Sukces polskich studentów i absolwentów
Konkurs zorganizowało stowarzyszenie Moon Society z siedzibą w USA . Zaprosili oni drużyny z całego świata do zaprojektowania habitatu księżycowego, który jest możliwy do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści 2-3 załogi jednocześnie. Komisja zespołowi Innspace przyznała najwięcej punktów za design oraz inżynierskie podejście.
- Wciąż trochę nam brakuje podejścia ekonomicznego, bo to też jest oceniane. Eksploracja kosmosu nie należy do najtańszych, więc wszystkie rozwiązania, które pozwalają obniżyć koszty, są zawsze mile widziane – tłumaczyła liderka Justyna Pelc, która ukończyła robotykę.
W budowę bazy zaangażowało się 13 młodych osób. To studenci i doktoranci, a średnia ich wieku nie przekracza 25 lat.
- Takie projekty są bardzo interdyscyplinarne, więc brali w nim udział konstruktorzy, bioinżynierzy, architekci, ale i prawnik, lekarz, a nawet programiści, więc można powiedzieć, że cały przekrój - podkreśliła Justyna Pelc.
Co musi zawierać baza na Księżycu?
- Wszystko to, co mamy na ziemi zawarte w domach. Po pierwsze potrzebujemy sam budynek, który nas ochroni od warunków zewnętrznych, ale też systemy oczyszczania wody i powietrza, żebyśmy mogli oddychać, zapasy jedzenia, systemy termalne. Temperatura na księżycu waha się od około – 200 do około + 100 - opowiadała liderka projektu w Dzień Dobry TVN i dodała, że rozplanowali też życie codzienne na Księżycu.
Justyna Pelc wraz z trzema osobami z grupy wzięła także udział w teście symulacji misji kosmicznej. Przez 6 tygodni spędzali razem czas na małej przestrzeni. Nie było to łatwe zadanie. Nie widzieli świata zewnętrznego. Mieli dostęp wyłącznie do sztucznego światła.
Zobacz projekt bazy w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
Tworzy protezy, które ratują życie. "Nigdy nie rezygnuj z marzeń, które mogą pomóc innym ludziom"
Polacy kochają gry komputerowe. "Generujemy prawie 600 mln euro przychodu"
Autor: Dominika Czerniszewska