Komputery powstały w pierwszej połowie XX wieku i wywodzą się z maszyn liczących. Dziś zastanawiając się nad tym, co to jest komputer, można nie zdawać sobie sprawy z tego, że początkowo urządzenia te były wykorzystywane przede wszystkim do potrzeb wojska. Komputery jednak szybko ewoluowały w kierunku urządzeń służących do pracy i domowej rozrywki, stając się dostępnymi dla każdego. Współcześnie wyróżnia się pewne rodzaje komputerów , których zastosowanie (przeznaczenie) wynika z ich parametrów. Na czym polegają różnice między nimi i jak działają komputery?
Co to jest komputer? Wynalazek, który zmienił życie ludzi
Zastanawiając się nad tym, co to jest komputer , warto zapoznać się z historią tego urządzenia. Jego początki przypadają na lata 40. XX wieku, jednak co do tego, kto jest twórcą pierwszego na świecie komputera, istnieje wiele kontrowersji. W 1943 roku, jak już dziś wiadomo po odtajnieniu dokumentów wojskowych, zbudowano komputer o nazwie „Kolos”. Wpływ na jego powstanie wywarły prace Alana Turinga, znanego m.in. z tzw. maszyny Turinga. Prawdopodobnie komputer istniał już wcześniej – wielu badaczy wskazuje na niemiecki projekt komputera „Z3” autorstwa Konrada Zusego. Z kolei w 1946 roku światło dzienne ujrzał komputer „ENIAC”, czyli „Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer”. Był on wynikiem prac amerykańskiego zespołu z Uniwersytetu w Pensylwanii. Pierwsze komputery nie przypominały jednak współczesnych urządzeń. Zajmowały dziesiątki metrów kwadratowych powierzchni, wymagały ogromnych zasobów mocy i całodobowej opieki specjalistów. Zdolne były do wykonywania stosunkowo prostych zadań jak na współczesne standardy. Szacuje się, że komputer „ENIAC” pracował z taktowaniem ok. 0,1 Mhz, podczas gdy obecne urządzenia osiągają taktowanie w wysokości nawet kilkunastu tysięcy Mhz.
Przez lata komputery ewoluowały i powoli zaczęły być dostępne dla każdego. Chociaż pierwsze komputery osobiste, czyli komputery PC (ang. Personal Computer ), w państwach zachodnich były już dostępne w latach 80. XX wieku, w Polsce zawitały de facto po transformacji ustrojowej (posiadanie komputera za czasów PRL było ogromną niecodziennością).
Czym jest komputer i do czego służy współcześnie? Komputer to przede wszystkim urządzenie do przetwarzania i analizowania danych. Dzięki specjalistycznym algorytmom, mocy obliczeniowej i pamięci operacyjnej jest w stanie wykonywać zautomatyzowaną pracę. Komputery wykorzystywane są obecnie w niemal każdym zawodzie. Służą także rozrywce – coraz popularniejsze stają się np. gry komputerowe. Na takim urządzeniu można również oglądać filmy i korzystać z prawie nieskończonego bogactwa Internetu. Ciekawostką jest fakt, że łączna kapitalizacja przemysłu gier wideo przewyższyła już kapitalizację przemysłu filmowego.
Rodzaje komputerów i ich zastosowanie
Wszechobecne współcześnie komputery można podzielić na kilka ogólnych rodzajów. Najpopularniejszym typem tego urządzenia jest komputer stacjonarny. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, co to jest komputer stacjonarny , najłatwiej jest opisać jego charakterystyczny wygląd. Najczęściej przybiera on kształt pionowej „wieży” (ang. tower ), do której podłącza się urządzenia wejścia-wyjścia, takie jak monitor, głośniki, klawiaturę i mysz. Tego typu komputery tworzone są przez różnych producentów i składają się z określonych podzespołów: płyty głównej, procesora, karty graficznej, dysku twardego, pamięci operacyjnej i innych.
Wyróżniającym się producentem komputerów, choć bardziej popularnym w Stanach Zjednoczonych niż w Europie, jest firma Apple. Zadając pytanie, co to jest komputer Mac , można usłyszeć tylko jedną odpowiedź – to właśnie marka urządzeń tego producenta. Charakteryzuje się innym interfejsem, wyglądem i sposobem obsługi, ponieważ posiada także inny system operacyjny niż popularny Windows firmy Microsoft. Jest to główny czynnik różniący komputer PC od komputera innego rodzaju – Maca.
Alternatywą dla komputera stacjonarnego jest komputer przenośny, czyli laptop lub – w mniejszej wymiarowo wersji – netbook . Posiadają one wbudowaną baterię, monitor i tzw. touchpad zastępujący mysz komputerową, dzięki czemu można z nich korzystać w dosłownie każdym miejscu. Tańsze wersje laptopów mają pewne wady – gorsze parametry często nie pozwalają na uruchomienie najnowszych gier komputerowych, jednakże w pracy biurowej sprawdzają się równie dobrze, co komputery stacjonarne.
Pedro Pascal dostał główną rolę w serialu na podstawie popularnej gry komputerowej "The Last of Us"
Zobacz także:
1500 zł na komputer dla dziecka. Jak uzyskać dotację?
Omenaa Mensah zbiera fundusze na komputery dla najmłodszych: "Wierzę w afrykańskie i polskie dzieci"
Ireneusz Dybziński – informatyk, który naprawia komputery, by rozdawać je biednym dzieciom
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: E+