Związki i seks

W styczniu składamy najwięcej pozwów rozwodowych. Prawnik: "Są trzy powody, dla których się na to decydujemy"

Związki i seks

Aktualizacja:

Dane GUS-u pokazują, że liczba rozwodów w Polsce ciągle rośnie. W przeciągu ostatnich 20 lat liczba składanych pozwów wzrosła dwukrotnie. Dlaczego coraz częściej decydujemy się zakończyć związek? Czy przyczyniła się do tego pandemia? Ile par korzysta z fachowej pomocy i próbuje ratować swoją relację? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Elizą Kuną, prawniczką i Joanną Godecką, psychoterapeutką.

Dlaczego liczba rozwodów rośnie?

W Polsce każdego roku rozwodzi się niemal 70 tysięcy małżeństw. Co gorsza, miniony wyjątkowo trudny rok, spowodował, że pozwów rozwodowych wpływa do sądów jeszcze więcej. Dlaczego?

- Przebywanie z kimś non stop daje ogląd, jak naprawę wygląda dana relacja. W przypadku kobiet z rodzin przemocowych pandemia sprawiła, że część z nich uznała, że ma dość i podjęły decyzję o rozstaniu - tłumaczyła Eliza Kuna, prawnik.

A dlaczego tych pozwów najwięcej składamy w styczniu? - Powodem są święta, które teoretycznie powinny łączyć, a nie dzielić. Mało kto wie, że Wigilia to dzień wielu interwencji policji - rodzinnych, związanych z kontaktami z dziećmi - dodała prawniczka.

Które pary decydują się na specjalistyczną pomoc?

Jeszcze kilka lat temu para, która złożyła pozew o rozwód była wysyłana na mediację. Dzisiaj, ze względu na ogromną liczbę spraw, już się tego nie robi. Zdarzają się jednak małżeństwa, które decydują się ratować związek.

- Pomocy najczęściej szukają te osoby, które odkrywają, że pojawił się jakiś dyskomfort, że jest im trudno przebywać razem w dobrej atmosferze. Na terapię przychodzą te pary, w których istnieje jeszcze jakaś nić bliskości. Rozwodzą się te, które po prostu już się nie lubią - mówiła Joanna Godecka, psychoterapeutka.

Dodała także, że częściej przychodzą do niej kobiety, a panowie - jeśli już się zdecydują poszukać pomocy - wybierają terapeutę-mężczyznę.

Dlaczego się rozwodzimy?

- Tak naprawdę powody są trzy. Zdrada, alkoholizm oraz przemoc - wyliczyła prawniczka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Taka jest prawda o psychiatrii dziecięcej w Polsce. 17-letnia Oliwia: "Masz myśli samobójcze - dostajesz kary"

Rozstanie za pomocą SMS-a. Dlaczego unikamy rozmów twarzą w twarz?

Kasia Stankiewicz pokazuje zdjęcie sprzed lat: "Trauma z dzieciństwa"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości