Już wkrótce rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. To ważny moment dla absolwentów szkół podstawowych, którym nie udało się dostać do wybranej placówki. Kiedy będzie można składać dokumenty?
Co maturzyści mogą zabrać ze sobą na egzamin maturalny oraz co będzie do dyspozycji w sali egzaminacyjnej? CKE dokładnie to określa, a szczegółowe informacje umieściła w informatorze maturalnym. Sprawdź, z czego można korzystać podczas matury 2022.
Specjaliści alarmują o potrzebie stworzenia rankingu szkół podstawowych i średnich w nowej formie. Eksperci oceniają kryteria, według których obecnie tworzone są zestawienia, jako przestarzałe. Rankingi mają nie brać pod uwagę nakładów finansowych na korepetycje, dodatkowe kursy i psychoterapeutów.
Maksymilian Paczyński został laureatem międzynarodowego konkursu organizowanego przez światowy koncern IT z San Francisco. Nastolatek stworzył algorytm "FATIK", który uniemożliwia zaśnięcie za kierownicą. Jego projekt pokonał setki innych z najróżniejszych zakątków świata.
Lekcje do 20:00, nauka w bibliotekach, pracowniach, a na dodatek za mało kadry nauczycielskiej. W takich warunkach rozpocznie się przyszły rok szkolny, a także kolejny - 2023/2024. Kumulacja uczniów po reformach nadciąga do szkół ponadpodstawowych, a dyrektorzy są bardzo zaniepokojeni.
Liceum z Zielonej Góry chce wprowadzić nagrody pieniężne dla uczniów, którzy postanowią się zaszczepić. Konkurs trwa do końca września, a mogą w nim wziąć udział całe klasy. Jaką kwotę placówka planuje przeznaczyć dla zwycięzców?
Od poniedziałku 17 maja trwało oficjalne przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich. Harmonogram rekrutacji dostosowany został do zmienionego wcześniej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki harmonogramu egzaminów ósmoklasisty. Wówczas zmianie uległ również termin opublikowania ich wyników przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Na uzupełnienie wniosków o wyniki egzaminów i świadectwa uczniowie mają czas do środy 14 lipca.
Jak zostać youtuberem albo influencerem? Niebawem będzie się można tego nauczyć w szkole. Prywatne liceum w Słupsku uruchamia bowiem klasę vlogerską. Jednocześnie rezygnuje z klasy o profilu dziennikarskim.
Stanisław Adamowicz, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Stanisława Staszica w Hrubieszowie, wygrał konkurs translatorski organizowany przez Komisję Europejską dla uczniów szkół średnich. Tym samym dołączył do grona 27 najlepszych młodych tłumaczy z całej Unii Europejskiej. Jak udało mu się opanować do perfekcji język angielski?
Miesięcznik "Perspektywy" już po raz 23 opublikował ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych. Zwycięskie liceum od lat jest w czołówce. Które placówki znalazły się na podium?
Zosia Kiestrzyn to licealistka, która uczęszcza do szkoły w Afryce. Uczennica otrzymała stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata, dzięki czemu mogła rozpocząć dwuletnią przygodę naukową w United World College East Africa w Tanzanii. Jak wygląda jej życie z dala od domu? O tym opowiedziała nam sama Zofia oraz jej mama Anna Kiestrzyn.
W ubiegłym wieku wszyscy nucili ikoniczną piosenkę "Wind of Change" zespołu The Scorpions. To właśnie ona stała się symbolem upadku Muru Berlińskiego i zapowiadała nadejście zmian. A co ten utwór ma wspólnego z nauką języka niemieckiego? O tym opowiadali w naszym programie nauczycielka Joanna Czuma-Sitek i licealista Dobromir Wojewoda.
Weronika Nocny jest stypendystką w japońskiej szkole. Kilka miesięcy temu widzowie mieli okazję ją poznać. Wówczas poinformowała, że niestety z powodu pandemii nie mogła opuścić Polski, więc naukę rozpoczęła w trybie online. Po kilku miesiącach udało się! Licealistka połączyła się z nami prosto z japońskiego akademika.
Miasto Gdynia poinformowało, że w II Liceum Ogólnokształcącym wykryto przypadki zarażenia COVID-19. Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej VI LO w Gdyni przeszło na tryb zdalny z tego samego powodu. Jak się okazuje, zakażenia mają wspólne ognisko.
Pod koniec lipca ósmoklasiści poznają wyniki egzaminów. Uczniowie i rodzice będą mieli tylko kilka dni na załatwienie wszystkich formalności, związanych z kolejnym etapem nauczania. Zebraliśmy dla Was wszystkie niezbędne informacje.
Czy egzaminy gimnazjalne będą trudniejsze od tych, które będą zdawać uczniowie kończący ósme klasy? Jak wpłynie to na szanse gimnazjalistów, którzy będą rywalizować o miejsca w szkołach średnich w tzw. "podwójnym roczniku"? Czy to będą te same klasy, do których będą starali się dostać ósmoklasiści? Czy szkoły są gotowe na przyjęcie dwukrotnie większej liczby uczniów?
Zgodnie z nową podstawą programową, w liceach ogólnokształcących i technikach został zwiększony tygodniowy wymiar godzin historii (z 2 do 8) realizowanych w zakresie podstawowym. Zmiany te są krytykowane. Za co? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Igą Kaźmierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji i nauczycielem historii Jackiem Staniszewskim.
Uczniowie Liceum Batorego w Warszawie: Jan Bąk, Patryk Pudłowski, Mateusz Gotowiec, Dominik Harvey Gajewski i Jeremi Jaksina, wygrali Międzynarodową Olimpiadę Historyczną. Indywidualnie zajęli I, II i IV miejsce. Grupowo zdobyli pozycję I. Zakres materiału: historia całego świata. Jak udało im się go opanować? W jaki sposób dzielili się zakresem wiedzy do przyswojenia? O swoim sukcesie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Zobacz, czy Marcin Meller, pasjonat historii, zdołał odpowiedzieć na zadane mu przez nich pytania!
W zgorzeleckim liceum 16-latek zaatakował kolegę nożem. Do incydentu doszło w czasie lekcji. Skąd w młodych ludziach takie pokłady agresji? O wychowaniu w kulturze gniewu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psycholog dr Aleksandrą Piotrowską i Mariuszem Sokołowskim z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW.
Dwójka gimnazjalistów została przyłapana "in flagranti" przez uczniów szkoły podstawowej. Co można zrobić, by uniknąć podobnych sytuacji i, dlaczego dochodzi do podobnych zdarzeń w miejscach publicznych? O komentarz poprosiliśmy seksuologa Izabelę Jąderek: "Przez to, że treści seksualne, erotyczne, pornograficzne są dostępne w różnych mediach mamy tzw. "kulturę obnażania". To, co kiedyś było prywatne, w tej chwili staje się publiczne i (...) dla młodych osób staje się wzorcem do naśladowania" i Łukasza Ługowskiego, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”: "Oni są w wieku, kiedy faceci sobie zapuszczają brody, dziewczyny sobie zapuszczają piersi i jasne, że ich to interesuje. Romeo i Julia byli ewidentnie w wieku gimnazjalnym".
Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum. Przez zmiany w szkolnictwie za 3 lata w I klasie liceum spotkają się roczniki 2003, 2004 i 2005. Jak sytuacja ta wpłynie na poziom edukacji i na dzieci? Czy zwiększy to konkurencję przy naborze do liceum? Na co powinni przygotować się uczniowie i ich rodzice? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Krzysztof Biedrzycki z Instytutu Badań Edukacyjnych i Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.
Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła powszechna, 4-letnie liceum, a zamiast zawodówki szkoła branżowa. Co jest celem reformy? Jak będą wyglądały „wygaszane” gimnazja? I co na to rodzice uczniów? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Radosław Kaczan, psycholog rozwojowy oraz Piotr Pietrzak, rodzic, który sprzeciwia się likwidacji gimnazjów.
To ostatni rok szkolny z takim podziałem nauczania, bo już niebawem powróci 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Gimnazja zaś zostaną zlikwidowane. Czy planowane zmiany są spowodowane kwestiami demograficznymi czy może jest to tylko decyzja polityczna? Czy potrzebne było wprowadzenie gimnazjów? O zmianach w szkolnictwie rozmawialiśmy z Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych.
W liceum Adam Rzepecki nie mógł zapamiętać, że jeden z wierzchołków Rysów ma wysokość 2 499 m n.p.m., dlatego - już jako dorosły człowiek - postanowił go podnieść o metr. Zobaczcie, w jaki sposób to robi i kto utrudnia mu prace. Życzymy powodzenia Panie Adamie :)
Liceum w Jarosławiu zasłynęło jako kuźnia największych dziennikarskich talentów. Stworzono tam klasę dziennikarską. W studiu Dzień Dobry TVN gości byli: nauczycielka języka polskiego w I L.O. w Jarosławiu Danuta Matusz oraz jej uczniowie: Mateusz Błaszczyk, Paulina Dinh Manh oraz Mateusz Zając. Jaki mają pomysł na dziennikarstwo?