Psychologia

Co zrobić, gdy winda zatrzyma się między piętrami? Filip Chajzer to sprawdził

Psychologia

Jedziesz windą z kilkoma ludźmi, nagle winda się zatrzymuje między piętrami. Nie możesz nigdzie uciec, musisz czekać, aż przyjdzie ratunek lub po prostu... winda ruszy. Co robić w takiej sytuacji? Jak reagować? Jak przestać panikować?

  • Co robić, kiedy utknąłeś w windzie?
  • Emocje w zatrzaśniętej windzie
  • Utknąłeś w windzie z innymi ludźmi? Znajdźcie lidera!

Więcej: Stalking a zaloty. Jak rozróżnić?

Co robić, kiedy utknąłeś w windzie?

Sytuacja kiedy winda, którą jedziesz, nagle się zatrzymuje, to koszmar wielu z nas. Po pierwsze, powinieneś oczywiście nacisnąć dzwonek alarmowy lub zadzwonić do firmy, która obsługuje windy w danym budynku. Na pewno nie powinieneś panikować. Kluczem do sukces jest opanowanie emocji i... co dalej?

Co zrobić, kiedy winda zatrzymała się pomiędzy piętrami? Jak reagować? Jak rozmawiać z ludźmi, z którymi utknęliśmy? Czy w ogóle rozmawiać? Na to pytanie starał się odpowiedzieć Tomasz Sobierajski, socjolog:

To bardzo ciekawa socjologicznie sytuacja. Kiedy winda się zatrzyma, w takiej kryzysowej sytuacji powinniśmy mówić to, o czym naprawdę wtedy myślimy - mówił w Dzień Dobry TVN Tomasz Sobierajski, socjolog.

Emocje w zatrzaśniętej windzie

Kiedy utkniemy na dłużej, niejednokrotnie wychodzą z nas rzeczy, które niekoniecznie chcielibyśmy aby z nas wyszły. Mała przestrzeń sprawia, że wszystko w nas buzuje. W takiej krytycznej sytuacji możemy spotkać się z różnymi typami współpasażerów – ktoś będzie się śmiał, ktoś się zdenerwuje, ktoś wpadnie w panikę.

Utknąłeś w windzie z innymi ludźmi? Znajdźcie lidera!

Z psychologicznego punktu widzenia mogą pojawić się stres, napad klaustrofobii, z socjologicznego – świadomość tego, jak radzimy sobie w obcej grupie, czy znajdziemy lidera, który przejmie inicjatywę. Poza tym dynamika sytuacji w windzie nie jest stała i może się okazać, że ten, kto jest największym śmieszkiem, zaczyna panikować, a ktoś inny panikował tylko chwilę i może ostatecznie przejąć stery.

Zobacz też:

Filip Chajzer sprawdził, co należy zrobić, kiedy winda, którą jedziemy się zatnie:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości