Diety i odchudzanie

Jak spalić jednego pączka? Sprawdź, co zrobić ze zbędnymi kaloriami

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:

Tradycyjny pączek w zależności od wielkości i wagi ma od 250 do 500 kcal. Spalenie kalorii z jednego pączka może się okazać nie lada wysiłkiem. Sprawdź, ile trzeba biegać, żeby spalić pączka i jakie inne czynności pomogą w zrzuceniu pustych kalorii.

Pączki kochają prawie wszyscy. Nadziewane różą, adwokatem, dżemem lub czekoladą kojarzą się z dzieciństwem, wakacjami u babci i beztroskim podjadaniem. Chociaż tradycyjnie jedzone są w Tłusty Czwartek, to wielu z nas z ochotą sięga po nie przynajmniej raz w miesiącu. Aby spalić jednego pączka, musimy liczyć się z intensywnym wysiłkiem angażującym całe ciało. Przykładowo, jeden mały pączek to 20 minut biegu w średnim tempie lub ponad godzina mycia okien.

Dlaczego pączki są tuczące?

Kaloryczność pączków zależy od ich wagi, nadzienia, polewy i ewentualnej posypki. Ten tradycyjny, smażony w smalcu z nadzieniem różanym ma 300 kcal. To całkiem sporo, zwłaszcza jeśli skrupulatnie wyliczamy dziennie zjadane kalorie. Jeśli na słodki występek pozwalamy sobie raz na miesiąc, nie odbije się to negatywnie na naszej figurze. Jednak regularne jedzenie pączków może skutecznie stanąć nam na drodze do wymarzonej sylwetki i dobrego zdrowia.

Dlaczego pączki tuczą? Przygotowane bez nadzienia mają zaledwie około 200 kcal, lecz wraz z dodatkami w postaci słodkich posypek czy lukrowej polewy ich kaloryczność wzrasta i może sięgnąć nawet 500 kcal. Pochodzące z pączka kalorie są cukrem prostym. Jest on niezbędnym do wytworzenia energii węglowodanem, jednak jego nadmiar może mieć negatywne skutki zdrowotne.

Przy siedzącym trybie życia odkłada się w postaci tłuszczu i tylko na chwilę koi uczucie głodu. Zawarte w pączkach cukry obciążają trzustkę, zakwaszają tkanki i zaburzają równowagę kwasowo-zasadową organizmu. W najgorszym wypadku mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy. Na niekorzyść pączków działa również fakt, że nie zawierają praktycznie żadnych wartości odżywczych.

Czy warto w ogóle jeść pączki? To słodka przekąska, na którą możemy sobie pozwolić raz na jakiś czas. Warto więc szukać tych, które nie będą miały w swoim składzie zbędnych ulepszaczy smaku, konserwantów i stabilizatorów. Dlatego należy omijać pączki sprzedawane w supermarketach w promocyjnej cenie.

Sposób na niskokaloryczne pączki

Czy możliwe jest obniżenie kaloryczności pączków? Jak najbardziej! Pączek pączkowi nierówny, dlatego warto wybierać te z najmniejszą liczbą dodatków. Lekka wersja to ta bez nadzienia i bez posypek.

(Od)wagi dzieciaki - dodatki do żywności
(Od)wagi dzieciaki - dodatki do żywności Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Osoby dbające o linię, którym zależy na niskiej zawartości tłuszczu w jedzeniu, powinny zdecydować się na pączki pieczone. Prosto z piekarnika, w przeciwieństwie do tradycyjnych, są lekkostrawne, mniej tuczące, ale również bardzo pyszne. Inną wersją fit przekąski są pączki twarogowe. To propozycja, która zdobywa serca coraz większego grona miłośników łakoci. Uwielbiają je zarówno dorośli, jak i dzieci. Uformowane w malutkie kuleczki są dobrym pomysłem na małą, słodką przekąskę.

Jak spalić pączka? Wybierz ćwiczenie dla siebie!

Sposobów na efektywne spalenie jednego pączka jest wiele. Nawet osoby nieuprawiające systematycznie aktywności fizycznej znajdą idealny dla siebie sposób, aby pozbyć się pustych kalorii, np.:

 • 15 min wchodzenia po schodach,
 • 20 min intensywnej jazdy rowerem,
 • 20–30 min biegu ze średnią prędkością,
 • 30 min jazdy na rolkach,
 • 30 min gry w squasha,
 • 40 min skakania na skakance,
 • 40 min tańca,
 • 50 min odkurzania,
 • 60 min trzepania dywanu,
 • 60 min aerobiku,
 • 70 min szybkiego spaceru,
 • 120 min jogi,
 • 160 min zmywania naczyń,
 • 600 min oglądania telewizji.

Spalanie tkanki tłuszczowej jest efektywne przy wysiłku trwającym minimum 30 minut. Bardzo ważne jest utrzymanie stałego tętna (między 60 a 70% tętna maksymalnego) i jednakowej intensywności wykonywanych ćwiczeń. Bez tego walka z tkanką tłuszczową może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Podstawą spalania tłuszczu są treningi cardio z uzupełnieniem treningów siłowych. Celem efektywnych ćwiczeń, prócz zgubienia boczków, powinna być praca nad mięśniami, wzmocnienie ich i poprawienie wytrzymałości całego organizmu. Jednorazowy trening nie przyniesie rezultatów. Ważna jest systematyczność, która w przypadku gubienia zbędnych kalorii, ma ogromne znaczenie.

Co więcej, wpadając w rytm regularnych ćwiczeń, zwiększamy i polepszamy metabolizm, a organizm z czasem znacznie lepiej zaczyna sam sobie radzić z wszelkimi nadwyżkami kalorycznymi. Osoby początkujące powinny zacząć od treningów 50-minutowych powtarzanych 2–3 w tygodniu. Należy pamiętać również o obowiązkowej rozgrzewce.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: skynesher/Getty Images

Pozostałe wiadomości