoby
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN