Technologia

  Technologia

  Zakup telefonu w ramach abonamentu wciąż stanowi bardzo kuszącą opcję. Poza gwarancją, że trafi do nas sprzęt z oficjalnej dystrybucji, zyskujemy szybką dostawę lub odbiór w jednym z tysięcy salonów, a także możliwość rozłożenia płatności za telefon na raty.

  W All Data Recovery z Warszawy, odzyskiwanie danych z uszkodzonych nośników klientów to codzienność. Od dysków przenośnych, przez karty pamięci i dyski SSD do macierzy RAID – wszystkie te urządzenia ulegają awariom i trafiają w ręce specjalistów od odzyskiwania danych. W tym artykule przybliżymy jakie czynniki są najczęściej powodem utraty danych i jak się przed takimi sytuacjami bronić.

  Kodowanie to bardzo ważna umiejętność, która jest ceniona przez wielu pracodawców. Nauka kodowania powinna zaczynać się już od najmłodszych lat – w szkole oraz na kursach informatycznych. Dzięki temu możliwe będzie wybranie ścieżek zawodowych w branży informatycznej, takich jak programista czy specjalista do spraw IT.

  Takie rzeczy nie zdarzają się często. Bartek Dudek i Dominik Gołąb - licealiści z Knurowa - z pomocą swojego nauczyciela stworzyli obrożę, dzięki której można odnaleźć psa nawet w najdalszych zakątkach świata. "SmartObroża" jest ich pierwszym wynalazkiem, ale już wiemy, że następne będą jeszcze bardziej zaskakujące.

  Ma 2 lata, 45 cm i waży 2,7 kg. Potrafi wchodzić po schodach, wykonywać ciosy bokserskie, robić przysiady, a nawet tzw. jaskółkę. Mało tego, w 2021 roku chciałby wystartować w międzynarodowych zawodach piłki nożnej RoboCup 2021. Poznajcie Melsona i kilku jego twórców: Przemysława Płońskiego, Kornelię Łukojć i Kacpra Mikołajczyka.

  Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, znana powszechnie jako NASA sławę zyskała dzięki wysłaniu człowieka w kosmos. Jedno z jej centrów badawczych - Laboratorium Napędu Odrzutowego JPL znajduje się w Pasadenie i odpowiada za loty bezzałogowe. To stąd prowadzone są misje m.in. łazików marsjańskich. Wśród 5 tysięcy pracujących tutaj naukowców są także Polacy.

  Grupa nastolatków z Knurowa zbudowała minisatelitę, która jest wielkości puszki do napojów, ale działa jak profesjonalne urządzenie. Najmłodszy członek ekipy ma 12 lat, a najstarsi mają po 15. Chłopcy zakwalifikowali się do finału polskiej edycji międzynarodowego konkursu CanSat 2019-2020.

  Łazik marsjański zespołu AGH Space Systems zwyciężył w prestiżowych zawodach Indian Rover Challenge. Konstrukcja studentów z Krakowa potrafi m.in. samodzielnie poruszać się w nieznanym terenie, poszukiwać i dostarczać określone przedmioty, otwierać zamki i analizować glebę. - Ten projekt łączy ze sobą mechanikę, elektronikę, software. Nawet mamy geologów - powiedział Maciej Kurcius.

  Face ID to technologia, która pozwala na rozpoznawanie twarzy. Korzystamy z niej np. podczas logowania do smartfona. Stosują ją też niektóre banki. Na ile jesteśmy monitorowani? O tym porozmawialiśmy z dr. Maciejem Kaweckim, prawnikiem, ekspertem ds. nowych technologii.