Zdrowie

Trash challenge, czyli udokumentowane sprzątanie śmieci – na czym dokładnie polega ta akcja?

Zdrowie

zbieranie śmieci

Trash challenge szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Zarówno w dużych miastach, jak i na wsi ludzie chętnie wybierają się na spacery, podczas których sprzątają śmieci ze swojej okolicy, a później dzielą się zdjęciami dokumentującymi wykonanie zadania z wyzwania.

Śmieciowe wyzwanie, czyli trash challenge, to akcja internetowa, która szybko rozprzestrzeniła się w mediach społecznościowych. Zarówno wśród młodszych, jak i starszych użytkowników internetu pojawiło się wielu chętnych, którzy wraz z rodziną i przyjaciółmi postanowili pozbierać śmieci ze swojej okolicy, robiąc tym samym krok w stronę czystej planety. Choć wyzwanie ze zbieraniem odpadów zyskało popularność już jakiś czas temu, do dziś na Facebooku i Instagramie pojawiają się zdjęcia oznaczone jako #trashchallenge.

Więcej:

Trash challenge – na czym polega wyzwanie?

Zasady trash challenge są niezwykle proste. To wyzwanie, w którym mogą wziąć udział wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wystarczy przygotować kilka worków na śmieci i udać się na spacer po okolicy, a każdy papierek, butelkę czy inny wyrzucone w nieodpowiednim miejscu odpady po prostu wrzucić do worka. Warto zaopatrzyć się w grube rękawiczki i wygodne ubranie – w niektórych miejscach może być naprawdę nieprzyjemnie i brudno.

Jeśli znasz wyjątkowo zaśmiecone miejsca w swojej okolicy, które wymagają co najmniej kilku godzin sprzątania, możesz zachęcić do akcji również swoich znajomych – w ten sposób na pewno zbierzecie śmieci szybciej. Nastolatki na całym świecie podjęły wyzwanie i chętnie dzieliły się zdjęciami. Trash challenge nie polega bowiem wyłącznie na sprzątaniu odpadów, lecz także na udostępnianiu fotografii pokazujących, jak dane miejsce wyglądało przed podjęciem wyzwania, a jak po. Kiedy trafisz do zaśmieconego lasu lub na małe wysypisko na środku plaży, zrób zdjęcie, wysprzątaj teren, a później sfotografuj wszystko jeszcze raz. Taki efekt przed i po zaskoczy nawet ciebie. Wykonane fotografie możesz udostępnić w dowolnych mediach społecznościowych, jednak najwięcej pojawia się ich na Instagramie i Facebooku. Nie zapomnij odpowiednio oznaczyć zdjęcia za pomocą hashtagu (#trashchallenge), dzięki któremu inni będą mogli podziwiać twoją pracę.

Zbieranie śmieci – międzynarodowa akcja trash challenge

Trash challenge zapoczątkował użytkownik serwisu Reddit, który udostępnił zdjęcie przed sprzątaniem śmieci i po zebraniu ich do worków, dodał hashtag oraz podpis, że to kolejne wyzwanie przeznaczone dla nastolatków, które nie mają nic do roboty. W porównaniu jednak do poprzednich popularnych zadań internetowych, takich jak 10 years challenge, celem trash challenge nie jest dostarczanie rozrywki, ale pokazanie ludziom, jak wiele miejsc zanieczyszcza człowiek i jak niewiele trzeba, żeby świat stał się trochę lepszym i czystszym miejscem.

Po opublikowaniu pierwszego zdjęcia już po kilku godzinach zaczęło pojawiać się coraz więcej udostępnień akcji oraz nowych fotografii i to od użytkowników z różnych zakątków świata. W wyzwaniu wzięły udział nie tylko nastolatki, lecz także dorosłe osoby, rodziny z dziećmi, turyści czy pracownicy firm. Wszystkim przyświecał jeden cel – sprawić, aby ich otoczenie stało się czyste. Dzięki tak dużej popularności trash challenge udało się zrobić milowy krok w dbaniu o środowisko i poszerzaniu świadomości ludzi.

Zbieranie śmieci na tak dużą skalę nie odbywa się jednak po raz pierwszy w historii. Najlepszym przykładem jest akcja „Sprzątanie świata”, wymyślona przez organizację Clean Up Australia i przeprowadzona po raz pierwszy w 1989 roku. W pierwszej kampanii wzięli udział jedynie mieszkańcy Sydney, którzy zbierali śmieci w okolicach portu. Z roku na rok liczba zainteresowanych wydarzeniem zwiększyła się i nadal rośnie. Od 1994 roku „Sprzątanie świata” jest organizowane także w Polsce i odbywa się w trzeci weekend września. Ta akcja nigdy jednak nie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem w mediach społecznościowych, jak trash challenge.

Trash challenge i inne akcje sprzątania śmieci – dlaczego warto brać w nich udział?

Oprócz oczywistej zalety, jaką jest czysta planeta i estetycznie wyglądające otoczenie, akcje takie jak trash challenge mają też inne plusy, które sprawiają, że warto brać w nich udział. Jednym z nich jest możliwość zwiększenia świadomości ekologicznej. Zbieranie śmieci to również dobry sposób na szerzenie informacji na temat ochrony przyrody i utylizacji odpadów, wykorzystanie wiedzy teoretycznej dotyczącej konieczności dbania o czystą planetę w praktyce, na świeżym powietrzu, a także kształtowanie odpowiednich postaw wśród ludzi młodych.

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości