Facebook umożliwi władzom monitorowanie prywatnej korespondencji obywateli?

Kobieta, która pisze coś na telefonie
Catherine Delahaye/Getty Images
Źródło: Stone RF
Czy rządy będą mogły inwigilować swoich obywateli? "The Guardian" informuje, że brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych chce zmusić największy serwis społecznościowy do tego, by dał mu możliwość wglądu w niektóre konwersacje Brytyjczyków. Czemu ma to służyć?

Rząd będzie miał dostęp do rozmów prowadzonych na Facebooku?

Władze Wielkiej Brytanii rozważają wymuszenie na Facebooku wprowadzenia tzw. "tylnej furtki", która umożliwiałaby służbom specjalnym dostęp do wiadomości, również tych szyfrowanych, wysyłanych przez aplikacje Messenger, WhatsApp i Instagram - poinformowały źródła dziennika "The Guardian" pracujące w branży.

Według brytyjskiej gazety, władze wykorzystałyby specjalne uprawnienie, jakim są "powiadomienia o możliwościach technicznych", by zmusić platformę do opracowania systemu umożliwiającego monitorowanie konwersacji.

"Powiadomienia o zdolnościach technicznych" zostały wprowadzone w ustawie o uprawnieniach dochodzeniowych z 2016 roku, regulującej uprawnienia rządu do szpiegowania i hakowania. Wymagają one od firm telekomunikacyjnych i dostawców Internetu zapewnienia służbom dostępu tzw. "tylnymi drzwiami" ("backdoor") do ich systemów. Według "Guardiana" uważa się, że do tej pory Facebook nie poddał się temu uprawnieniu władz brytyjskich.

Szpiegowanie czy kwestia bezpieczeństwa?

Ministerstwo spraw wewnętrznych nie potwierdziło tych informacji, jednak - jak przekazał "Guardian" - argumentuje, że produkty Facebooka mogą być wykorzystywane przez m.in. pedofilów. Podkreśla, że należy szczególnie uważać na narzędzie szyfrowania konwersacji end-to-end, czyli znikających wiadomości, w aplikacji Messenger.

- Szyfrowanie typu end-to-end stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników i społeczeństwa. Uniemożliwiłoby to dostęp do treści wiadomości i poważnie ograniczyłoby zdolność firm technologicznych do radzenia sobie z nielegalnymi treściami na ich własnych platformach, w tym z wykorzystywaniem dzieci i terroryzmem - przekazał resort.

Zdaniem Facebooka szyfrowanie typu end-to-end jest "wiodącą technologią bezpieczeństwa wykorzystywaną przez wiele usług w celu ochrony ludzi przed włamaniem i kradzieżą ich prywatnych informacji".

Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Trzylatek wymknął się z mieszkania, gdy mama brała prysznic. Policja dziękuje mieszkańcom Oświęcimia

Bartek Jędrzejak szczerze o swojej chorobie: "Zostawiałem otwarte drzwi, by ratownicy nie musieli ich wyważać"

Niebieskie serduszko dla dzieci z autyzmem. Agnieszka Chylińska okazuje wsparcie

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości