Wielu z nas korzysta z technologii rozpoznawania twarzy, przy pomocy której możemy odblokować telefon. Jak powszechnie wiadomo, funkcja ta jest bardzo praktyczna, ale czy bezpieczna? Filip Chajzer wraz dr Maciejem Kaweckim, ekspertem ds. nowych technologii postanowili to sprawdzić.
Ponad 40 lat temu Stefan Klein, jako młody chłopiec, wymyślił sobie latający samochód. Wtedy jeszcze nie wiedział, że sam go dla siebie skonstruuje. Czy zamierza rywalizować z dużymi liniami lotniczymi?
29 października 1969 roku to data, którą uznaje się za początek internetu. To właśnie wtedy po raz pierwszy przesłano informację z jednego komputera na drugi, oddalonego o 500 km. Jak ona brzmiała? O początkach narzędzia, które zmieniło świat, ale i jego przyszłości, opowiedział w naszym programie dr Maciej Kawecki.
Richard Browning to założyciel firmy, która produkuje kombinezony odrzutowe. Okazało się, że dzięki nietypowemu sposobowi poruszania się mogą one pomagać ratownikom. Znacznie skracają bowiem czas dotarcia do ofiary wypadku. Z wynalazcą rozmawiała nasza reporterka Anna Senkara.
W ubiegły weekend odbyły się najbezpieczniejsze targi w Polsce. Na Antycovid Expo zaprezentowano produkty i rozwiązania, które mogą zapewnić odpowiednią ochronę pracowników oraz członków rodziny. Co można było tam znaleźć?
Kiedyś zależało nam jedynie na utrwalaniu rzeczywistości, a dziś pragniemy ją dodatkowo upiększać. Teraz także stało się to niemalże dziecinnie proste, bowiem filtry dostępne są nawet w mediach społecznościowych. Niewielu z nas jednak wie, że wiele z nich wykorzystuje algorytmy Sztucznej Inteligencji, a to ma swoje konsekwencje. Jakie? Zdradził ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.
Jakie są najnowsze technologie tworzone w kraju i za granicą? Kto stoi za najciekawszymi innowacjami? Jak za darmo rozwijać swoje kompetencje cyfrowe? Odpowiedzi na te pytania przynosi trwający do 10 października Festiwal Cyfryzacji. To największa inicjatywa technologiczno-edukacyjna w Polsce. Jak wziąć w niej udział?
Komputer już dawno stał się centrum naszego domowego wszechświata. 87 proc. z nas ma dostęp do Internetu i skrzętnie to wykorzystuje. Od tak oczywistych czynności, jak płacenie rachunków czy robienie zakupów po zwiedzanie świata. Także nowy samochód możemy poczuć bez wychodzenia z domu.
Smartfon stał się nieodłącznym elementem codziennego życia. Służy do robienia zdjęć, nagrywania filmików z wakacji i przeglądania internetu. Pokazywanie pamiętnych chwil znajomym na małym ekranie telefonu nie należy jednak do najwygodniejszych. W tym celu warto połączyć telefon z telewizorem i oglądać wszystko na dużym ekranie. Jak to zrobić i jakie akcesoria będą potrzebne?
Smartfony wiedzą o nas wszystko? Bardzo możliwe. Według badania opublikowanego w Journal of Studies on Alcohol and Drugs, twój telefon może określić, kiedy wypiłeś zbyt dużo, wykrywając zmiany w sposobie chodzenia.
Jedna z wrocławskich piekarni wprowadziła nietypowy system płatniczy. W przypadku, gdy zapomnimy zabrać ze sobą portfela, telefonu lub karty, za świeże pieczywo i pachnącą kawę zapłacimy za pomocą spojrzenia. Jak to możliwe i czy jest to bezpieczne?
Zakup telefonu w ramach abonamentu wciąż stanowi bardzo kuszącą opcję. Poza gwarancją, że trafi do nas sprzęt z oficjalnej dystrybucji, zyskujemy szybką dostawę lub odbiór w jednym z tysięcy salonów, a także możliwość rozłożenia płatności za telefon na raty.
W All Data Recovery z Warszawy, odzyskiwanie danych z uszkodzonych nośników klientów to codzienność. Od dysków przenośnych, przez karty pamięci i dyski SSD do macierzy RAID – wszystkie te urządzenia ulegają awariom i trafiają w ręce specjalistów od odzyskiwania danych. W tym artykule przybliżymy jakie czynniki są najczęściej powodem utraty danych i jak się przed takimi sytuacjami bronić.
Susan Bennett to lektorka, która użyczyła głosu pierwszemu wirtualnemu asystentowi stworzonemu dla jednej z najpopularniejszych marek smartfonów. Można więc śmiało powiedzieć, że rozmawiają z nią ludzie na całym świecie. Jak wyglądały prace nad tym projektem? Z Susan Bennett rozmawiał nasz dziennikarz, Marcin Sawicki.
Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze smartwatcha. Sprawdź też, co oferują zegarki Samsung, Huawei i innych popularnych marek.
Kodowanie to bardzo ważna umiejętność, która jest ceniona przez wielu pracodawców. Nauka kodowania powinna zaczynać się już od najmłodszych lat – w szkole oraz na kursach informatycznych. Dzięki temu możliwe będzie wybranie ścieżek zawodowych w branży informatycznej, takich jak programista czy specjalista do spraw IT.
Świat nowych technologii stoi otworem przed najmłodszymi. UPC organizuje warsztaty programowania "Future Makers" i zaprasza na nie uczestników w wieku 8-13 lat. Bohater naszego materiału, Oliwier, wziął w nich udział i opowiedział nam o swoich doświadczeniach.
Nowoczesne rozwiązania ułatwiają nasze życie. Bywają jednak używane przez złodziei, którzy bardzo często wykorzystują je do sprytnego wyłudzenia chociażby danych naszej karty. Okazuje się, że mogą to zrobić chociażby dzięki… aplikacji na telefonie komórkowym. Nasz ekspert dr Maciej Kawecki pokazał nam, jak to się odbywa.
Technologia 5G jest jednym z tematów, który obok koronawirusa budzi duże zainteresowanie i tyleż samo kontrowersji. Wokół niej narosło wiele mitów i oskarża się ją o sprowadzanie na ludzi wszelkich możliwych nieszczęść. Jak to wygląda w rzeczywistości, wyjaśnił nam Maciej Kawecki.
Takie rzeczy nie zdarzają się często. Bartek Dudek i Dominik Gołąb - licealiści z Knurowa - z pomocą swojego nauczyciela stworzyli obrożę, dzięki której można odnaleźć psa nawet w najdalszych zakątkach świata. "SmartObroża" jest ich pierwszym wynalazkiem, ale już wiemy, że następne będą jeszcze bardziej zaskakujące.
Ostatnio w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o gadżetach kuchennych, dlatego teraz przyszedł czas na urządzenia do łazienki. O tych najlepszych i najbardziej funkcjonalnych opowiedział Konrad Koterba, pasjonat technologii i gadżetów.
Naukowcy i absolwenci Politechniki Śląskiej skonstruowali bramę odkażającą, której głównym zadaniem jest ochrona zdrowia medyków. Wynalazek zdobył uznanie na międzynarodowym konkursie, gdzie pokonał ponad tysiąc innych zespołów prezentujących swoje projekty. Jak działa urządzenie?
Pandemia sprawiła, że większość zakupów robimy przez internet. Hakerzy zaś tylko czyhają na moment, w którym dokonujemy płatności. W jaki sposób zdobywają niezbędne dane i przede wszystkim – co możemy zrobić, aby uchronić się przed ich atakami?
Telefon to nieodłączne urządzenie każdego z nas, jednak komórka dla seniora powinna zostać dobrana do jego potrzeb. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Podpowiadamy.
Skutecznie chroni przed wirusem i jest ekologiczna. Polscy naukowcy stworzyli bio-maseczkę z filtrem roślinnym. Na pomysł wpadli prof. Mohamed Hazem Kalaji, światowy specjalista w zakresie fotosyntezy oraz dr Jacek Mojski, ekspert od wertykalnej uprawy roślin. Na czym polega innowacyjność ich wynalazku?
Ma 2 lata, 45 cm i waży 2,7 kg. Potrafi wchodzić po schodach, wykonywać ciosy bokserskie, robić przysiady, a nawet tzw. jaskółkę. Mało tego, w 2021 roku chciałby wystartować w międzynarodowych zawodach piłki nożnej RoboCup 2021. Poznajcie Melsona i kilku jego twórców: Przemysława Płońskiego, Kornelię Łukojć i Kacpra Mikołajczyka.
Piotr Seiko Yamaguchi jest inżynierem robotyki, który na co dzień pracuje w japońskiej agencji kosmicznej. Wiedzą i umiejętnościami dokłada cegiełkę do przyszłych ludzkich lotów na księżyc i na ISS. Jak wygląda jego praca? O tym opowiedział w rozmowie z Robertem Stockingerem.
Respirator, który będzie można wydrukować na drukarce 3D, opracowali krakowscy inżynierowie. Projekt został udostępniony bezpłatnie. Wyprodukowanie VentilAid kosztuje 200 zł, ale urządzenie musi jeszcze uzyskać atesty.
Ostatni czas, w którym większość z osób spędza w domach, może sprzyjać kreatywnym pomysłom. Niewykluczone, że nasi goście – uczestnicy programu "Kto to kupi?" zainspirują wielu do wcielenia z życie swoich pomysłów. Oto wynalazca wielofunkcyjnej smyczy dla psa, Łukasz Skryplonek i twórca mieszanki nasion antysmogowych, Maciej Podyma.