Związki i seks

Kryzys w związku: dlaczego mężczyźni zdradzają? Seksuolog obalił krążące mity

Związki i seks

Aktualizacja:

Każdy związek przechodzi większy lub mniejszy kryzys. Sztuką jest, by go przetrwać i dalej podążać razem wspólną drogą. Niekiedy zdarza się jednak, że któreś z partnerów ma dość i pomimo wieloletniej znajomości po prostu odchodzi. Tym razem skupialiśmy się na płci męskiej i zapytaliśmy psychoterapeutę i seksuologa Andrzeja Gryżewskiego, dlaczego mężczyzna ucieka w ramiona innej kobiety.

Wokół kryzysu wieku średniego krąży wiele pogłosek. Jedną z nich jest ta, że mężczyzna dotychczasową partnerkę zmienia "na lepszy model". W związku z tym zapytaliśmy Andrzeja Gryżewskiego – czy faktycznie tak jest.

Seksuolog zauważył, że kryzys wieku średniego przesunął się w czasie. Przyznał, że gdy zaczynał pracę 15 lat temu, to ok. 40. roku życia mężczyźni robili bilans, a obecnie wykonują go, gdy kończą 45 lat.

– Wydaje mi się, że wielu mężczyzn później dojrzewa do różnych rzeczy – emocjonalnie i finansowo - oznajmił.

Dlaczego mężczyźni odchodzą?

Jednak ten "kryzys wieku średniego" to tylko stereotyp i w dodatku seksistowski. Okazało się, że przyrzeczna znajduje się zupełnie, gdzie indziej.

- Mówi się, że mężczyźni szukają "młodszego modelu", a ja w gabinecie widzę często inną zasadę – oni szukają innej narracji na swój temat. A mianowicie – narracja ze strony żony jest taka, że partner jest: leniwy, zapuszczony, mało inteligentny, a tymczasem w pracy znajduje się kobieta, która uważa, że jest mądry, przystojny, wysportowany, dobrze zarabia – podkreślił seksuolog.

Ekspert zaznaczył, że jeśli narracja ze strony żony długo się utrzymuje i nie do końca podparta jest faktami, to po dłuższym czasie mąż może zadecydować, by ułożyć sobie życie na nowo u boku kobiety, która go docenia.

- Mężczyźni w moim gabinecie żalą się, że nie dostają uznania , a kobiety myślą, że oni potrzebują uwielbienia. Jest ogromna różnica pomiędzy uwielbieniem a uznaniem . Uwielbienie to gdy mężczyznę chwali się za nic - i tego nie potrzebują, a uznanie, to pozytywna informacja zwrotna za to, co dobrego zrobili - tego potrzebują - tłumaczył Andrzej Gryżewski.

W praktyce oznacza to, że zamiast mówić mężowi: "ale się postarzałeś", należy docenić, że dba o siebie i przynosi zakupy do domu. Jeśli oczywiście tak się dzieje. Zdaniem seksuologa, gdy mężczyzna zdradza, często właśnie od kochanki otrzymuje pozytywne informacje zwrotne. Bo kochanka jest w stanie powiedzieć: "jesteś dobry w łóżku", a w wieloletnim małżeństwie zapomina się o takich słowach.

Znudzenie się drugą osobą?

Nie tylko krytyka i niedocenienie może być powodem odejścia, seksuolog zauważył, że gdy pojawia się kryzys w wieloletnim związku, wiele osób stwierdza, że są źle dopasowani. Natomiast zdaniem eksperta to błędne myślenie.

Te kryzysy to normalne zakręty życiowe . To szansa na to, by rozwinąć się jeszcze bardziej. Trzeba ze sobą rozmawiać, pracować – oznajmił.

Jeśli nie chcemy znudzić się drugą osobą, polecił, by prócz wykonywania codziennych obowiązków, znaleźć czas na hobby.

– W seksuologii nazywamy to "małym zróżnicowaniem". Chodzi o to, żebyśmy swoją samoocenę nie opierali na dwóch filarach, czyli praca zawodowa i bycie matką i żoną. Tylko żeby interesować się wieloma różnymi rzeczami, wtedy nie nudzimy się tej drugiej osobie - zachęcił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player .

Zobacz też:

Znają się z partnerem od dzieciństwa. Psycholog: "Z moich obserwacji wynika, że są to bardzo fajne związki"

W Polsce żyje ponad 7 milionów singli. "Nie czują się gorsi, mają swój pomysł na życie"

12. sezon "Kobiety na krańcu świata" już za nami. "Ta edycja nie była łatwa. Cały czas byliśmy w blokach startowych"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości