Anna Nowak-Ibisz od lat testuje najnowsze i najciekawsze gadżety ze sklepowych półek oraz pokazuje interesujące patenty na dom. To dzięki niej Polacy wiedzą, w co warto zainwestować pieniądze. A co tym razem przykuło jej uwagę? Mini dekoder 4K, który jest niewidoczny dla oczu, a kryje się w nim wiele możliwości.
Po zakupie nowego telefonu wiele osób zaczyna poszukiwać informacji, które pozwolą im cieszyć się dobrze działającą baterią możliwie jak najdłużej. Pożądane są wskazówki dotyczące np. pierwszego ładowania, czyli tzw. formatowania baterii, i tego, jak dbać o baterię w telefonie, by nie mieć problemów z tym, że szybko się rozładowuje.
Co to jest komputer i do czego służy? W sytuacji, gdy nie ma się jeszcze własnego komputera, brak szczegółowej wiedzy na temat tego, jak działa to urządzenie, nie jest niczym wstydliwym. W coraz bardziej zinformatyzowanym świecie, po brzegi wypełnionym nowymi technologiami, konieczne staje się jednak poznanie odpowiedzi na pytania, czym jest komputer stacjonarny, a czym np. komputer Mac.
Dokładnie pół wieku temu nastąpił ogólnoświatowy przełom technologiczny - wydano pierwszą konsolę do gier wideo. Wraz z jej stworzeniem zaczął rozwijać się rynek domowych konsoli. Dzisiaj czas przy grach komputerowych spędza około 17 mln Polaków. Stały się tak popularne, że Ministerstwo Edukacji rozważa włączenie ich do podstawy programowej.
Gdy był dzieckiem, wyszukiwał w śmieciach elementy elektroniki, z których robił sobie zabawki. Po latach dostał się na studia inżynierskie. Początkowo rodzina nie rozumiała jego zainteresowań. Obecnie jednak Roly Mamani z Boliwii jest znanym konstruktorem innowatorskich protez. Wszystkiego nauczył się sam. Jak do tego doszedł?
Kilka dni temu byliśmy świadkami historycznego wydarzenia. Na Marsie wylądował łazik stworzony przez naukowców z NASA. Tym samym pierwszy raz możemy "na żywo" zobaczyć, a także usłyszeć Czerwoną Planetę. Jakie znaczenie dla nauki ma to lądowanie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Karolem Wójcickim, popularyzatorem nauki o kosmosie, blogerem.
Pojawiający się czarny ekran w laptopie lub w komputerze to częsty kłopot, który może, lecz nie musi być poważny. Nierozwiązany problem może jednak spowodować, że komputer będzie niezdolny do pracy. Jakie są przyczyny występowania czarnego ekranu?
Serwer komputerowy jest urządzeniem lub programem komputerowym, który umożliwia działanie innych komputerów do niego podłączonych, które nazywane są klientami. Jego głównym zadaniem jest udostępnianie informacji i innych danych potrzebnych klientom.
Do każdej karty SIM przypisane są dwa kody zabezpieczające – kod PIN oraz kod PUK. Ich zadaniem jest uniemożliwienie korzystania z twojej karty SIM przez osoby nieupoważnione. Obydwa kody dostarczane są przez operatora w momencie podpisania umowy abonamentowej lub zakupu startera.
Funkcja pyrolizy to wyjątkowo skuteczne czyszczenie komory piekarnika bez zbędnego wysiłku! Wystarczy tylko wybrać program na wyświetlaczu, a piekarnik rozgrzewa się do wysokiej temperatury ok 480 stopni C, eliminując wszelkie zabrudzenia, włącznie z uciążliwymi plamami tłuszczu. Cały proces jest bezpieczny, bo drzwi piekarnika są specjalne chłodzone oraz zablokowane na czas czyszczenia.
Wiek, nadciśnienie czy zwiększona masa ciała – to tylko kilka z wielu czynników, które wpływają na gorszy przebieg zakażenia koronawirusem. I chociaż na COVID-19 nie ma jeszcze leku, to najnowszy algorytm stworzony przez duńskich naukowców pomaga w walce z wirusem. W jaki sposób?
W czwartkowy wieczór, 18 lutego na Marsie po siedmiu miesiącach podróży wylądował łazik Perseverance. O szczegółach tego wydarzenia w Dzień Dobry TVN opowiedział dyrektor od przyszłych misji międzyplanetarnych w NASA, Artur Chmielewski oraz jeden z autorów nowatorskiej aplikacji "Mission to Mars", Bartosz Rosłoński.
Zmiana tła pulpitu jest bardzo prosta i gdy chcesz mieć na tapecie laptopa czy komputera ulubiony kadr z filmu lub zdjęcie z wakacji, musisz dokonać jedynie kilku zmian w ustawieniach urządzenia.
Udostępnienie Internetu z telefonu na inne urządzenia umożliwia tzw. tethering, czyli bezprzewodowa i przewodowa metoda korelacji. Taka metoda ma swoje wady i zalety oraz warunki, które zapewniają jej sprawność. Jak podłączyć Internet z telefonu do laptopa?
Co dwa tygodnie w środę dr Maciej Kawecki przybliża widzom Dzień Dobry TVN różne technologiczne nowinki. Tym razem opowiedział o czymś, co do niedawna mogliśmy oglądać wyłącznie w filmach science fiction. Mowa o hologramach.
System operacyjny zarządza urządzeniem i jego oprogramowaniem. Jego zadaniem jest uruchamianie programów, komunikacja między użytkownikiem a elementami komputera i ochrona danych. Jakie mamy systemy operacyjne?
Choć może to wyglądać jak scenariusz filmów science fiction, to na ulice polskich miast już niedługo wyjadą autonomiczne pojazdy elektryczne. To oznacza, że do ich sterowania nie będzie potrzebny człowiek, a komputer. W pierwszej kolejności pojazdy z przyszłości mają się pojawić na Dolnym Śląsku.
W Polsce powstanie elektrownia atomowa. Początkowo mówiło się o budowie jednego bloku, teraz rząd rozważa budowę aż sześciu. Gdzie miałyby powstać i kiedy rozpocznie się ich budowa?
SpaceX zamierza jeszcze w tym roku zorganizować pierwszy komercyjny lot w kosmos. W niezwykłą podróż wybierze się Jared Isaacman, 37-letni amerykański miliarder. Towarzyszyć będą mu jeszcze trzy osoby, z czego jedna zostanie wytypowane na drodze konkursu.
Wydaje nam się, że dzwoni do nas mama i prosi nas o kliknięcie w link. Mamie ufamy, więc klikamy. Okazuje się, że tak naprawdę jest to ktoś inny, kto wcale nie ma dobrych intencji. Wykonywanie połączeń na nieprawdziwy identyfikator, czyli "spoofing telefoniczny", to coraz częściej spotykane oszustwo. O tym, jak łatwo paść jego ofiarą, przekonała się nasza prowadząca Anna Kalczyńska, której w studiu zaprezentował to Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii. Podpowiedział nam też, jak rozpoznać złodziejski atak i jak się przed nim uchronić.
Ulepszenie chatbotów, które dzięki sztucznej inteligencji będą mogły sprawiać wrażenie prawdziwej, zaangażowanej emocjonalnie osoby. Taki pomysł zgłosił do urzędu Patentowego jeden z gigantów technologicznych. Profil rozmówcy ma powstać na podstawie danych, jakie zostawiamy w sieci. Niewykluczone, że chatboty będą w stanie imitować zmarłych. Pomysł brzmi futurystycznie i kontrowersyjnie, ale tak właśnie może wyglądać nasza przyszłość, o której rozmawialiśmy z Pawłem Ellerikiem, specjalistą ds. nowych technologii.
Media społecznościowe i to, co znajdujemy w sieci, wielu z nas może wpędzić w kompleksy. W związku z tym powstał pewien algorytm, który ma wybierać dla nas zdjęcia i treści, które nie będą wywoływać naszego gorszego samopoczucia. Na czym to polega i jak ma działać? W Dzień Dobry TVN wytłumaczył to dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.
Hasła, szyfry i piny. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto choć raz ich nie zapomniał. Często tworzymy niemożliwe do zapamiętania wariacje, które mają nas zabezpieczyć przed atakiem hakerów. Niestety najczęściej to my sami wpadamy w sidła podstępu i tracimy dostęp do kont i profili. Jak zatem przechowywać tajne dane? O tym opowiedział nam ekspert ds. bezpieczeństwa w sieci Piotr Konieczny.
Natalia Narożańska jest nową nadzieją lotnictwa. Polka zaprojektowała samolot napędzany energią słoneczną. Jej pomysł może zrewolucjonizować podróże, ale nie tylko. Utalentowana konstruktorka opowiedziała w Dzień dobry TVN o kulisach studiowania w Cambridge.
Nathan Shipley to artysta grafik, który opublikował w sieci niezwykłe portrety znanych osób żyjących w poprzednich stuleciach. Dzięki nowej technologii Henryk VIII, Anna Boleyn, William Szekspir, Jerzy Waszyngton czy Rembrandt wyglądają, jakby zostali przed chwilą sfotografowani.
Deep fake to technika obróbki audiowizualnej, która polega na łączeniu obrazów i dźwięków przy użyciu sztucznej inteligencji. Znajduje się ona na granicy między dezinformacją a prawdą. Jak w pozytywny sposób może zostać wykorzystana? W jaki sposób może dość do oszustw z wykorzystaniem tej technologii?
Przyszłoroczne podwyżki cen prądu są już pewne. Choć rząd zapewniał, że Polacy ich nie odczują, niestety projekt dopłat, nad którym pracowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska został wycofany z prac legislacyjnych. W 2021 roku będziemy musieli zapłacić ok. 100 zł więcej niż w tym roku. Czym jest opłata mocowa, jak zaoszczędzić prąd i świadomie go wykorzystywać? Na te pytania odpowiedział nam fizyk Dariusz Aksamit.
Co zrewolucjonizuje nasze życie od strony technologii w 2021 roku? Niemal każdy będzie już korzystał z sieci 5G, możemy też spodziewać się nowej generacji telefonów komórkowych, reklam w mediach społecznościowych w oparciu o sztuczną inteligencję oraz kolejnych form cyberataków. Opowiadał nam o nich dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.
Power bank to niezwykle ważne urządzenie, które w wielu sytuacjach jest w stanie zwiększyć nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo użytkownika. Aby jednak urządzenie mogło poprawnie i jak najdłużej służyć, konieczna jest wiedza w zakresie tego, jak należy ładować power bank.
Problemy z Messengerem, czyli komunikatorem Facebooka rozpoczęły się w czwartek przed godz. 9.00. Tysiące zgłoszeń o awarii pojawiło się na stronie Downdetector. Użytkownicy mają kłopot z wysyłaniem i odbieraniem wiadomości.