W popularnym w Indiach talent show - "Dil hai hindustani" dotarł do półfinału. Gościem w Dzień Dobry TVN był dziś Polak, który rozkochał w sobie Indie - Michał Rudaś: "To była wspaniała przygoda, dużo się nauczyłem, przeżyłem dużo pięknych momentów w kulturze, którą uwielbiam od lat i którą zgłębiam". Jak zaczęła się jego fascynacja Indiami? Czy planuje dalszą karierę na tamtejszym rynku muzycznym? Posłuchajcie też jak śpiewa indyjską piosenkę!
Dziś w Dzień Dobry TVN przekonaliśmy się o tym, że miłość nie zawraca sobie głowy odległością i różnicami kulturowymi. W studiu gościliśmy Paris Maziarską - modelkę, która przygotowuje się właśnie do hinduskiego ślubu, a z kamerą DDTVN wybraliśmy się na spotkanie z Tsuyoshim Kitamikado i Joanną Koryciarz-Kitamikado, mieszkającym w Polsce polsko-japońskim małżeństwem.
Michał Rudaś to polski muzyk, który wystąpił w popularnym w Indiach programie telewizyjnym - "Dil hai hindustani". Jak do tego doszło, na czym polegał jego występ i czy jest rozpoznawany na ulicach Bombaju? Z wokalistą rozmawiał Marcin Sawicki.
Kim, w Indiach, są nietykalni? Jak wygląda tam rytuał pogrzebowy? Dlaczego Hindusi chcą pożegnać się ze światem akurat w Waranasi? W Dzień Dobry TVN gośćmi byli Jan Wąż, autor dokumentu o Waranasi pt. „Moksha” i Grzegorz Wełnicki, fotograf, który w Waranasi zrealizował projekt zdjęciowy o podpalaczach zwłok.
Natalia Janoszek to aktorka, fotomodelka i tancerka, która ma na swoim koncie główne role w bollywoodzkich superprodukcjach. Niedawno w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Zdiagnozowano u niej zator i zawał płuc, których przyczynami mogły być długie podróże samolotem i tabletki antykoncepcyjne. Czym objawiała się u niej choroba? Co pamięta z dnia, w którym trafiła do szpitala? Jak się dzisiaj czuje? Z Natalią rozmawiała Katarzyna Olubińska. Dziennikarka Dzień Dobry TVN zapytała również, czy to prawda, że zamykają dla aktorki sklepy w Indiach, kiedy robi w nich zakupy i czy jest zakochana.
Edyta Masternak postanowiła wyjechać do Indii, by pomagać trędowatym dzieciom. Skąd taki pomysł? Jak na jej decyzję zareagowali znajomi i rodzina? Osoba trędowata jest w Indiach uważana za osobę nieczystą i jest wykluczona ze społeczności. Trędowaci mieszkają w odseparowanych miejscach. Trądu się tam nie leczy. Czy przed wyjazdem towarzyszyły Edycie jakiekolwiek obawy? Czy chce tam wrócić?
Lekarka Helena Pyz od prawie 30 lat mieszka w Indiach, gdzie prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya. O swojej pracy opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. W jakich okolicznościach pojechała do Indii? Czy czuje się w tym kraju bezpiecznie? Jak tamtejsze władze zareagowały na powstanie jej ośrodka? Jej pacjentami są tylko dorośli, czy również dzieci? Czy trąd jest całkowicie wyleczalny? Czy to prawda, że jednym z jej wolontariuszem był tragicznie zmarły Tomasz Mackiewicz? Skąd pochodzą fundusze na działalność ośrodka i jak można im pomóc?
Kiedy napastnik zaatakował na przystanku autobusowym we Wrocławiu Hindusa, Tomasz Pikus stanął w jego obronie, by - jak mówi - chłopakowi nie stała się krzywda. Do pierwszego napastnika dołączyło dwóch kolejnych, którzy pobili Tomasza Pikusa. Dlaczego pozostałe na przystanku osoby w ogóle nie zareagowały? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Tomasza Pikusa oraz Kartikey'a Johri - konsula honorowego Indii. W nagrodę za ten bohaterski czyn konsul wyśle Tomasza Pikusa w podróż do Indii.
Studio Dzień Dobry TVN odwiedziła hinduska tancerka Jigna Dixit, która opowiedziała o tańcu kathak oraz zaprezentowała go na naszej scenie. Ten taniec wykonywano kiedyś wyłącznie w świątyniach. To taniec, którym opowiada się pewną historię. Zresztą jego nazwa wywodzi się od słowa "katha", czyli bajka, opowiadanie. Zobaczcie, jaką historię opowiedziała nam swoim tańcem w studiu Dzień Dobry TVN.
Do Indii i Polski czuje to samo. Te dwa kraje są jego domem. W Indiach się urodził i wychował, a do Polski przyjechał na studia, tu został i założył rodzinę. Jego pasją jest gotowanie i prowadzenie restauracji. Kartikey Johri od dawna współpracuje z Ambasadą Indii, a od niedawna jest konsulem honorowym Indii we Wrocławiu. Co Kartikey'u Johri mówi jego żona i przyjaciele?
"Czarne charaktery, ale z ogromnym sercem" - tak w Dzień Dobry TVN powiedziała o nich Dorota Wellman. Antoni Pawlicki i Paweł Ławrynowicz to zwycięzcy "Azja Express 2". Czy udział w programie wpłynął na ich relację? Planują wrócić do Indii? I na co postanowili przeznaczyć wygraną?
W Indiach produkuje się dwa razy więcej filmów niż w Stanach Zjednoczonych. Jedną z gwiazd Bollywood jest Manisha Koirala. Czy aktorstwo było jej marzeniem? Czy to prawda, że gwiazdy Bollywood są traktowane w Indiach jak bogowie? Jak ciężka choroba, którą przechodziła wpłynęła na jej życie i sposób gry? Jak produkuje się filmy w Indiach? O kulisach pracy w w Bollywood aktorka powiedziała w Dzień Dobry TVN.
Od najpiękniejszego dnia w życiu Agnieszki Woźniak-Starak minął już rok. Dlaczego właśnie teraz postanowiła wyciągnąć z szafy swoją suknię ślubną i oddać ją na aukcję na rzecz bezdomnych psów i kotów? Czym różni się adoptowanie zwierzaka przez Adopciaki od wzięcia go ze schroniska? I w jakim rozmiarze jest suknia Agnieszki? Już we środę o 21:30 będziemy mogli zobaczyć pierwszy odcinek nowego sezonu "Azja Express". W Dzień Dobry TVN prowadząca program powiedziała parę słów o przygodach, które spotkały uczestników w Indiach.
W Dzień Dobry Wakacje uczestnicy Azja Express 2: Joanna Przetakiewicz, Michał Piróg i Dorota Gardias uchylili rąbka tajemnicy na temat tego, co działo się na Sri Lance i w Indiach. Twierdzą, że byli bardzo zgraną grupą, ale nasza prezenterka pogody przyznała, że znalazła się i Renulka. Kto? Tego nie chcieli zdradzić.
Już we wrześniu zobaczymy Martę Wierzbicką na planie drugiej części Azja Express. Jak ta egzotyczna przygoda zmieniła jej podejście do podróżowania i jak, w Indiach, sprawdziła się Oliwia - towarzyszka Marty w programie?
Ich rodzice zginęli na Syberii. Potem Stalin pozwolił, by polskie sieroty zostały zaadoptowane. Zajął się nimi hinduski Maharadża. W Indiach stworzył im Małą Polskę. Tam wpajano im patriotyzm. Chodzili do polskiej szkoły i polskiego kościoła. "Mogliśmy się czuć jak w Polsce" - wspomina Olga Szwacińska. Maharadżę nazywali ojcem. Do dziś hindusi, którzy mieszkali w pobliżu Małej Polski twierdzą, że Polacy są dla nich jak bracia. Pomimo różnic kulturowych i innego języka. Właśnie dlatego dziś Polakom wychowanym w Indiach tak trudno zrozumieć, dlaczego Europa patrzy na uchodźców z Syrii z taką niechęcią.
Piotr Czaykowski to model i przyjaciel Michała Piróga z młodzieńczych lat. Jak udało mu się namówić tancerza na szalony wypad do Indii? O udział w Azja Express 2 Piróga i Czaykowksiego spytała ich dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Delhi to dawna stolica Indii. Drugie co do wielkości miasto po Bombaju, w którym oficjalnie mieszka 25 milionów ludzi. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Chętnik zabierze Was w swoim reportażu w podróż po egzotycznych Indiach i Delhi.
Ta historia jest gotowym scenariuszem filmowym - biedny chłopak - Pradyumna Kumar "Pikej" Mahanandia poznaje w Indiach piękną Szwedkę - Lottę von Schedvin. Zakochują się w sobie. Niestety dziewczyna musi wrócić do domu. Pikej postanawia do niech przyjechać. Z powodu braku pieniędzy, chłopak decyduje się pokonać dzielące ich kilometry w dość osobliwy sposób - na rowerze. O swoim pierwszym spotkaniu, miłości i pokonywaniu przeszkód para opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Podczas konkursu piękności w Tajlandii Natalia Janoszek została dostrzeżona przez bollywoodzkiego producenta. Od tego momentu zaczęła robić karierę w Indiach. Nie zapomniała jednak o edukacji i na co dzień studiuje na Uniwersytecie Warszawskim. W Dzień Dobry TVN Natalia powiedziała o specyfice pracy w Bollywood.
24-letni Bruno wyjechał z końcem lipca na wakacje do Indii. Po kilkunastu dniach ślad po nim zaginął. Poszukiwania trwają do tej pory. Gościem Dzień Dobry TVN byli: Piotr Muschalik, ojciec Bruna oraz Tomasz Koclęga. Co do tej pory udało się ustalić? Kto pomaga im szukać Bruna w Indiach?
Do roku 2013 roku, kiedy to zawalił się budynek Rana Plaza, w którym mieściły się fabryki szyjące ubrania dla zachodnich firm, mało kto wiedział, w jak złych warunkach pracują osoby tam zatrudnione. Gość Dzień Dobry TVN dziennikarz Marek Rabij pojechał do Indii, aby przekonać się na własne oczy, jak żyją pracownicy tamtejszej branży odzieżowej. O swoich spostrzeżeniach powiedział w naszym studiu. Zobaczcie, za co właściwie płacimy, kto na tym traci, a kto zyskuje.
Królestwo Bhutanu znajduje się w Azji Południowej, graniczy z Chinami i Indiami. Oficjalna nazwa Bhutanu to Druk Jul, co w tłumaczeniu na polski oznacza Królestwo Smoka. W Dzień Dobry TVN gościliśmy właścicielkę SPA inspirowanego podróżą do Bhutanu Emilię Hermanowicz i projektantkę Violę Śpiechowicz, której stroje nosi bhutańska rodzina królewska. Dlaczego w Bhutanie szukały inspiracji? Co jest wyjątkowego w tym kraju?
Jyoti Amge ma 21 lat i tylko 63 cm wzrostu. Została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Jest traktowana jak bogini i ciekawostka przyrodnicza. Jej historię będzie można zobaczyć w pierwszym odcinku nowego sezonu "Kobiety na krańcu świata". Co spowodowało, że kobieta nie urosła? Czy Jyoti jest szczęśliwa? Czy rodzina żeruje na jej popularności? Zapytaliśmy o to Martynę Wojciechowską.
Na kanapie Dzień Dobry TVN gościliśmy Michała Śpiczko, który w Indiach stał się jedną z największych gwiazd sportu. To jedyny Europejczyk w indyjskiej lidze kabaddi - sportu, który w Indiach jest tak samo popularny, jak piłka nożna w Europie. Na czym polega ten egzotyczny sport? W Polsce Michał jest zawodnikiem futbolu amerykańskiego. Czy łatwo było mu przestawić się na nową dyscyplinę sportu?
Na czym polega tradycyjne zdobienie dłoni i stóp indyjską henną? Z jakich okazji kobiety w Indiach malują sobie dłonie i stopy? O tym gość Dzień Dobry TVN Agata Wójt (Mehendi Masala). Agata pokazała również swoje umiejętności. Jakie części ciała modelki pomalowała? Z Agatą rozmawiała nasza dziennikarka Kasia Olubińska.
Bollywoodzkie produkcje to przede wszystkim taniec, kolorowe stroje, śpiew. Ta bollywodzka produkcja jest inna. W niej kobieta policzkuje mężczyznę, co w hinduskiej obyczajowości jest niedozwolone. Okazuje się, że w Indiach nastała moda na silne kobiety. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była, po raz pierwszy w Polsce, Rani Mukherji (Mukherjee), która gra główną rolę w filmie "Nieustraszona". Towarzyszył jej operator Artur Żurawski.
Raz na minutę w Demokratycznej Republice Konga dochodzi do gwałtu. W Kenii panuje przekonanie, że seks z nieletnią jest lekarstwem na AIDS – im młodsza dziewczynka, tym silniejsze antidotum na tą chorobę. Jej książka "Wojna kobiet" przedstawia historie kobiet od Nowego Jorku po Nairobi. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sally Armstrong, kanadyjska dziennikarka i dokumentalistka, która walczy o prawa kobiet.
Indila swoim debiutanckim albumem zawojowała świat! To francuska piosenkarka pochodzenia indyjsko-algiersko-kambodżańsko-egipskiego. Skąd wziął się jej pseudonim artystyczny? Czym dla niej jest muzyka? Kto miał na nią największy wpływ? Jak wyjaśnia to, że odniosła sukces w krajach, w których nie mówi się po francusku? Z Indilą rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz.
W kuchni Dzień Dobry TVN Beata Kartowicz i Anna Kalata przygotowały eko-wypieki. Wszystkie potrawy na bazie ekologicznych produktów. Babeczki gryczane, tarta z czerwoną cebulą, buraczkami i kozim serem, tarta pełnoziarnista z jabłkami, ciasto orzechowe oraz dyniowe ciasteczka. Smacznego!