Technologia

  Technologia

  "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" - taki SMS został wysłany do kilkunastu milinów Polaków. Sam komunikat nie był niebezpieczny, ale dołączony do niego link już tak. O tym, jak ustrzec się przed czyhającym zagrożeniem, opowiedział w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

  Facebook to obecnie najpopularniejsza platforma społecznościowa na świecie. Korzystają z niej setki milionów ludzi na całym świecie. Dane 553 milionów użytkowników wyciekły właśnie do sieci. Szacuje się, że 2,6 miliona należy do Polaków. Doktor Maciej Kawecki przygotował karty, na których w prosty sposób wytłumaczy, jakie dane mogą być dla nas niebezpieczne, jeśli rzeczywiście wpadły w niepowołane ręce.

  Poprawne skonfigurowanie routera dla niejednego może być problemem. Jednak gdy zdecydowałeś się na bezprzewodowy internet w domu i kupiłeś router, powinieneś dobrze skonfigurować urządzenie, tak by działało sprawnie i zapewniło bezpieczeństwo plikom na Twoim komputerze.

  Agnieszka Piłat wyjechała z Łodzi, by uciec przed nieudanym związkiem. Trafiła do San Francisco, bo wierzyła, że za oceanem będzie mogła spełniać marzenia. Nawet nie śniło jej się, że wybierając studia artystyczne z klasycznej portrecistki stanie się portrecistką maszyn. Poznajcie jej historię.

  Podpis elektroniczny umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez internet. Dzięki niemu można podpisać dokumenty w wersji elektronicznej, potwierdzając w ten sposób swoją tożsamość. Podpis kwalifikowany można składać za pomocą urządzeń takich jak token usb i czytnik kart usb. Uzyskanie podpisu wiąże się z zaakceptowaniem warunków umowy oraz wniesieniem stosownej opłaty. Podpis można zakupić u jednego z dostawców polskich lub jednego z podmiotów w krajach europejskich.

  Git to jeden z dostępnych systemów kontroli wersji. Na początek warto wiedzieć, że wyróżnia się trzy rodzaje powyższych systemów – lokalne, scentralizowane i rozproszone. Git zaliczamy do trzeciej grupy. Jest on oparty na architekturze P2P. Takie rozwiązanie umożliwia jednoczesną współpracę z grupami ludzi nad tym samym zadaniem. Zmiany w projekcie są szybko synchronizowane.

  Według niektórych oszczędzanie energii elektrycznej jest niepotrzebne, być może dlatego, że nie zdają sobie oni sprawy z konsekwencji, jakie niesie długotrwałe nadużywanie prądu dla środowiska. Sprawdź, dlaczego oszczędzanie energii jest ważne i jak robić to skutecznie, bez większych wyrzeczeń i zmian w codziennym życiu.

  Posiadacze iPhone'a 6 powinni wiedzieć, że jeśli bateria w ich telefonie jest już mocno zużyta, to przełoży się to na systemowe spowolnienie urządzenie. Dzieje się tak na skutek działania funkcji zarządzania energią w systemie iOS. W tym przypadku wymiana baterii w iPhone 6s i 6 będzie nieunikniona.

  Kiedy dzwoni nieznany numer, często w głowie rodzą się różne pytania: czy warto odebrać? Może to kolejny telemarketer lub naciągacz? A może ktoś sobie żarty stroi? Odpowiedzią na najważniejsze pytanie dotyczącego tego, kto dzwoni, są bazy danych dostępne w internecie. Dzięki nim można poznać właściciela numeru dzwoniącego i przestać obawiać się nieznanych połączeń.

  Znacie ten stan, kiedy znajomi czy rodzina obrażają się, gdy nie odbieracie od nich telefonu albo nie odpisujecie na sms? Bywają dni, w których nie mamy ochoty z nikim się kontaktować bądź po prostu brakuje nam na to czasu. Co robić w takiej sytuacji - zignorować powiadomienia czy odebrać i powiedzieć wprost, że nie mamy siły na rozmowę? O tym opowiadali nam Jakub Bączek, trener mentalny oraz Filip Puzyr, standuper.

  Po zakupie nowego telefonu wiele osób zaczyna poszukiwać informacji, które pozwolą im cieszyć się dobrze działającą baterią możliwie jak najdłużej. Pożądane są wskazówki dotyczące np. pierwszego ładowania, czyli tzw. formatowania baterii, i tego, jak dbać o baterię w telefonie, by nie mieć problemów z tym, że szybko się rozładowuje.

  Co to jest komputer i do czego służy? W sytuacji, gdy nie ma się jeszcze własnego komputera, brak szczegółowej wiedzy na temat tego, jak działa to urządzenie, nie jest niczym wstydliwym. W coraz bardziej zinformatyzowanym świecie, po brzegi wypełnionym nowymi technologiami, konieczne staje się jednak poznanie odpowiedzi na pytania, czym jest komputer stacjonarny, a czym np. komputer Mac.

  Dokładnie pół wieku temu nastąpił ogólnoświatowy przełom technologiczny - wydano pierwszą konsolę do gier wideo. Wraz z jej stworzeniem zaczął rozwijać się rynek domowych konsoli. Dzisiaj czas przy grach komputerowych spędza około 17 mln Polaków. Stały się tak popularne, że Ministerstwo Edukacji rozważa włączenie ich do podstawy programowej.

  Serwer komputerowy jest urządzeniem lub programem komputerowym, który umożliwia działanie innych komputerów do niego podłączonych, które nazywane są klientami. Jego głównym zadaniem jest udostępnianie informacji i innych danych potrzebnych klientom.

  Funkcja pyrolizy to wyjątkowo skuteczne czyszczenie komory piekarnika bez zbędnego wysiłku! Wystarczy tylko wybrać program na wyświetlaczu, a piekarnik rozgrzewa się do wysokiej temperatury ok 480 stopni C, eliminując wszelkie zabrudzenia, włącznie z uciążliwymi plamami tłuszczu. Cały proces jest bezpieczny, bo drzwi piekarnika są specjalne chłodzone oraz zablokowane na czas czyszczenia.

  Zmiana tła pulpitu jest bardzo prosta i gdy chcesz mieć na tapecie laptopa czy komputera ulubiony kadr z filmu lub zdjęcie z wakacji, musisz dokonać jedynie kilku zmian w ustawieniach urządzenia.