Sport i fitness

Jak nauczyć się jazdy na deskorolce? "Każdy może tak naprawdę zostać profesjonalnym sportowcem"

Sport i fitness

Robi się coraz piękniejsza pogoda, a temperatury rosną, w związku z czym możemy zacząć przemieszczać się na rolkach, rowerach, hulajnogach i deskorolkach. Jak jednak nauczyć się jeździć na desce? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział instruktor skateboardingu, Konrad Kopciński.

Zalety jazdy na desce

Skateboarding to sport indywidualny, który daje ogrom frajdy i satysfakcji, a także poprawia formę i aktywizuje wszystkie mięśnie. Nauka jazdy na deskorolce to okazja to ćwiczenia cierpliwości oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Ponadto deska może stanowić idealny ekologiczny środek transportu. Choć istnieje przeświadczenie, że zaczynają na niej jeździć tylko dzieci, jest to sport dla wszystkich.

- Niedługo olimpiada, a na olimpiadzie będzie deskorolka. Każdy może tak naprawdę zostać profesjonalnym sportowcem - powiedział w Dzień Dobry TVN Konrad Kopciński.

Jest to sport, do którego niewiele potrzeba. Tak naprawdę niezbędna jest jedynie deskorolka i twarda powierzchnia, aby rozpocząć swoje pierwsze kroki. Dla większego komfortu oraz bezpieczeństwo powinniśmy również pamiętać o kaskach, ochraniaczach, odpowiedniej rozgrzewce, a także wygodnym ubrania oraz przystosowanym do jazdy obuwiu (na płaskiej wulkanizowanej podeszwie najczęściej z zamszu). Nauka podstawowych rzeczy idzie dosyć sprawnie i szybko.

- Jeżeli ktoś ma jakieś podstawy koordynacji ruchowej i przynajmniej minimalne wysportowanie, to po 2-3 h nauki już jest w stanie sobie wziąć deskę i pojechać do sklepu. Jeżeli ktoś by chciał się nauczyć jakichś trików, to już jest często 100-1000 godzin, ale to jak w każdym sporcie - dodał instruktor skateboardingu.

Jaką deskorolkę wybrać?

Istnieje kilka rodzajów deskorolek, które należy dopasować do swoich preferencji. Najpopularniejsza jest deskorolka klasyczna , która sprawdzi się dobrze w mieście, a także w miejscach, gdzie mamy dosyć równą nawierzchnię.

- Ona ma mniejsze kółka, a przez to, że jest symetryczna można na niej robić triki - tłumaczył w naszym programie instruktor.

Gdy planujemy jeździć tylko i wyłącznie w linii prostej kilka kilometrów najlepszy będzie longboard. To deskorolka odpowiednia na długie dystanse. Natomiast jeżeli nie jesteśmy przekonani do robienia trików lub mamy słabą nawierzchnię do jazdy, warto wybrać deskę typu cruiser. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę przy wyborze?

- Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy my na tej desce będziemy się chcieli uczyć jakichś trików - podsumował Konrad Kopciński.

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości