Zaświadczenia o stanie zdrowia. Czego pracodawca może go wymagać?
Osoby, które wracają do pracy po przechorowaniu COVID-19 często proszone są przez swojego pracodawcę o przedstawienie zaświadczenia o stanie zdrowia. Jedna z naszych telewidzek pyta, skąd wziąć taki dokument i czy to zgodne z prawem. Odpowiedzi udzieliła jej Eliza Kuna, adwokat.
- Często pracodawcy kierują pracowników, którzy przechorowali COVID-19 na prywatne testy lub wymagają zaświadczeń lekarskich. Rzecznik Praw Obywatelskich i Inspektor Ochrony Danych Osobowych uznają, że przymusowe kierowanie pracowników na testy przez pracodawcę jest nadmierną ingerencją w prywatność. Natomiast, zgodnie z przepisami, pracodawca może skierować pracownika na badania do lekarza medycyny pracy. Ten, na koszt pracodawcy, może stwierdzić, czy pracownik jest zdatny do pracy, czy też nie - mówiła Eliza Kuna, adwokat.
Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".
Koronawirus w Polsce
Przez Polkę przetacza się właśnie trzecia fala zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Do tej pory pozytywny wynik testu otrzymało 2 621 116. Zmarło ponad 50 tysięcy Polaków. Infekcję pokonało 2 219 655 osób.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Wirus wywołujący przeziębienie chroni przed COVID-19? "Oba patogeny konkurują ze sobą"
Autor: Katarzyna Oleksik