Zdrowie

Pryszcz na penisie i opryszczka na prąciu. Czy są groźne?

Zdrowie

Aktualizacja:
Mężczyzna, który ma problem seksuologiczny

Każda krostka, opryszczka czy pryszcz na penisie budzi niepokój i zdziwienie. Zwłaszcza jeśli dodatkowo towarzyszą im inne objawy, takie jak ból, pieczenie lub świąd. Opryszczka na penisie to powszechnie występująca choroba weneryczna, która jest wysoce zaraźliwa i wymaga leczenia, natomiast pryszcze i krostki na prąciu nie są aż tak poważnym problemem i pojawiają się z tych samych powodów, co na skórze całego ciała. Należy wiedzieć, jak odróżnić pryszcz od opryszczki, aby podjąć odpowiednie leczenie.

Pryszcze na penisie , chociaż pojawiają się rzadko, nie są niczym niezwykłym. Skóra człowieka zawiera pory, czyli mikroskopijne otwory w skórze, które są ujściem dla gruczołów łojowych. Z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji, stresu, przyjmowania niektórych leków, problemów hormonalnych lub w okresie dojrzewania z powodu burzy hormonów dochodzi do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i wzmożonej produkcji sebum. Sebum wraz ze złuszczającym się naskórkiem zatykają pory, co skutkuje pojawieniem się cyst, krostek i pryszczy, także na penisie.

Białe kropki na penisie

Białe kropki na penisie , które pojawiają się “znikąd” i nie są związane z odbytym w ostatnim czasie stosunkiem płciowym lub w ogóle nie są związane z aktywnością seksualną, nie towarzyszy im też świąd lub pieczenie, to prosaki, zwane potocznie pryszczami na penisie . Są to torbiele naskórkowe, które powstały w wyniku zaczopowania porów wydzieliną z gruczołów łojowych i potowych. Takie same zmiany pojawiają się często na skórze twarzy. Pryszcze na penisie są przypadłością młodych mężczyzn do 30. roku życia.

Pryszcz zazwyczaj pojawia się na penisie, na skórze moszny lub w rowku zażołędnym. Jest to biała lub żółtawa krostka, która po uciśnięciu wydala z siebie gęstą, białą ciecz. Prosaki nie dają żadnych objawów - nie swędzą, nie pieką, nie bolą i nie są zaczerwienione. Te objawy pojawiają się dopiero, kiedy dojdzie do zainfekowania pryszcza na penisie i rozwinięcia się stanu zapalnego.

Pryszcz na prąciu - leczenie

Pryszcz na penisie jest traktowany jako niegroźny defekt kosmetyczny, który po pewnym czasie znika samoistnie i nie wymaga leczenia. Nie ma leku, maści, płynu, który pomógłby poradzić sobie z tym problemem, zmniejszył ilość i wygląd zmian skórnych. Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o prawidłową higienę - stosowanie mydła przeciwtrądzikowego i łagodnego płynu do higieny intymnej. Pryszczy na prąciu nie wolno wyciskać, wyduszać, ani przekłuwać. Może to spowodować zainfekowanie zmiany skórnej i rozsianie stanu zapalnego. Wtedy pryszcz się powiększy, podbiegnie ropą, pojawi się obrzęk, zaczerwienienie i ból. Taki stan najczęściej wymaga konsultacji z lekarzem i zastosowania miejscowego antybiotyku.

Pryszcz na penisie nie jest groźny ani zaraźliwy. Niepowikłany prosak nie jest także przeciwwskazaniem do podejmowania aktywności seksualnej.

Jak odróżnić pryszcz od opryszczki penisa?

Opryszczka różni się od pryszczy na penisie objawami, przyczyną powstawania i postępowaniem. Opryszczka penisa jest zawsze wywołana wirusem HSV (Herpes simplex virus), tym samym, który odpowiada za występowanie opryszczki na wargach lub błonie śluzowej jamy ustnej. Do zakażenia opryszczką narządów płciowych dochodzi podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia z osobą, która jest nosicielem tego wirusa, także podczas seksu oralnego.

Objawy opryszczki na penisie pojawiają się po pewnym czasie od odbycia stosunku płciowego. Na początku mężczyzna odczuwa świąd, pieczenie i lekki ból na skórze prącia. Po kilku dniach pojawiają się bolesne, tkliwe i piekące pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które w ostatecznej fazie przekształcają się w owrzodzenia. Opryszczka narządów płciowych pojawia się najczęściej na żołędzi penisa, trzonie prącia i w okolicy odbytu. Zmianom skórnym może towarzyszyć gorączka, osłabienie, powiększenie się węzłów chłonnych.

Opryszczka prącia wymaga leczenia objawowego, ponieważ wirusa HSV nie można trwale usunąć z organizmu. Leczenie polega na przyjmowaniu miejscowym i doustnym leków przeciwwirusowych. Opryszczki nie wolno dotykać, aby nie rozsiewać jej na inne miejsca, np. oczy lub usta. Należy unikać przemęczenia i osłabienia organizmu, ponieważ wtedy opryszczka ma skłonności do nawrotów. Opryszczka prącia jest bezwzględnym wskazaniem do zachowania wstrzemięźliwości seksualnej do momentu ustąpienia zmian skórnych oraz do stosowania zabezpieczenia w postaci prezerwatywy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości