Elżbieta Zielińska dwa lata temu zetknęła się z pirografią. Tak ją zafascynowała ta sztuka, że postanowiła spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Dziś tworzy prawdziwe arcydzieła, które zaprezentowała w Dzień Dobry TVN. Czy prowadzący poradzili sobie z malowaniem ogniem?
Emil Witczak to weteran polskich teleturniejów. Inżynier z okolic Sieradza, pierwszy raz swoich sił w rozgrywce próbował niemal dekadę temu. W jednym z programów wygrał aż pięć razy, zabierając do domu prawie 50 tys. zł i zyskując tytuł mistrza. Przez lata lista stale się powiększała, a mężczyzna każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiedzy.
Bombki z PRL-u przeżywają właśnie renesans, a poszukiwane unikaty mogą być warte nawet kilkaset złotych. Bez wątpienia dla niektórych są też sentymentalnym wspomnieniem z dzieciństwa. O swojej wyjątkowej kolekcji w Dzień Dobry TVN opowiedziała Monika Maślanka.
W 431. odcinków "Milionerów" grał Adrian Pokrywczyński. Mężczyzna był najszybszy w rundzie kwalifikacyjnej i zyskał szansę na to, aby powalczyć o najwyższą wygraną. Jak mu poszło? Które pytanie sprawiło mu najwięcej trudności?
Na jednym z radomskich osiedli od ponad czterdziestu lat - bardzo prężnie - działa Klub Osiedlowy SM Ustronie. Jakie zajęcia oferuje? Kto może z nich korzystać? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Choć lalki reborn znane są na całym świecie, to w Polsce dopiero zdobywają popularność. Ich tworzeniem zajmuje się Barbara Smolińska. Jak zaczęła się jej przygoda z lalkami? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Jerzy Gruchalski w swojej pracowni w Ślesinie pod Koninem od ponad 30 lat konstruuje repliki statków powietrznych i jachtów. Katarzyna Jaroszyńska z Dzień Dobry TVN odwiedziła warsztat 76-latka, który obecnie buduje szybowiec na wzór przedwojennego schematu.
Monika Trypuz to artystka o ścisłym umyśle, która świat liczb łączy z kulturą ludową. Projektuje ornamenty tkackie i wprowadza je do mody. W jaki sposób? O tym opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.
- Wyrzucone na śmietniki meble to niemi świadkowie naszej codzienności. Chcę sprawić, by cokolwiek po nich zostało — mówi Katarzyna Aszkiełowicz, która kolekcjonuje zdjęcia polskich kanap na Instagramie. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej nietypowej pasji i jej początkach.
Magdalena Głodek, Aga Kubish i Weronika Anna Rosa projektują tapety, które można oglądać w domach na całym świecie. Pokazują, że dom może przypominać galerię lub ogród. Teraz o swojej pracy artystycznej opowiedziały w Dzień Dobry TVN.
Tysiąc jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych. Choć zasady początkowo mogą wydawać się skomplikowane, po ich opanowaniu rozgrywka przebiega szybko i trudno się od niej oderwać. Jak dobrze grać w tysiąca? Podpowiadamy najlepsze sposoby na grę.
Jak się okazuje, nie trzeba jechać do Rio de Janeiro, by zobaczyć figurę Jezusa. W Jadachach powstała drewniana replika budowli. Wykonał ją Zbigniew Rębisz, pasjonat tworzenia miniaturowych wersji zabytków architektury. Autor umieszcza swoje dzieła w przydomowym ogródku. O swoim wyjątkowym hobby opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Józef Turbasa zapoczątkował rodzinną tradycję i został krawcem. Ubierał Andrzeja Wajdę, Czesława Miłosza, Stanisława Lema czy Krzysztofa Pendereckiego. Teraz tym zawodem zajmują się również jego syn i wnuk. O swojej pracy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Czerwień to bardzo intensywny kolor. Pobudza, dodaje energii, a także ma wiele znaczeń w różnych kulturach. Często kojarzony jest z silnymi emocjami, zwłaszcza z miłością. Nadaje mu się też magiczne moce, szczególnie jeśli w tym kolorze są określone przedmioty. Szczególnie godnym uwagi symbolem jest czerwona wstążka, która ma wiele znaczeń.
Szkło znane jest ludzkości już od czasów starożytnych. Z czasem zaczęto podejmować pierwsze próby jego wytwarzania i zdobienia. Jednak dopiero w średniowieczu zaczęła się rozwijać sztuka, jaką jest malowanie na szkle. Dekoracyjne malowanie szkła było wykorzystywane głównie do tworzenia obrazów o tematyce sakralnej, które były umieszczane w kościołach i klasztorach.
Karol Majchrzak jest pasjonatem Stanów Zjednoczonych i wszystkiego, co się z nimi wiąże. Jak narodziła się jego fascynacja tym, co amerykańskie? Co tak pociąga go w tamtej kulturze? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Origami to sztuka składania papieru pochodząca z Chin. Artur Biernacki i Damian Malicki potrafią z kartek wyczarować prawdziwe cuda. Jak powstają ich prace? Czy z każdego papieru można złożyć origami? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Wspinaczki górskie wymagają odpowiedniego przygotowania, nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Osoby uprawiające to hobby muszą również wyposażyć się w profesjonalny sprzęt do wspinaczki górskiej i dobrze zaplanować poszczególne jej etapy.
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się nowoczesne wędkarstwo. Sprzętem używanym przez jego zwolenników są wędki castingowe. Dowiedz się, czym się charakteryzują.
Decoupage to wyjątkowa technika zdobienia elementów z drewna. W ten sposób odmienisz każde przedmioty i to własnoręcznie! Kurs decoupage możesz wykonać nawet w domu.
Japońska sztuka składania papieru cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, arówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Origami uczy się na zajęciach w szkole, powstają również różnego rodzaju stowarzyszenia skupiające miłośników tej sztuki. Pokażemy Wam ciekawe przykłady origami dla dzieci.
Rzeźbiarstwo jest jedną z najstarszych dziedzin sztuki. To dyscyplina, w której największe sukcesy odnoszą ludzie cierpliwi i pracowici. Dowiedz się, kim są współcześni rzeźbiarze i na czym polega ich praca.
Każdy, kto zaczyna przygodę ze słynną sztuką ozdabiania przedmiotów, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest papier do decoupage. Duże wzory kwiatowe, ornamenty, anioły, motywy architektoniczne, świąteczne i okolicznościowe, napisy itd. Możliwości jest mnóstwo. Ale jak używać takiego papieru, by efekt był zachwycający?
Origami to wywodząca się z Chin i rozwinięta w Japonii sztuka składania papieru bez użycia kleju, nożyczek i dodatkowych ozdób. Jednymi z pierwszych motywów wykonywanych tą techniką były ozdobne pudełka tsutsumi oraz pary motyli zdobiące butelki sake podczas wesela. Papier do origami powinien być cienki i plastyczny, by łatwo można go było zaginać i składać.
Zaczynasz szydełkować, ale nie wiesz, jakie nici wybrać? Najlepsze są pochodzenia naturalnego. Len i bawełna są przewiewne, delikatne i łatwo dostępne. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze nici do szydełkowania.