40 proc. smartfonów narażonych na podsłuchiwanie rozmów i czytanie SMS-ów. Czy wśród nich jest także twój?

3 osoby ze smartfonami na chodniku widziane z góry
Justin Lambert/Getty Images
Źródło: Digital Vision
Luka bezpieczeństwa zdiagnozowana została w czipach wbudowanych w ponad 40 proc. smartfonów na świecie. Umożliwia ona hakerom ominięcie zabezpieczeń i dostęp m.in. do rozmów i wiadomości.

Luka bezpieczeństwa - jakie smartfony są zagrożone?

Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne Qualcomm produkuje chipy MSM, które odpowiadającą za prawidłowe połączenie smartfona z wybraną siecią telekomunikacyjną. Ten układ wewnątrz dzisiejszych telefonów jest jednym z jego najważniejszych elementów. Dzięki bardzo wysokiej jakości układów firmy Qualcomm, obecnie ma ona pod kontrolą prawie połowę rynku smarfonów. Czipy MSM wbudowane są w urządzenia takich marek jak Samsung, Xiaomi, Sony, Oppo czy LG.

Mimo wcześniej wspomnianej wysokiej jakości tych układów, analitycy z firmy Check Point Research wykryli w nich niebezpieczną wadę – lukę w zabezpieczeniach. To skutkuje umożliwienie hakerom wykonania złośliwego kodu właśnie przez ten układ, przy jednoczesnym ominięciu wielu zabezpieczeń.

W ten sposób powstaje ryzyko wglądu przez osoby trzecie do:

 • historii rozmów użytkownika
  • wysyłanych i odbieranych wiadomości SMS
   • podsłuchiwania prowadzonych rozmów
    • dostępu do karty SIM

     Luka bezpieczeństwa - reakcja producenta

     Póki co, nie potwierdzono przypadków włamywania się do smartfonów tym sposobem. Nie oznacza to jednak, że takiej możliwości nie ma i że nie zostanie przez kogoś wykorzystana.

     Firma Qualcomm zareagowała na zgłoszenie analityków z Check Point Research - wprowadziła poprawki i aktualizacje, które mają stanowić dodatkowe zabezpieczenie prywatnej zawartości smartfonów. W związku z tym każdy użytkownik aparatów z chipami MSM powinien jak najszybciej zaktualizować swoje urządzenie i chronić swoją prywatną korespondencję.

     Zobacz też:

     Potężny wyciek danych z Facebooka. "Udostępniono je na koncie hakerskim". Jak sprawdzić, czy dotyczy to także ciebie?

     Jak to jest naprawdę z uzależnieniem od smartfonów? "Odcięcie się jest zaleceniem terapeutycznym"

     Kliknęła w link i straciła dane. Jak się uchronić przed atakami hakerów?

     Zobacz video: Przejazdy taksówką tylko po zainstalowaniu aplikacji, potwierdzającej stan zdrowia. Pekin wprowadza nadzwyczajne środki ostrożności

     Autor: Diana Ryściuk

     Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości