Wirtualna maszyna – czym jest i jak działa?

Andriy Onufriyenko/Getty Images
Andriy Onufriyenko/Getty Images
Maszyna wirtualna to nic innego jak plik, który zachowuje się jak prawdziwy komputer. Innymi słowy, to komputer stworzony w innym komputerze.

Zdarza się, że nowy program ściągnięty z Internetu i zainstalowany na naszym komputerze znacznie spowalnia system operacyjny, powoduje jego zawieszanie się lub nawet psuje urządzanie. Maszyna wirtualna pozwala uniknąć tego typu problemom – sprawdza się świetnie jako pole do testowania nowych programów czy systemów bez obawy, że zaszkodzą one naszemu komputerowi. Można samemu wybrać system wirtualnego komputera, np. wirtualną maszynę z Windows 10, wirtualny komputer z Windows 7 czy wirtualne maszyny z Windows XP. Istnieją też wirtualne maszyny z Linuxem czy Javą.

Wirtualna maszyna – zalety i wady

Wirtualna maszyna zachowuje się tak samo, jak prawdziwy komputer. W oknie Windows pojawiają się elementy realnego urządzenia, m.in. procesor, pamięć operacyjna, dysk twardy, interfejsy sieciowe czy karta graficzna. Wirtualną maszynę tworzy się na komputerze za pomocą specjalnych programów. Na jednym pececie można jednocześnie korzystać z kilku maszyn wirtualnych.

Główne zalety maszyn wirtualnych to:

  • minimalizacja ryzyka związanego z testowaniem nowego oprogramowania;
  • podczas korzystania z internetu za pomocą maszyny wirtualnej i zainfekowania wirusem prawdziwy komputer pozostaje bezpieczny;
  • awarie maszyn wirtualnych nie wpływają na pracę fizycznego komputera.

Maszyny wirtualne mimo wielu zalet i korzyści dla użytkownika nie są jednak wolne od wad. Główne minusy związane z korzystaniem z wirtualnych komputerów to:

  • maszyny wirtualne zużywają zasoby prawdziwego peceta;
  • użytkownik potrzebuje dodatkowej licencji na Windows, który chce zainstalować na wirtualnym komputerze;
  • maszyny wirtualne są zazwyczaj mniej wydajne niż fizyczne urządzenia, dlatego korzystanie z zaawansowanych programów graficznych czy wymagających sprzętowo gier może okazać się niemożliwe.

Zastosowanie maszyn writualnych

Maszyny wirtualne świetnie sprawdzają się jako bezpieczne środowisko do testowania nowych systemów operacyjnych, programów i aplikacji. Jednak zastosowanie wirtualnych komputerów jest o wiele szersze. Jednym z nich jest korzystanie z oprogramowanie, którego nie można zainstalować na systemie operacyjnym w fizycznym komputerze. Z tej możliwości często korzystają osoby, które zmieniły system operacyjny np. z Windowsa na Linuxa lub odwrotnie, i brakuje im niektórych rozwiązań systemowych wykorzystanych w starym systemie.

Maszyny wirtualne mogą służyć też jako środowisko do nauki i eksperymentowania. Osoby korzystające na co dzień z Windowsa mogą w ten sposób poznać inny system operacyjny bez konieczności zmieniania systemu. Wielu informatyków i przedstawicieli innych zawodów wymagających znajomości różnych systemów operacyjnych korzysta z wirtualnych maszyn w celach edukacyjnych. Wirtualne komputery to bezpieczne środowisko do nauki, ponieważ nawet jeśli użytkownik spowoduje poważny błąd lub awarię, nie wpłynie to na pracę fizycznego komputera i zainstalowanego na nim systemu operacyjnego.

Wymagania dotyczące instalacji wirtualnej maszyny

Aby zainstalować wirtualną maszynę na swoim komputerze, musi on mieć odpowiednie podzespoły. Procesor fizycznego urządzenia powinien mieć dwa lub cztery rdzenie – pozwoli to na zapewnienie prawidłowej mocy obliczeniowej podczas korzystania z wirtualnej maszyny. Istotna jest też ilość dostępnej pamięci operacyjnej na prawdziwym komputerze. Przykładowo, w przypadku Windows Vista powinna ona wynosić 3 GB, a w Windows XP 2 GB.

Programy do tworzenia maszyn wirtualnych

Istnieje wiele specjalnych programów służących do tworzenia wirtualnych maszyn – płatnych lub darmowych. Jednym z najpopularniejszych jest VirtualBox przeznaczony zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Charakteryzuje się prostą, intuicyjną obsługą i zadowalającą wydajnością. Kolejnym programem jest wieloplatformowy VMware Workstation, za pomocą którego można zainstalować na fizycznym komputerze wiele systemów operacyjnych, począwszy od wczesnych wersji Windowsa, a skończywszy na aktualnych wersjach Linuxa czy Unixa. Program ten pozwala użytkownikowi na samodzielne określenie, ile mocy obliczeniowej i pamięci operacyjnej może wykorzystać wirtualna maszyna. Rozwiązanie to pozwala na optymalizację zasobów fizycznego i wirtualnego komputera. Trzecim popularnym programem, za pomocą którego można zainstalować wirtualną maszynę, jest Microsoft Virtual PC. Dzięki specjalnej funkcji asystenta mogą z niego korzystać osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z tego typu oprogramowaniem.

Zobacz wideo: Najstarsza maszyna parowa na świecie

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Licealiści z Białegostoku walczą z zanieczyszczeniem powietrza. Zbudowali łazik, który bada smog

Rosyjski cyberatak na Polskę. "Celem jest obniżenie autorytetu władzy i ogólne wywołanie chaosu"

Monitor do pracy czy gry? Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora?

podziel się:

Pozostałe wiadomości