Maszyna wirtualna to nic innego jak plik, który zachowuje się jak prawdziwy komputer. Innymi słowy, to komputer stworzony w innym komputerze.
EV - Wozduch 1 - tak nazywa się robot badający poziom smogu. Urządzenie stworzyli uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Na czym polega ich niezwykły projekt?
Prywatna skrzynka mailowa szefa kancelarii premiera została zaatakowana przez hakerów. Taka informacja obiegła media kilka dni temu. Niedługo potem w sieci zaczęły pojawiać się liczne dokumenty, m.in. korespondencja Michała Dworczyka z premierem Mateuszem Morawieckim. Wszystko wskazuje na to, że za tym działaniem stoi Rosja. W Dzień Dobry TVN o skali problemu opowiedział ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.
Sketchnote to sposób notowania informacji za pomocą różnorodnych obrazków, wykresów, podkreśleń, grafów i kolorów. Pomaga w łatwiejszym rozumieniu danych zagadnień oraz ich szybszym zapamiętywaniu. Kiedy, gdzie i w jaki sposób stosuje się sketchnoting?
Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Jednak zanim posiadanie komórek stało się czymś normalnym, przez długi czas były zarezerwowane głównie dla biznesmenów. Były bardzo drogie i duże - trzeba je było przenosić w specjalnych walizkach. Jak na przestrzeni lat zmieniły się telefony komórkowe? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Życie bez muzyki byłoby po prostu nudne i smutne. Ulubiona piosenka już od samego rana potrafi przysłowiowo "zrobić nam dzień", a pobudzający singiel dodaje energii i motywacji do treningu. Jednak prawdziwi maniacy dobrych brzmień wiedzą, że istotny jest nie tylko repertuar, ale także jego jakoś. Tu kluczową rolę odgrywają słuchawki. Jak odpowiednio je dobrać, aby służyły nam przez wiele godzin podczas codziennych obowiązków, a także sprawdziły się w czasie aktywności na świeżym powietrzu, czy wakacyjnego urlopu?
Większość z nas korzysta z różnych komunikatorów, które pokazują naszą aktywność. Sęk w tym, że rzadko decydujemy się na wyłącznie trybu "online". Dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii wyjaśnił w Dzień Dobry TVN, dlaczego lepiej nie pokazywać swojego statusu.
Od czasu, gdy tradycyjne krokomierze zostały zastąpione przez wygodne aplikacje na smartfona, używa ich coraz więcej osób. Szczególnie popularne są wśród wielbicieli aktywności fizycznej, ponieważ poza liczbą kroków podają wiele innych istotnych dla zdrowia informacji. Jak działa krokomierz?
Każdego dnia do sieci wpada pół miliarda zdjęć. Niektóre z nich, choć wyglądają bardzo niewinnie, mogą być źródłem cennych informacji dla... oszustów. Co można wyczytać z fotografii zamieszczanych np. w mediach społecznościowych? Jakich zdjęć nigdy nie powinniśmy publikować? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.
Luka bezpieczeństwa zdiagnozowana została w czipach wbudowanych w ponad 40 proc. smartfonów na świecie. Umożliwia ona hakerom ominięcie zabezpieczeń i dostęp m.in. do rozmów i wiadomości.
Egzamin E.12 to pierwszy z trzech kroków do uzyskania tytułu technika informatyka. Dotyczy on wiedzy z zakresu montażu i eksploatacji komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych. Do uzyskania certyfikatu E.12 prowadzi kilka różnych dróg.
"Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - taki SMS został wysłany do kilkunastu milinów Polaków. Sam komunikat nie był niebezpieczny, ale dołączony do niego link już tak. O tym, jak ustrzec się przed czyhającym zagrożeniem, opowiedział w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.
Autorespondery występują w wielu różnych elektronicznych skrzynkach pocztowych. Ich podstawowym zadaniem jest automatyczne wysyłanie odpowiedzi na maile. Przydaje się to m.in. w sytuacji, gdy z powodu nadmiaru wiadomości przychodzących trzeba wydłużyć dostępny czas na odpowiedzenie na nie wszystkie.
"Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - dostałeś takiego SMS-a? Uważaj, bo jest to próba wyłudzenia pieniędzy. Jak wyjaśnił dr Maciej Kawecki, specjalista ds. nowych technologii, atak oszustów może mieć powiązania z ostatnim wyciekiem danych z Facebooka. Co robić po otrzymaniu takiej wiadomości?
Facebook to obecnie najpopularniejsza platforma społecznościowa na świecie. Korzystają z niej setki milionów ludzi na całym świecie. Dane 553 milionów użytkowników wyciekły właśnie do sieci. Szacuje się, że 2,6 miliona należy do Polaków. Doktor Maciej Kawecki przygotował karty, na których w prosty sposób wytłumaczy, jakie dane mogą być dla nas niebezpieczne, jeśli rzeczywiście wpadły w niepowołane ręce.
Poprawne skonfigurowanie routera dla niejednego może być problemem. Jednak gdy zdecydowałeś się na bezprzewodowy internet w domu i kupiłeś router, powinieneś dobrze skonfigurować urządzenie, tak by działało sprawnie i zapewniło bezpieczeństwo plikom na Twoim komputerze.
Agnieszka Piłat wyjechała z Łodzi, by uciec przed nieudanym związkiem. Trafiła do San Francisco, bo wierzyła, że za oceanem będzie mogła spełniać marzenia. Nawet nie śniło jej się, że wybierając studia artystyczne z klasycznej portrecistki stanie się portrecistką maszyn. Poznajcie jej historię.
Radosław Kukieła w 2006 roku odkrył nową pasję – kolekcjonowanie telefonów komórkowych. Od tego czasu mężczyzna stale powiększa swoją obszerną kolekcję, a także z wielkim zainteresowaniem poznaje nowe, limitowane modele.
Podpis elektroniczny umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez internet. Dzięki niemu można podpisać dokumenty w wersji elektronicznej, potwierdzając w ten sposób swoją tożsamość. Podpis kwalifikowany można składać za pomocą urządzeń takich jak token usb i czytnik kart usb. Uzyskanie podpisu wiąże się z zaakceptowaniem warunków umowy oraz wniesieniem stosownej opłaty. Podpis można zakupić u jednego z dostawców polskich lub jednego z podmiotów w krajach europejskich.
Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, a wartość danych stale rośnie. To dotyczy też zwiększonej aktywności hakerów. Zabezpieczenie poufnych plików nie jest trudne, a może zaoszczędzić wielu nerwów.
Jak w prosty i szybki sposób przyspieszyć swój komputer? Na obniżanie wydajności urządzenia ma wpływ wiele czynników, jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów, jak temu zaradzić i przyspieszyć pracę komputera.
Według niektórych oszczędzanie energii elektrycznej jest niepotrzebne, być może dlatego, że nie zdają sobie oni sprawy z konsekwencji, jakie niesie długotrwałe nadużywanie prądu dla środowiska. Sprawdź, dlaczego oszczędzanie energii jest ważne i jak robić to skutecznie, bez większych wyrzeczeń i zmian w codziennym życiu.
Posiadacze iPhone'a 6 powinni wiedzieć, że jeśli bateria w ich telefonie jest już mocno zużyta, to przełoży się to na systemowe spowolnienie urządzenie. Dzieje się tak na skutek działania funkcji zarządzania energią w systemie iOS. W tym przypadku wymiana baterii w iPhone 6s i 6 będzie nieunikniona.
Kiedy dzwoni nieznany numer, często w głowie rodzą się różne pytania: czy warto odebrać? Może to kolejny telemarketer lub naciągacz? A może ktoś sobie żarty stroi? Odpowiedzią na najważniejsze pytanie dotyczącego tego, kto dzwoni, są bazy danych dostępne w internecie. Dzięki nim można poznać właściciela numeru dzwoniącego i przestać obawiać się nieznanych połączeń.
Znacie ten stan, kiedy znajomi czy rodzina obrażają się, gdy nie odbieracie od nich telefonu albo nie odpisujecie na sms? Bywają dni, w których nie mamy ochoty z nikim się kontaktować bądź po prostu brakuje nam na to czasu. Co robić w takiej sytuacji - zignorować powiadomienia czy odebrać i powiedzieć wprost, że nie mamy siły na rozmowę? O tym opowiadali nam Jakub Bączek, trener mentalny oraz Filip Puzyr, standuper.
Polski zespół Innspace zdobył czwarte miejsce w konkursie Moon Base Design Contest. Ich projekt to baza na Księżycu, wykonana przy pomocy druku 3D, w której główną rolę odgrywają algi. W Dzień Dobry TVN gościła liderka tego przedsięwzięcia Justyna Pelc, która opowiedziała o szczegółach bazy kosmicznej.
Anna Nowak-Ibisz od lat testuje najnowsze i najciekawsze gadżety ze sklepowych półek oraz pokazuje interesujące patenty na dom. To dzięki niej Polacy wiedzą, w co warto zainwestować pieniądze. A co tym razem przykuło jej uwagę? Mini dekoder 4K, który jest niewidoczny dla oczu, a kryje się w nim wiele możliwości.
Po zakupie nowego telefonu wiele osób zaczyna poszukiwać informacji, które pozwolą im cieszyć się dobrze działającą baterią możliwie jak najdłużej. Pożądane są wskazówki dotyczące np. pierwszego ładowania, czyli tzw. formatowania baterii, i tego, jak dbać o baterię w telefonie, by nie mieć problemów z tym, że szybko się rozładowuje.
Co to jest komputer i do czego służy? W sytuacji, gdy nie ma się jeszcze własnego komputera, brak szczegółowej wiedzy na temat tego, jak działa to urządzenie, nie jest niczym wstydliwym. W coraz bardziej zinformatyzowanym świecie, po brzegi wypełnionym nowymi technologiami, konieczne staje się jednak poznanie odpowiedzi na pytania, czym jest komputer stacjonarny, a czym np. komputer Mac.
Dokładnie pół wieku temu nastąpił ogólnoświatowy przełom technologiczny - wydano pierwszą konsolę do gier wideo. Wraz z jej stworzeniem zaczął rozwijać się rynek domowych konsoli. Dzisiaj czas przy grach komputerowych spędza około 17 mln Polaków. Stały się tak popularne, że Ministerstwo Edukacji rozważa włączenie ich do podstawy programowej.