pomoc

  pomoc

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa Aleksandrę Kamińską, która na co dzień pracuje z uchodźcami. Kim naprawdę oni są i czego od nas oczekują? Jakiej pomocy potrzebują? Z jakimi obawami wiąże się potencjalna niechęć do syryjskich imigrantów? Czy Polacy są skłonni pomagać potrzebującym , czy przyjęlibyście uchodźcę pod swój dach?

  Podczas wakacji coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża do najdalszych zakątków świata, aby - w ramach wolontariatu - pomagać najbardziej potrzebującym. W Dzień Dobry Wakacje gościliśmy Katarzynę Heider, która brała udział w wolontariacie zagranicznym oraz Łukasza Łacha, koordynującego wyjazdy na wolontariat zagraniczny. Czy wolontariat zmienia charakter? Czy wolontariat związany jest z jakimikolwiek kosztami? Jak wolontariusze są przygotowywani do wyjazdu?

  Olivier Janiak spotkał się z "dżentelmenem, który żadnej pracy się nie boi i od rana wpędza w kompleksy". Co więcej Przemek Cypryański , jak zaznaczył, dopiero rozpędza się w ramach akcji T-Mobile "pomoc mierzona kilometrami"! Jesteśmy przekonani, że "wykręci" rekordową ilość kilometrów!

  ks. Andrzej Augustyński - "Po pierwsze stworzyć dom dla dzieci, które tego domu nie mają, żeby mieszkały w miejscu, które jest starannie przygotowane, dobrze zaprojektowane, uwzględniające wszystkie ich potrzeby, żeby ten dom otworzyć na środowisko". Czy udało się to osiągnąć w Odporyszowie k/Tarnowa? Zobaczcie!

  Trzęsienie ziemi w Nepalu zebrało straszliwe żniwo. Niektóre wioski zniknęły z powierzchni ziemi. Jak odbudować rzeczywistość? Z pomocą Nepalczykom postanowili przyjść Polacy. Z czego powstaną domy dla poszkodowanych? Ile ich powstanie? Dlaczego wolontariusze muszą się tak bardzo śpieszyć? O projekcie "Mała Polska w Nepalu" rozmawialiśmy z Dominiką Kulczyk i Magdaleną Pietruszka-Pandey.

  W zeszłym roku w akcji uczestniczyło ponad 500 tysięcy osób. Wspólnie udało im się pokonać ponad 80 milionów kilometrów, za które firma T-Mobile przekazała milion złotych na konto fundacji TVN "nie jesteś sam". Czy w tym roku uda się pobić zeszłoroczny rekord? O tym jak można przyłączyć się do akcji "Pomoc mierzona kilometrami" rozmawialiśmy z jej ambasadorem Rafałem Maślakiem i Małgorzatą Rybak-Dowżyk, dyrektorem departamentu komunikacji korporacyjnej T-Mobile.

  Pierwszy spacer z niemowlakiem to bardzo stresujące przeżycie dla młodej mamy. Dodatkowo sytuacja komplikuje się kiedy trzeba nakarmić dziecko poza domem. Zobaczcie, jak wybrać dobry wózek, jak ubrać dziecko na pierwszy spacer i jak bezstresowo karmić piersią w miejscach publicznych. Naszym gościem była Alicja Janosz, która mimo, że nie jest "matką-wariatką, ekoświrnięta hipiską" wspiera akcję „Karmię swobodnie”!

  Ostatnie trzęsienie ziemi w Nepalu było największym w tym kraju. Pochłonęło bardzo wiele istnień ludzkich oraz zniszczyło tysiące domów i zabytków. Jak Nepalczycy radzą sobie w tej trudnej dla nich sytuacji? Jak można im pomóc? Miesiąc po trzęsieniu ziemi do Nepalu pojechała Dominika Kulczyk, by pokazać widzom Dzień Dobry TVN ogrom zniszczeń.

  Natalia Siwiec jest ambasadorem akcji charytatywnej, która ma na celu postawienie huśtawek dla dzieci niepełnosprawnych w polskich miastach. Naszemu reporterowi, modelka, zdradziła co przekonało ją do zaangażowania się w tę akcję oraz... kiedy zacznie starać się o własne dziecko!

  O tym w jaki sposób, i czy w ogóle, państwo polskie powinno pomagać ludziom, którzy mają problemy ze spłatą kredytu we frankach rozmawialiśmy z Piotrem Kuczyńskim, dziennikarzem ekonomicznym oraz ekonomistami: prof. Witoldem Orłowskim i Januszem Szewczakiem. Jakie są możliwe scenariusze rozwiązania tego problemu? Czy model zastosowany na Węgrzech, przez prezydenta Viktora Orbána, zdałby egzamin w Polsce? Kto powinien, zdaniem naszych ekspertów, sfinansować ewentualną pomoc?

  Co roku, w krajach rozwijających się, za mąż wydaje się ponad 14 milionów dziewczynek, które nie skończyły 18 lat. Dominika Kulczyk odwiedziła Etiopię gdzie, mimo iż małżeństwa dzieci są nielegalne, tradycja i względy materialne biorą górę nad prawem. Już dziś o 11.00 w programie "Efekt Domina" zobaczymy "Historie dziewczynek, które nie mają wolności, które są skazane na ślub, które nie mogą wybierać..."

  Bianka Zalewska wybrała się na wschód Ukrainy z polskim konwojem charytatywnym. Tym razem Polacy dostarczyli Ukraińcom karetki i przeprowadzili szkolenia z ratowania życia w czasie działań wojennych! Poznaliśmy też historię wojennej miłości, która zaczęła się od tego, że on przyjechał na pierwsza randkę... czołgiem!

  Trzęsienie ziemi z 25 kwietnia br. o sile 7,9 w skali Richtera było najtragiczniejsze w historii Nepalu od ponad 80 lat. Jedną z grup ratowniczych, które poleciały do Nepalu była Ekipa Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Z czym ratownicy musieli się zmierzyć w Nepalu? Co było dla nich największym wyzwaniem? Jak jeszcze można pomóc mieszkańcom Nepalu? Gościem Dzień Dobry TVN byli: ratownik PCPM Wojciech Wilk oraz reporter TVN24 Wojciech Bojanowski.

  Wojtek Przybylski jest reżyserem dźwięku o ogromnym doświadczeniu zawodowym. Przez wiele lat współpracował z Polskim Radiem, a także polskim artystami takimi jak, zespół Perfect, Maanam, Republika, Kult, Kazik. Teraz to Wojtek potrzebuje naszej życzliwości, serca i zaangażowania. Dzięki i Twojej pomocy będzie mu łatwiej zmagać się z nowotworem. Wczoraj wieczorem odbył się charytatywny koncert, w którym udział wzięło mnóstwo polskich wokalistów. Ewa Bem, Tomasz Stańko, T.Love, Lady Pank, Robert Gawliński i nie tylko. To ludzie wielkiego serca, którzy wspierają Wojtka w tych trudnych chwilach. Ty również możesz się przyłączyć.

  Od ponad 20 lat, Tomasz Dangel i Joanna Szymkiewicz-Dangel, prowadzą Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Dlaczego zdecydowali się stworzyć takie miejsce i jak można poradzić sobie ze śmiercią małych pacjentów, która jest, niestety, nieodłącznym elementem pracy w hospicjum? Jak, jako ludzie wierzący, godzą pracę ze swoim sumieniem.

  Gdy synek Anny Chwałek miał dwa lata, zdiagnozowano u niego autyzm. Kobiecie udało się stworzyć przedszkole i szkołę dla dzieci z autyzmem. Teraz Pani Anna chce zbudować pierwszy w Polsce ośrodek, gdzie chore dzieci od samego początku diagnozy, będą miały zapewnioną pomoc terapeutyczną, medyczną i edukacyjną.

  Na co dzień wykonują różne zawody, ale w przypadku katastrofy mobilizują się i ruszają nawet w najdalsze zakątki świata. Wszystko po to, by nieść pomoc potrzebującym. Ula Chincz pojechała na obóz przygotowawczy ratowników pod Tarnobrzegiem. Jak wyglądają ich przygotowania? Jakie zabiegi wykonują w warunkach polowych? Jak często ratownicy wyjeżdżają na misje? I czy każdy może zostać ratownikiem?

  W Laosie na 10 tysięcy osób przypada... 2 lekarzy, w wielu, zwłaszcza trudno dostępnych rejonach, pomoc medyczna praktycznie nie istnieje. Właśnie jedno z takich miejsc odwiedziła, z kamerą "Efektu Domina", Dominika Kulczyk. W studiu poza nią gościliśmy też lekarzy okulistów: dr. Rafała Nowaka i dr. Piotra Kleina-Schmidta , którzy udzielają się jako wolontariusze w ramach projektu "Trzecie Oko".

  "Wyprodukowane przez dzieci koszulki średnio, w sieciówkach, kosztują około 70 złotych, a dziecko dostaje za taką koszulkę mniej więcej 30 groszy (...) dzieci nie mogą przestać pracować ale mogą się uczyć!" Dominika Kulczyk wybrała się, z kamerą "Efektu Domina", do Bangladeszu, gdzie dzieci traktowane są jako tania siła robocza. Jak można im pomóc czy istnieje jakieś rozwiązanie tego problemu?

  Dzień Dobry TVN zawsze blisko swoich widzów! Bracia Golec – uwielbiani za energię i spontaniczność - czy miniona 40-tka utemperuje ich góralski charakter? Ulubiony aktor Machulskiego i większości Polaków. Zawodowo gangster, prywatnie Leonard Pietraszak we własnej osobie. A także: mają nie tylko serca, ale i oko do pomagania, czyli polscy okuliści dla Filipińczyków. :-)

  "To jest taki cios, że trudno to opisać, jak się dowiadujesz, że nad Twoim dzieckiem wisi wyrok śmierci". Miesiąc temu Kasia i Wojtek Raweccy dowiedzieli się, że ich syn, Staś, choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Mimo początkowego szoku postanowili walczyć i z pomocą rodziny, przyjaciół oraz całej plejady gwiazd zbierają pieniądze na terapię dla chłopca! Ty też możesz pomóc Stasiowi!

  Janka Ochojska działaczka społeczna i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Od ponad 20 lat organizuje konwoje i pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących części świata, w tym dla Czeczeni, Sudanu, czy Autonomii Palestyńskiej. Jak znajduje siły, aby nieść pomoc innym? O czym jest ostatnio wydana książka "Świat według Janki"? Na co przeznaczone będą pieniądze ze sprzedaży książki? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Janinę Ochojską, działaczkę humanitarną, założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej. Jaki prezent otrzymała od nas?

  "Z Hałdy w Himalaje" - to projekt, w ramach którego dzieci z najbiedniejszych śląskich miast pojechały w podróż do Nepalu. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy uczestników wyprawy: Kamila Michalskiego, Patryka Czerwińskiego i Agatę Hybszer oraz Bartłomieja Marszałka z fundacji, która wspiera tę wyprawę. Teraz Ci młodzi ludzie chcą pomagać innym dzieciakom.

  Iga Łach to córka tragicznie zmarłego strażnika więziennego. Dziewczynka potrzebuje pomocy, ponieważ urodziła się z wadą mózgu, która spowodowała częściowy paraliż. Dziecko wymaga stałej rehabilitacji. Ze wzruszającą inicjatywą wyszli więźniowie, którzy postanowili wesprzeć finansowo rodzinę zmarłego strażnika. Rozmawiał z nimi dziennikarz Dzień Dobry TVN Meteusz Hładki.

  Gość Dzień Dobry TVN brytyjska psycholog Jacqui Marson napisała książkę "Bycie miłym to przekleństwo". Czy według autorki rzeczywiście nie warto pomagać innym, a lepiej być samolubnym? Jak być asertywnym nie raniąc przy tym? Dlaczego warto najpierw być miłym dla siebie, a dopiero potem dla innych?

  Dlaczego gwiazdy lubią pomagać? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska zapytała o to Martynę Wojciechowską, Mariusza Totoszko, Andrzeja Piasecznego, Pawła Małaszyńskiego i Agnieszkę Cegielską, których spotkała na VI Balu Charytatywnym "Gwiazdy Dobroczynności".

  W wyniku nieszczęśliwego wypadku w lutym 2013 roku b-boy Bartosz "Cetowy" Turzyński został porażony prądem. Był w krytycznym stanie. Cudem przeżył. Od tamtej pory rodzina wraz z przyjaciółmi walczą o jego powrót do normalności. Jak teraz czuje się "Cetowy"? W Dzień Dobry TVN gościliśmy przyjaciół Bartosza: Mateusza Godlewskiego i Annę Jujkę.

  Z molestowaniem seksualnym można spotkać się w każdym miejscu - nawet w pracy. Jak należy reagować na takie zachowanie - upominać osobę, która dopuszcza się molestowania, czy raczej milczeć? Do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc? Co mieści się w słowie "molestowanie" - tylko dotyk, czy coś jeszcze? Co może być dowodem w sprawie o molestowanie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psycholożkę Sylwię Bartczak.

  6 stycznia tego roku pokazaliśmy widzom Dzień Dobry TVN szkołę integracyjną z Poznania, w której - z powodu braku wind - trzej pracownicy muszą wnosić na piętra wózki z niepełnosprawnymi dziećmi. Krzysztofa Dominiaka, Marka Woźniaka i Radosława Bemowskiego gościła również w Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko. Okazuje się, że nie tylko mamy wielką moc, ale też ogromny zasięg oddziaływania. Sprawa dotarła do samego Papieża Franciszka, który ogromnie się wzruszył, przejął sprawą i postanowił pomóc. Pieniądze z Watykanu już wpłynęły! Mieć takiego widza to ogromny zaszczyt.

  Katarzyna Nicewicz od lat pomaga bezdomnych i właśnie w ich środowisku znalazła swoją miłość - Rafała. Czym ją ujął? Jak zareagowali jej najbliżsi na wiadomość, że związała się z bezdomnym? Czy Rafał wyszedł z bezdomności? Jak sobie radzą z przeciwnościami losu? Mają plany na przyszłość, czy raczej żyją z dnia na dzień? Kasię gościliśmy w Dzień Dobry TVN.