- Załogę misji tworzą: Peggy Whitson (USA), Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska/ESA), Shubhanshu Shukla (Indie) oraz Tibor Kapu (Węgry).
- Pierwotnie lot planowano na 29 maja, a następnie na 8, 10 i 11 czerwca.
Start rakiety ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim odwołany
Misja Axiom-4 ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim została przełożona.
- Jak trzeba mieć mnóstwo cierpliwości, ale Sławosz Uznański-Wiśniewski na pewno ją ma [...] i tylko czeka na ten moment startu. Kiedy nastąpi? Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Przekładany był już trzy razy. Opóźnienie jest tym razem spowodowane wyciekiem w rosyjskim module serwisowym - mówiła Joanna Kryńska w cyklu "5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku".
NASA czeka na odpowiedź Rosji
Jak przekazała NASA w czwartkowym komunikacie, w ramach trwającego dochodzenia NASA współpracuje z Roskosmosem (rosyjska Korporacja Państwowa ds. Działalności Kosmicznej), aby zrozumieć spadek ciśnienia po niedawnej naprawie jednego z modułów serwisowych Zwiezda na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Rosyjscy kosmonauci przebywający na ISS przeprowadzili niedawno kontrolę wewnętrznych powierzchni modułu ciśnieniowego, uszczelnili dodatkowe obszary budzące wątpliwości i zmierzyli aktualny poziom wycieku.
- Po tych działaniach segment utrzymuje obecnie ciśnienie. Odłożenie misji Axiom Mission 4 daje NASA i Roskosmosowi dodatkowy czas na ocenę sytuacji i ustalenie, czy konieczne są dodatkowe działania naprawcze. NASA zwraca się do Roskosmosu z prośbą o udzielenie odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące modułu Zwiezda – czytamy na stronie NASA.
Więcej newsów w wideo i na stronie TVN24.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Zobacz także:
- Odkryto "smoczego księcia". To przodek jednego z najgroźniejszych drapieżników
- Tragiczna katastrofa samolotu. Ponad 240 osób na pokładzie, maszyna spadła tuż po starcie
- Tani przewoźnik nakłada 500 euro kary na podróżnych. Za co?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Joanna Kryńska
Źródło: DDTVN/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Joe Raedle/Getty Images