Psychologia

Życie z socjopatą - jak wyglądają takie związki? "Zaczynasz śnić snami partnera"

Psychologia

Socjopata zmaga się z zaburzeniem osobowości. Manipuluje otoczeniem, aby osiągnąć własne cele i korzyści. Doskonale o tym wie Beata, która dopiero po czasie uświadomiła sobie, że cały świat kręci się wokół jej partnera. O to, jak rozpoznać socjopatę zapytaliśmy dr Mary Stout, psycholog oraz Łukasza Wrońskiego, profilera.

Kim jest socjopata?

Dr Mary Stout, psycholog spotkała wielu pacjentów, którzy stali się ofiarami socjopatów. Na tej podstawie napisała książkę "Jak obronić się przed socjopatą?". Natomiast w rozmowie z naszym dziennikarzem Marcinem Sawickim opowiedziała, czym charakteryzuje się socjopata.

Okazuje się, że osoby te wydają się bardzo spokojne. Nie sprawiają wrażenia osoby wściekłej czy złośliwej. By to zobrazować, psycholog podała przykład:

- Proszę sobie wyobrazić, że spowodował pan wypadek samochodowy, w którym ktoś inny został ranny. W takiej sytuacji prawdopodobnie będzie pan źle się z tym czuł, a socjopata w takiej sytuacji nic nie poczuje - wyjaśniła i wymieniła typowe cechy socjopaty:

  • zastraszanie;
  • kradzież pomysłów;
  • przypisywanie sobie cudzych zasług;
  • kłamstwa;
  • często wkładają wiele wysiłku w to, by skrzywdzić kogoś innego.

Z badań wynika, że 1 na 25 osób jest socjopatą.

- To dość sporo. Większość z nas w ciągu życia spotyka więcej niż jednego socjopatę. Nawet jeśli tego nie wiemy – mówiła rozmówczyni. Oznacza to, że znajomy, członek rodziny czy szef może być socjopatą.

Socjopatyczne dzieci a trudne

Przy okazji rozmowy Marcin zapytał ekspertkę, czym się różni socjopatyczne dziecko od niegrzecznego, trudnego.

- To inna skala niż wybryki trudnego dziecka. Znacznie gorsza. Rodzice muszą na noc zamykać się w sypialni na klucz i tak samo inne dzieci, by zapobiec temu, by dziecko nie zaatakowało ich lub rodzeństwa. Socjopatyczne dzieci często zabijają albo męczą małe zwierzęta. Czasami na koncie mają też podpalenia - tłumaczyła dr Mary Stout.

Praca z socjopatą

Ekspertka podkreśliła również, że socjopaci doskonale wywołują emocje u innych . Dlatego psycholog poradziła, by uważać na takie osoby w pracy, a w szczególności - na ich kłamstwa.

- Jeśli ktoś skłamie trzy lub więcej razy, zacznij rozważać, czy nie masz do czynienia z socjopatą - oznajmiła. - Przeważnie celem socjopaty jest oczernienie kogoś . Odcina taką osobę od e-maili i telefonów. Kradnie pomysły lub rzeczy - dodała.

Z kolei Łukasz Wroński, profiler i biegły sądowy powiedział w studiu, że najtrudniej jest rozpoznać socjopatę.

- Nie wszyscy socjopaci popełniają czyny, które na pierwszy rzut oka są widowiskowe. Wielu z nich wykonuje je "w białych rękawiczkach", czyli przez dłuższy czas mogą znęcać się nad rodziną, współpracownikami. Możemy mieć szefa socjopatę, który będzie nas terroryzował. (…) Będzie się nad nami znęcał na tyle wyrafinowanie, że wymiar sprawiedliwości nie będzie mógł się nim zająć - wyjawił.

Osoby socjopatyczne przede wszystkim postrzegają życie jako grę. Oni są wilkami, a reszta – stadem owiec, na które się poluje. Na własnej skórze z biegiem czasu przekonała się o tym pani Beata, która żyła z socjopatą pod jednym dachem:

- Na początku nic nie wzbudzało mojego niepokoju. Zachowywał się fantastycznie, nienagannie. Prowadziliśmy normalny dom, a z czasem zauważyłam, że zaczął ograniczać moją wolność - przyznała. Co się wydarzyło? Jak potoczyły się dalej losy? Posłuchaj całej rozmowy z panią Beatą oraz Łukaszem Wrońskim:

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Marcin Sawicki

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości