Materiał promocyjny

Co zrobić, gdy bliska osoba choruje psychicznie? "Jeżeli walczymy ze stygmatyzacją, to budujemy lepszy świat"

WOJT8844
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest doskonałą okazją do rozmowy na temat zaburzeń, wspierania osób nimi dotkniętych oraz walki ze stygmatyzacją. Jak reagować, gdy bliska osoba choruje? Na pytania z tym związane odpowiedziała w dzień Dobry TVN Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka, ekspertka kampanii "Zobacz człowieka".

Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?

W studiu Dzień Dobry TVN psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Chotkowska opowiedziała widzom, co zrobić, gdy bliska osoba choruje psychicznie. Według niej należy przede wszystkim wspierać, być życzliwym, nie osądzać i pomóc jej w uzyskaniu pomocy odpowiedniego specjalisty. Warto sobie zdać sprawę z tego, że zaburzenia oraz choroby psychiczne są problemem, który może dotknąć każdego z nas. - Jeżeli walczymy ze stygmatyzacją, to budujemy lepszy świat dla nas wszystkich - podkreśla nasza gościni.

Jakie czynniki mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne? - To np. sytuacje, relacje społeczne, które zostały nadwątlone i przez technologię i m.in. pandemię - dodaje ekspertka kampanii "Zobacz człowieka".

Jak walczyć ze stygmatyzacją osób w kryzysie psychicznym?

Przyczyną stygmatyzowania osób zmagających się z chorobą psychiczną jest najczęściej niewiedza. To ona budzi lęk i obawy. Katarzyna Chotkowska podkreśla, że psychiatra powinien być traktowany tak, jak każdy inny lekarz. Jej zdaniem bardzo ważnym krokiem jest mówienie o chorobie, oswajanie jej np. przez osoby publiczne.

- Depresja nie jest już stygmatyzowana tak jak np. schizofrenia. Wiele znanych osób opowiadało o zmaganiach z chorobą, o jej objawach i o tym, jak sobie z nią radzili - zauważa psycholog. W przypadku zaburzeń psychicznych nie trzeba wstydzić się chęci zwrócenia o pomoc czy mówienia o swoim doświadczeniu.

- Za pomocą farmakoterapii, psychoterapii i wsparcia społecznego te osoby mogą satysfakcjonująco funkcjonować, pracować, uczyć się, mieć relacje społeczne, wchodzić w związki dobrze żyć - podsumowuje specjalistka.

Czat z ekspertem

Witam . Leczę się na depresję doszło do tego że moje myśli samobójcze są ciągle w mojej głowie pomimo przyjmowanych leków. Jedyne co mnie od tego jeszcze ciut trzyma to 6 letni Wnuk. Zastanawiam się nad położeniem w szpitalu . Co robić? Boję się zrobię to wreszcie a jestem już po jegmdbej nieudanej próbie samobójczej córka na szczęście albo i jie weszła do pokoju i zabierała mnie karetka. Co robić? Terapia ?

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka. Jeżeli myśli samobójcze się utrzymują niezbędna jest pomoc specjalisty. Proszę jak najszybciej zgłosić się do psychologa, lub psychiatry. Jeśli myśli samobójcze będą bardzo natarczywe, a nie będzie Pani miała dostępu do profesjonalnej pomocy to proszę powiedzieć o tym komuś ze swoich bliskich i poprosić o pomoc.

Moja żona od ponad 6 m- cy zażywa Seronil jest w silnej depresji, od przyjemnie 4 m-cy wypija codziennie bez ani jednego dnia przerwy 2 piwa lub pół wina. Jest coraz gorzej jest agresywna I wyżywa się na mnie i naszym 8 letnim synu. Jest pod opieką psychiatry ale chyba nie mówi my wszystkiego a lekarz jedynie wypisuje kolejne recepty na Seronil. Dodatkowo na trudną sytuację w pracy, ponieważ firma się sprzedaje z zwalniają kolejnych pracowników. Jak postąpić dalej ponieważ na ten moment zażądała żebym się wyprowadził. Jestem w kropce.

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka. Pan jako rodzic ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo dziecku – proszę o tym pamiętać. Pana żona zdecydowanie potrzebuje profesjonalnej pomocy. Jeżeli wizyty u psychiatry i leki nie pomagają w sytuacji kiedy żona jest agresywna należy wezwać karetkę. Być może warto skonsultować się z innym specjalistą niż dotychczasowy.

Dzień dobry. Czy możliwe jest by nieleczona depresja uaktywniała się raz na jakiś czas? Że są lepsze i gorsze momenty? Jestem na etapie, gdzie po około 2 latach zauważyłam u siebie objawy depresji : boje się wszystkiego, nawet wyjścia do sklepu, unikam ludzi, nic mi się nie chce (czasem nawet myć), nie mam żadnej motywacji by zmienić swoje życie a do tego moje dzieci też na tym cierpią bo nie panuje nad emocjami i krzykiem .... Wszystko zaczęło się po urodzeniu drugiego dziecka. Gdzie się udać? Psycholog? Psychiatra?

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka. Proszę jak najszybciej udać się do psychiatry i skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który pomoże Pani lepiej radzić z emocjami. Być może jest tak, że Pani stan jest przedłużoną reakcją na stresogenne wydarzenie. Co zrobić gdy przy ataku nerwicy szybko rośnie cisnienie do wysokich wartości? Biorę escitil na nerwy, ebivol na nadciśnienie i captopril który zbija cisnienie na chwile:( Nie wiem jak sobie pomoc:(

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka. Prawdopodobnie są to napady lęku. W takich sytuacjach ważna jest nauka relaksacji i skupienie na oddechu. Technik radzenia sobie z napadami lęku można się nauczyć podczas terapii poznawczo-behawioralnej do której zachęcam.

Witam. Moja córka od czasu narodzin swojego pierwszego dziecka , stała się bardzo zazdrosna i zaborcza o synka. Jaś ma 3 lata a my dziadkowie mamy ograniczony dostęp do dziecka tzn o cokolwiek Jasiu poprosi nas moja córka krzyczy ze ona jest jego mama i to ona mu pomoże . Córka stała się bardzo nerwowa i zła praktycznie na cały świat .Czy to może być jakaś depresja poporodowa czy może początki depresji ? A może to problem jest w nas ?

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka. Z Państwa relacji trudno stwierdzić czy problemem jest depresja. Na pewno warto porozmawiać z córką i powiedzieć jej otwarcie o Państwa obawach. To może być początek rozwiązania problemu, jakikolwiek on jest, bo nie wiadomo czy to depresja.

Jak pomóc dorosłej osobie chorej na anoreksję, która nie chce się leczyć ? Stan zdrowia tej osoby nadal się pogarsza , osoba ta chodzi na psychoterapię 3 lata a jest coraz gorzej. Waga bardzo spadła, organizm jest wyniszczony. Czy są jakieś środki prawne żeby taka osobę skierować na przymusowe leczenie psychiatryczne.

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka. Jeżeli stan chorej na anoreksje zagraża życiu możliwa jest przymusowa hospitalizacja. Jeśli chorująca odmówi leczenia należy skontaktować się z prawnikiem i wykorzystać dostępne możliwości prawne.

Witam! Nie wiem co mam zrobić , ponieważ słyszę głosy . Leczę się na schizofrenię paranoidalną , przyjmuję leki ale te głosy wciąż mnie męczą . Próbuję je zagłuszać słuchając muzyki w słuchawkach ale to nie jest łatwe Jestem już tym po prostu zmęczona

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka. Stan, który Pani opisuje można nazwać niepełną remisją. Polega on na tym, że mimo leczenia niektóre objawy nie ustępują. Ważne jest, aby powiedziała Pani o swoich objawach psychiatrze tak aby mógł on zmodyfikować odpowiednio leki.

Witam! Nie wiem co mam zrobić , ponieważ słyszę głosy . Leczę się na schizofrenię paranoidalną , przyjmuję leki ale te głosy wciąż mnie męczą . Próbuję je zagłuszać słuchając muzyki w słuchawkach ale to nie jest łatwe Jestem już tym po prostu zmęczona

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka. Stan, który Pani opisuje można nazwać niepełną remisją. Polega on na tym, że mimo leczenia niektóre objawy nie ustępują. Ważne jest, aby powiedziała Pani o swoich objawach psychiatrze tak aby mógł on zmodyfikować odpowiednio leki.

Witam,co mam zrobić z sistra anorektyczka,hazardzistką i alkoholiczką z myślami samobójczymi i jedzącymi tabletki na depresję. Policja i pogotowie bezsilne oddział AA także ,psychiatra nie daje rady ,mąż i córka na skraju wykończenia. Proszę o radę

Katarzyna Chotkowska, psycholog i psychoterapeutka. Sytuacja, którą Pani opisuje jest bardzo trudna. Pomimo leczenia psychiatrycznego objawy się utrzymują. W tej sytuacji polecałabym kontakt z prawnikiem i zdobycie informacji jak rodzina może chronić siebie i osobę chorującą. Jeśli pojawią się zamiary samobójcze proszę niezwłocznie wezwać karetkę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz materiały filmowe poświęcone zdrowiu psychicznemu:

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości