Richard Browning to brytyjski wynalazca i przedsiębiorca. Stoi za sukcesem firmy, która produkuje kombinezony odrzutowe. W Salisbury rozmawiała z nim reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, znana powszechnie jako NASA sławę zyskała dzięki wysłaniu człowieka w kosmos. Jedno z jej centrów badawczych - Laboratorium Napędu Odrzutowego JPL znajduje się w Pasadenie i odpowiada za loty bezzałogowe. To stąd prowadzone są misje m.in. łazików marsjańskich. Wśród 5 tysięcy pracujących tutaj naukowców są także Polacy.
Grupa nastolatków z Knurowa zbudowała minisatelitę, która jest wielkości puszki do napojów, ale działa jak profesjonalne urządzenie. Najmłodszy członek ekipy ma 12 lat, a najstarsi mają po 15. Chłopcy zakwalifikowali się do finału polskiej edycji międzynarodowego konkursu CanSat 2019-2020.
Sąd Federalny w Szwajcarii orzekł, że ktoś kto polubił albo udostępnił zniesławiający wpis może być uznany współwinnym owego zniesławienia. Czy w Polsce sądy mogą orzekać podobnie? Rozmawialiśmy na ten temat z ekspertem ds. nowych technologii, Maciejem Kaweckim.
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli zasądził zadośćuczynienie pieniężne na rzecz osoby, która na swój adres mailowy otrzymywała dużą ilość niezamówionej informacji o komercyjnym charakterze. To pierwszy w Polsce wyrok dotyczący spamu. - Jest rewolucyjny dla konsumentów i przedsiębiorców - powiedział ekspert ds. nowych technologii Maciej Kawecki.
Polscy studenci z Poznania stworzyli program komputerowy, który pozawala przewidzieć, gdzie i kiedy nastąpi zakwit sinic. Projekt zapewnił im wyróżnienie w organizowanym przez NASA konkursie Space Apps Challenge. Na zrealizowanie zadania mieli zaledwie 48 godzin, a w nagrodę otrzymali zaproszenie do siedziby NASA w USA.
Łazik marsjański zespołu AGH Space Systems zwyciężył w prestiżowych zawodach Indian Rover Challenge. Konstrukcja studentów z Krakowa potrafi m.in. samodzielnie poruszać się w nieznanym terenie, poszukiwać i dostarczać określone przedmioty, otwierać zamki i analizować glebę. - Ten projekt łączy ze sobą mechanikę, elektronikę, software. Nawet mamy geologów - powiedział Maciej Kurcius.
Zbadanie słabo widocznych z Ziemi biegunów Słońca - to cel europejskiej sondy Solar Orbiter. Wystartowała ona o 6:03 czasu polskiego z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Swój wkład w misję ESA i NASA mają również Polacy.
Ustawienia fabryczne telefonu lub laptopa umożliwiają cofnięcie danego urządzenia do stanu sprzed zmian konfiguracyjnych. Proces ten wiąże się z usunięciem wszystkich danych z komputera lub laptopa, ale przyczyni się do wzrostu stabilności działania. Jak przywrócić ustawienia fabryczne?
Face ID to technologia, która pozwala na rozpoznawanie twarzy. Korzystamy z niej np. podczas logowania do smartfona. Stosują ją też niektóre banki. Na ile jesteśmy monitorowani? O tym porozmawialiśmy z dr. Maciejem Kaweckim, prawnikiem, ekspertem ds. nowych technologii.
Hakerzy atakują nie tylko duże firmy czy organizacje rządowe, ale także prywatnych użytkowników internetu. Jedną z ofiar cyberprzestępców jest Alina Szypuła. Wystarczyło, że kliknęła w podejrzany link i komputerowy oszust zaszyfrował jej pliki. Jak je odzyskała? Jak się bronić przed cyberatakami?
Dawno, dawno temu przechodnie byli wyprostowani i patrzyli przed siebie, a jak trzeba było - to także spoglądali na boki. Natomiast teraz wielu z nich przybrało postać smartfonowych zombie, którzy na ulicy nie widzą nic więcej prócz ekranu telefonu. Dlatego dla ich bezpieczeństwa w kilku miastach Polski zainstalowano świecące przejścia dla pieszych. Jak działają? Czy inni piesi popierają ten pomysł?
U progu nowej dekady wielu ludzi zastanawia się, jaka przyszłość czeka świat w najbliższych latach. Sztuczna inteligencja, medycyna czy ekologia to niezwykle prężnie rozwijające się dziedziny nauki, które bez wątpienia odmienią kiedyś losy ludzkości. Jakie zmiany w najbliższych latach przewidują naukowcy? Zobacz rozmowę z Grzegorzem Lindenbergiem, autorem książki „Ludzkość poprawiona”.
2020 rok skłania do refleksji, co się zmieniło w ciągu 10 lat. W poszukiwaniu tego, co było, a czego już nie ma reporter Dzień Dobry TVN wybrał się na targowisko przedmiotów starych i mało komu potrzebnych. A w naszym studiu ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki zrobił technologiczne podsumowanie ostatniej dekady.
Polski odział chińskiego producenta elektroniki przygotował obniżki cen w swoim sklepie internetowym. Akcja ma być formą przeprosin za nieudaną promocję w sklepie stacjonarnym w Warszawie.
Kiedy powstał pierwszy komputer? Jak on wyglądał i kto go stworzył? ENIAC – to tym akronimem został nazwany pierwszy komputer na świecie, zapoczątkował on drogę do technologicznej rewolucji, której efektem są dzisiejsze ultraszybkie komputery, urządzenia mobilne, a także smartfony!
Czym jest system kontroli wersji i dlaczego warto z niego korzystać? System kontroli wersji pozwala na śledzenie wszystkich zmian w plikach, na przywrócenie dowolnej wcześniejszej wersji, a także na łączenie zmian dokonywanych przez jednego lub więcej użytkowników w różnym czasie.
Eksploracja danych jest jednym z etapów zdobywania informacji z przeróżnych baz danych. Dlatego też eksplorację danych można określić mianem pozyskiwania wiedzy, drążenia danych lub ich wydobywania. Do eksploracja danych wykorzystywana jest szybkość komputera – możemy przeszukiwać ukryte dane znajdujące się w bazach i hurtowniach danych.
Z bazą danych każdy użytkownik komputera i Internetu ma styczność, choć niekoniecznie jest tego świadomy. Bazy danych umożliwiają korzystanie z aplikacji, robienie zakupów online czy rezerwowanie biletów do kina. Czym zatem są bazy danych i do czego służą?
Pojęcie DevOps pojawiło się w 2009 roku i powstało wyniku połączenia dwóch angielskich słów – „development” (rozwój) i „operations” (operacje). To innowacyjna metodyka pracy przy projektach związanych z branżą IT. Jej celem jest przede wszystkim oszczędność czasu podczas wprowadzania zmian związanych z oprogramowaniem i weryfikacją, czy wdrożenia zostały wykonane poprawnie.
Podstawowe elementy samochodu są takie same dla wszystkich pojazdów. Zasadniczo budowa samochodu osobowego, samochodu ciężarowego, rajdowego czy elektrycznego jest bardzo zbliżona. Jedynie pewne szczegóły różnią poszczególne rodzaje pojazdów.
Alfabet Morse’a został stworzony tak, aby można było go zrozumieć bez konieczności użycia specjalnych narzędzi czy urządzeń dekodujących. Poza tym, w krytycznej sytuacji, kod ten nadawany może być za pomocą najprostszych przedmiotów emitujących dźwięk albo światło.
Dzisiejsze smartfony wydawać by się mogło, mają wszystko. Jedną z rzeczy, których możemy poszukiwać, jest opcja nagrywania rozmów. Rejestrowanie przebiegu rozmowy telefonicznej może się okazać przydatne w przypadku udowodnienia komuś wypowiedzianych słów czy przy zawieraniu umowy ustnej. Jak zatem nagrać rozmowę telefoniczną?
Zestawy chłodzenia wodnego skutecznie obniżają temperaturę wybranych podzespołów dzięki chłodzącej cieczy, która przez bloki wodne ochładza części komputera. Zastanawiając się, czy lepiej zdecydować się na zakup chłodzenia wodnego czy powietrznego, należy uwzględnić przeznaczenie danego komputera.
Czy można odzyskać usunięte z telefonu zdjęcia? Jest to możliwe nawet bez pomocy specjalistów. Poznaj sprawdzone sposoby na odzyskanie zdjęć z telefonu.
Postępujący rozwój sztucznej inteligencji, big data oraz powstającej sieci 5G już niedługo może wywrócić rynek pracy do góry nogami. Mimo że nie sposób przewidzieć, jakie zawody powstaną, a które znikną całkowicie, współcześni analitycy dysponują zestawem narzędzi umożliwiającym wiarygodne prognozy na przyszłość. O tym, co nas czeka i jak się na to przygotować opowiedział gość Dzień Dobry TVN - Tomasz Biernacki.
Niemcy i Włochy to europejscy liderzy chirurgii robotycznej. W każdym z tych krajów wykorzystuje się obecnie ponad sto nowoczesnych robotów. Trend rozwija się także w Polsce, a w naszych szpitalach zainstalowano jak dotąd siedem tego typu maszyn. O postępującej w medycynie automatyzacji opowiedział gość programu – dr Paweł Wisz.
Rozwój nowych technologii przyczynia się do coraz szybciej postępującej automatyzacji w codziennym życiu człowieka. Są dziedziny, w których sztuczna inteligencja znajdzie zastosowanie o wiele szybciej, niż w innych. To o nich opowiedział dziś gość studia Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki.
Ile razy zdarza nam się, że po wejściu na stronę internetową otwiera się niewielkie okienko i wita się z nami wirtualny asystent, czyli chatbot? Jego zadaniem jest prowadzenie rozmowy z użytkownikiem tak, by sprawiać wrażenie konwersacji z prawdziwym konsultantem.
Współczesne telefony komórkowe zawierają dane, które nie powinny wpaść w ręce niepowołanym osobom. Jak je zabezpieczyć przed cyberprzestępcami? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Piotra Koniecznego, eksperta ds. bezpieczeństwa w sieci.