Luka bezpieczeństwa zdiagnozowana została w czipach wbudowanych w ponad 40 proc. smartfonów na świecie. Umożliwia ona hakerom ominięcie zabezpieczeń i dostęp m.in. do rozmów i wiadomości.
Luka bezpieczeństwa - jakie smartfony są zagrożone?
Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne Qualcomm produkuje chipy MSM, które odpowiadającą za prawidłowe połączenie smartfona z wybraną siecią telekomunikacyjną. Ten układ wewnątrz dzisiejszych telefonów jest jednym z jego najważniejszych elementów. Dzięki bardzo wysokiej jakości układów firmy Qualcomm, obecnie ma ona pod kontrolą prawie połowę rynku smarfonów. Czipy MSM wbudowane są w urządzenia takich marek jak Samsung, Xiaomi, Sony, Oppo czy LG.
Mimo wcześniej wspomnianej wysokiej jakości tych układów, analitycy z firmy Check Point Research wykryli w nich niebezpieczną wadę – lukę w zabezpieczeniach. To skutkuje umożliwienie hakerom wykonania złośliwego kodu właśnie przez ten układ, przy jednoczesnym ominięciu wielu zabezpieczeń.
W ten sposób powstaje ryzyko wglądu przez osoby trzecie do:
- historii rozmów użytkownika
- wysyłanych i odbieranych wiadomości SMS
- podsłuchiwania prowadzonych rozmów
- dostępu do karty SIM
Luka bezpieczeństwa - reakcja producenta
Póki co, nie potwierdzono przypadków włamywania się do smartfonów tym sposobem. Nie oznacza to jednak, że takiej możliwości nie ma i że nie zostanie przez kogoś wykorzystana.
Firma Qualcomm zareagowała na zgłoszenie analityków z Check Point Research - wprowadziła poprawki i aktualizacje, które mają stanowić dodatkowe zabezpieczenie prywatnej zawartości smartfonów. W związku z tym każdy użytkownik aparatów z chipami MSM powinien jak najszybciej zaktualizować swoje urządzenie i chronić swoją prywatną korespondencję.
Zobacz też:
Jak to jest naprawdę z uzależnieniem od smartfonów? "Odcięcie się jest zaleceniem terapeutycznym"
Kliknęła w link i straciła dane. Jak się uchronić przed atakami hakerów?
Zobacz video: Przejazdy taksówką tylko po zainstalowaniu aplikacji, potwierdzającej stan zdrowia. Pekin wprowadza nadzwyczajne środki ostrożności
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision