Poprawne skonfigurowanie routera dla niejednego może być problemem. Jednak gdy zdecydowałeś się na bezprzewodowy internet w domu i kupiłeś router, powinieneś dobrze skonfigurować urządzenie, tak by działało sprawnie i zapewniło bezpieczeństwo plikom na Twoim komputerze.
Widząc mnogość skrótów, które niewiele Ci mówią oraz przy posiadaniu niewielkiej wiedzy o komputerach, z początku operacja może wydawać się trudna, jednak gdy wypełnisz wskazówki konfiguracji routera wi-fi krok po kroku, nie powinno Ci to sprawić większych problemów.
Przygotowania do konfiguracji routera
Co jest Ci potrzebne do operacji?
- najważniejszą rzeczą jest kabel ethernet z łączem internetowym zainstalowanym przez operatora – bez tego nie będziemy w stanie kontynuować,
- router – aby sprawnie przekazywać dane, powinien nadawać na dwóch pasmach częstotliwości: 2,4 GHz i 5 GHz (informacje znajdziesz na opakowaniu urządzenia).
Pamiętaj też, żeby ustawić router jak najwyżej, najlepiej w otwartej przestrzeni, z dala od luster, kuchenki mikrofalowej, grubych ścian czy starych urządzeń bluetooth. Kiedy wyeliminujesz wszystkie potencjalne zakłócenia, podłącz router do zasilania. Teraz wepnij kabel ethernet z łączem internetowym od operatora do portu "WAN" oznaczonego najczęściej kolorem niebieskim i napisem "Internet". Jest to bardzo ważne, ponieważ producenci routerów najczęściej zamieszczają obok cztery tak samo wyglądające porty. Służą one jednak do stworzenia sieci lokalnej LAN. Do dalszej części konfiguracji niezbędna będzie instrukcja obsługi routera.
Podstawowa konfiguracja routera w przeglądarce
Gdy podłączyłeś router do zasilania i internetu, włącz swoje urządzenie (np. komputer) i połącz się z nowo utworzoną siecią Twojego modemu (nazwę znajdziesz na urządzeniu lub w instrukcji obsługi). Sieć jest niezabezpieczona, dlatego możemy się z nią połączyć. Nie bój się jednak o bezpieczeństwo łącza, w dalszej części konfiguracji szyfrowanie WPA2 włączy się automatycznie.
Po podłączeniu włączamy przeglądarkę i przechodzimy na domyślny adres IP urządzenia (np.: http://192.168.1.101 ) – znajdziesz go w instrukcji lub bezpośrednio na urządzeniu. Twoim oczom ukaże się panel logowania. Dane logowania również znajdziesz albo na urządzeniu, albo w instrukcji obsługi. Gdy zalogujesz się do strony konfiguracyjnej routera, pierwsze co powinno się pojawić, to test połączenia internetowego – w razie wystąpienia błędu sprawdź dokładnie podłączenie kabli, a jak to nie pomoże, zadzwoń do operatora sieci.
Konfigurację routera zacznij od zmiany nazwy sieci (SSID) – nie jest to konieczne, ale pomocne, gdy Twoje urządzenie odbiera sygnał wielu modemów. Następnie ustaw hasło administratora. Zweryfikuj dla pewności, czy szyfrowanie połączenia WPA2 jest włączone. Jeżeli nie, ustaw hasło w zakładce "Zabezpieczenia wi-fi". Unikaj zabezpieczenia WEP – jest przestarzałe i łatwo je złamać. Sprawdź, czy w rubryce "typ połączenia" wybrane jest połączenie DHCP (protokół dynamicznego konfigurowania hostów) – pozwoli ono na automatyczne przydzielanie ustawień sieci podłączanym urządzeniom, w przeciwnym wypadku musiałbyś ustawiać je ręcznie. Kiedy skończysz wyżej wymienione czynności, zapisz ustawienia i zrestartuj urządzenie, by upewnić się, że zmiany zostały zapisane.
Jak wyeliminować najczęstsze problemy?
Czasami po względnie udanej konfiguracji możesz natrafić na problemy np. z systemem nazw domenowych (DNS) lub z łączeniem się komputera z innymi urządzeniami w domu, np. smartfonem. Niestety w takim przypadku jesteś zmuszony zrobić te czynności ręcznie.
W przypadku problemu z DNS zaloguj się na stronę konfiguracyjną routera i wybierz zakładkę "Sieć", a następnie znajdź podkategorię "WAN". Jeżeli nie posiadasz opcji zmiany statycznego adresu IP na dynamiczny, w rubrykę DNS powinieneś wpisać adres firmy Google: 8.8.4.4. W przypadku łączenia Twojego komputera z innym urządzeniem w domu powinieneś zastosować izolację AP. Jest to jednak niezalecane, gdy używasz w domu drukarki bezprzewodowej czy dysku sieciowego (może powodować problemy w komunikacji). Opcję izolacji AP znajdziesz na stronie konfiguracyjnej routera w kategorii "Sieć". Następnie wejdź w podkategorię "Sieć bezprzewodowa" i wybierz opcję "Włącz izolację AP".
W interfejsie swojego routera możesz też znaleźć parę przydatnych opcji. Jedną z nich jest filtrowanie adresów MAC – przydatne szczególnie w sieci firmowej. Opcja pozwala na selekcję sprzętu, jaki będzie łączyć się z siecią spółki – w ten sposób ograniczamy dostęp do sieci tylko dla urządzeń uprzednio wpisanych przez administratora na listę. Ustawienie filtrowania znajdziesz najczęściej na stronie konfiguracyjnej routera w kategorii "Sieć bezprzewodowa", a następnie w podkategorii "Filtrowanie MAC".
Jak wyglądały początki gier komputerowych? Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Sandra Kubicka pokazała nam 3 garderoby i zdradziła sekrety stylu. "Nie jestem fanką zakładania sukienki i szpilek na pierwszą randkę"
- "Brzydki" trend, który podbija ulice. Czym jest patchwork? "To, co nieperfekcyjne jest fajne i ciekawe wizualnie"
- Jak "chuligan mody" zrobił krótką, lecz spektakularną karierę?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF