Stefan Thomas zapomniał hasła do konta wartego 260 mln dolarów. Pozostały mu dwie próby. Co powinien zrobić?

Zapomniał hasła do konta wartego…260 mln dolarów
Hasła, szyfry i piny. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto choć raz ich nie zapomniał. Często tworzymy niemożliwe do zapamiętania wariacje, które mają nas zabezpieczyć przed atakiem hakerów. Niestety najczęściej to my sami wpadamy w sidła podstępu i tracimy dostęp do kont i profili. Jak zatem przechowywać tajne dane? O tym opowiedział nam ekspert ds. bezpieczeństwa w sieci Piotr Konieczny.

Hasło, którego nie złamie nawet jego twórca

Stefan Thomas, właściciel 7002 bitcoinów wartych 260 mln dolarów zapomniał hasła do dysku, na którym kumulowana jest kryptowaluta. Na 10 możliwych prób wpisania hasła zostały mu już tylko dwie. Jeśli popełni błąd, dysk zostanie zablokowany na stałe. Jak się okazuje, Stefan nie jest jedyną ofiarą swoich własnych haseł. Szacuje się, że około 20 proc. kryptowalut, wartych 18 mld dolarów, znajduje się na dyskach, do których ich właściciele nie znają haseł.

- Szanse na odzyskanie hasła są nikłe. Są dwie możliwości, pan Thomas może się poddać hipnozie i przypomnieć sobie swoje hasło, albo prościej, technicznie może wygenerować wszystkie możliwe hasła, jakie przychodzą mu do głowy i po kolei każde z tych haseł wprowadzać do tego oprogramowania czy systemu, gdzie są zaszyfrowane dane – powiedział.

Jak się okazuje, jest jednak jeden problem. Jeśli hasło stworzone przez właściciela bitcoinów było długie, dobre i skomplikowane, to jego zgadywanie może zająć naprawdę bardzo dużo czasu. Nasz specjalista przyznał jednak, że urządzenie, na którym przechowywane były wszelkie dane, pozwala na wyjęcie dysku i skopiowanie go poza urządzenie. Dzięki temu Stefan będzie miał więcej niż dwie próby wpisania szyfru.

Tego samego typu podejście do odzyskiwania danych jest stosowane przez różnego rodzaju służby, czy organy ścigania, gdzie są zabezpieczone nośniki i dyski twarde

dodał.

Jakie powinno być hasło idealne?

Hasło idealne to takie, które nie tylko zabezpieczy nas przed hakerami, ale również takie, które zapamiętamy. Jak wiadomo, istnieją już popularne narzędzia do łamania szyfrów. Opierają się one na podstawowych informacjach o potencjalnej ofierze i generują listę możliwych haseł, którymi ofiara ta mogła się posłużyć. Jak pokazuje wykradziona baza haseł jednego z operatorów przesyłek w Polsce, hasła, które ustawiają Polacy są bardzo łatwe do złamania. Jak zatem ustawić dobre hasło? Przede wszystkim nie powinny być one związane z tematyką i nazwą serwisu, do którego dostęp ustanawiamy.

Jak zapamiętać nasze hasła? Bardzo dobrym sposobem jest ich zapisywanie w notesie czy na kartce. Obecnie także komunikatory samowolnie wylogowują nas z aplikacji, aby co jakiś czas odświeżać hasło i sobie o nim przypominać.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Céline Dion w poruszających słowach wspomina męża. "Nie ma dnia, żebym o Tobie nie myślała"

Andrzej Piaseczny o głośnym nagraniu z urodzin: "Używam takiego, a nie innego języka"

Phil Spector nie żyje. Słynny producent muzyczny zmarł w więzieniu, w którym odsiadywał karę za morderstwo

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości