Styl Życia

Boże Narodzenie w czasie pandemii wyjątkowo trudne dla seniorów. Jak im pomóc?

Styl Życia

Boże Narodzenie w czasie pandemii wyjątkowo trudne dla seniorów. Jak im pomóc?

Tegoroczne święta będą szczególne trudne dla seniorów, którzy ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, będą musieli spędzić je samotnie. Jak jednak zorganizować im czas, by się nie nudzili, a równocześnie czuli potrzebni? O tym w programie opowiedziała Beata Borucka, blogerka "Mądra Babcia" oraz dr Tomasz Sobierajski, socjolog.

Wyjątkowość świąt w dobie koronawirusa

Według badań "Święta w czasie pandemii COVID-19” zrealizowanych przez serwis Prezent Marzeń na próbie 982 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2020 roku, co czwarty Polak obawia się, że pandemia popsuje atmosferę Bożego Narodzenia. Zdaniem co trzeciego będą to mniej radosne święta. 

- Propaguję to, żeby się niczego nie obawiać - to jest pierwsza sprawa. I ja przygotowuje swoje programy i swoją komunikację do 3 grup osób - po 1. do osób, które spędzą święta mieszkając we wspólnym gospodarstwie domowym - i one się nie będą wiele różniły od zwykłych świąt - do tych, którzy zdecydują się zastosować do 5 osób oraz do tych, którzy postanowią spędzić te święta w domu jednak w bezpiecznej izolacji - mówiła w Dzień Dobry TVN blogerka Mądra Babcia.

W zależności od danej grupy, występują różne nastroje dotyczące Bożego Narodzenia.

- To, czego się obawiamy, to takiego przykrego wrażenia, że ten niezwykły dzień, na który się czeka cały rok (...) będzie nieco inny. Żal ludziom, że nie będzie świątecznego harmidru - stwierdziła Beata Borucka.

Alternatywy wspólnego spędzania czasu

Nawet jeżeli rodzina zdecyduje się spędzać święta osobno, nie można siedzieć i płakać w kącie. Są wówczas dwa wyjścia - cieszyć się z tego, co mimo wszystko w te święta można zrobić, kombinować, szukać drogi, albo rozpaczać. Nie można się poddawać, a starsi ludzie często to robią i dopada ich w samotności zwątpienie w sens życia.

- Ja w związku z tym uczę swoją społeczność, jak w tej trudnej sytuacji jednak zbliżyć się do normalności - zdradziła blogerka Mądra Babcia.

Pokazuje innym seniorom, jak korzystać z dobrodziejstw technologii. Tłumaczy np. jak przenieść obraz z Facebooka na telewizor czy mówi, jak rozmawiać przez Skype'a.

- Ja jestem za tym, żeby znajdować rozwiązania. (...) Zróbmy to, co można, bo biadolenie nad tym, czego nie można, nic nam nie wnosi - powiedziała Beata Borucka.

Lepiej jest bowiem połączyć się z najbliższymi online, niż narażać ich na niepotrzebne ryzyko zakażenia koronawirusem.

- Nie mam złudzeń, że te święta są dla nas bardzo, bardzo szczególne i już słyszę wiele osób, które mówią "nie wyobrażamy sobie, że może być inaczej, niż dotychczas" - mówił w naszym programie socjolog.

Choć wiele osób jest gotowych podjąć owe ryzyko, musi być to decyzja dwóch stron. Nie można na nikogo wpływać za pomocą szantażu emocjonalnego. Należy szukać w sobie nawzajem zrozumienia.

Jak zorganizować seniorom czas?

By seniorzy w czasie świąt nie czuli się samotni, można zorganizować im różne zajęcia. Należy mieć z nimi również częsty kontakt. Młodsze pokolenie powinno zadbać o to, żeby dziadkowie umieli się jakkolwiek skontaktować - choćby przez telefon. Można zadzwonić, opowiedzieć co w danej chwili robimy, co już zrobiliśmy, co będziemy robić. Dobrym pomysłem jest także ustawienie telefonu na tryb głośnomówiący i położenie go na stole, żeby starsi członkowie rodziny słyszeli rozmowy czy śmiech dzieci. 

- Doskonałym sposobem jest zaangażowanie ich np. w przygotowanie świąt. Mogą coś ugotować, upiec, jeśli chcą oczywiście. Można im np. podrzucić prezenty, które mają zapakować swoim wnukom i być cały czas w kontakcie. Najgorszym momentem jest taki, kiedy my się tak zaaferujemy tym, co się dzieje i nagle przypominamy sobie tam w wigilię o północy: "ojej, ale zapomnieliśmy o babci i dziadku". No to jest słabe - stwierdził dr Tomasz Sobierajski.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
73
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0