Styl życia

World Cleanup Day 2022. Dołącz do polskiej edycji, posprzątaj śmieci i stań się #PlanetHero

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Materiały prasowe
Zbieranie śmieci

17 września odbywa się kolejna już edycja World Cleanup Day. Jest to Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata, w którym wszyscy mogą wziąć udział i zadbać o przyrodę wokół siebie. Skąd wziął się pomysł na to wydarzenie i jak wziąć w nim udział?

World Cleanup Day to cykliczna impreza realizowana w aż 191 krajach. Idea narodziła się w Estonii w 2008 roku, kiedy to 50 tys. osób w całym kraju zbierało śmieci przez 5 godzin. Od tamtej pory projekt rósł, dołączały do niego kolejne państwa i organizacje, a do jego organizacji angażowało się coraz więcej wolontariuszy z całego świata. W roku 2020, mimo pandemii, glob sprzątało już 11 milionów osób!

W tym roku World Cleanup Day odbędzie 17 września. Miliony ludzi na całym świecie wyjdą do lasu, na plażę lub do parku, by pozbierać śmieci, które zatruwają i zanieczyszczają naturę, a które zostawiliśmy my — ludzkość. To ważne, by w ten jeden dzień w roku przypomnieć sobie i innym, a zwłaszcza dzieciom, że o Ziemię dbać trzeba codziennie.

Ekologiczne rozwiązania

Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Posprzątaj śmieci i zostań #PlanetHero

Również Polska będzie sprzątać 17 września – tegoroczna edycja WCD zorganizowana zostanie w kilku miejscach w Polsce pod patronatem UNEP Grid Warszawa. Do wydarzenia znów dołączą firmy, szkoły, organizacje pozarządowe i mieszkańcy miast w całym kraju. Sprzątać będą miasta: Warszawa (dzielnica Wisła), Wrocław, Poznań oraz Lublin.

Konkurs dla lokalnych przedsiębiorców

Platforma, wspierana przez ONZ, współpracuje z wieloma firmami w ramach edukacji ekologicznej oraz organizuje akcje zbierania śmieci dla pracowników firm i wspiera tworzenie własnych projektów ekologicznych. W ramach WCD Planet Heroes organizuje konkurs dla firm, w którym lokalni przedsiębiorcy oraz ich pracownicy mogą sprawdzić swoje możliwości.

Czym jest Planet Heroes?

Organizatorem oraz głównym partnerem wydarzenia po raz kolejny zostało Planet Heroes – pierwsza ekologiczna platforma o charakterze crowd-fundingowym. To narzędzie i społeczność, w ramach której użytkownicy sprzątają każdego dnia, publikując swoje małe projekty i otrzymując od innych użytkowników dotacje finansowe. Patronem medialnym wydarzenia zostały RMF FM oraz Nowiny24.

Chcesz dołączyć i zorganizować akcję sprzątania? Napisz na wcd@planetheroes.app!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Materiały prasowe

Źródło zdjęcia głównego: SbytovaMN/Getty Images

Pozostałe wiadomości