Co to jest serwer? Jakie są rodzaje serwerów?

Klawiatura komputerowa
Mustapha Gunnouni/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Serwer komputerowy jest urządzeniem lub programem komputerowym, który umożliwia działanie innych komputerów do niego podłączonych, które nazywane są klientami. Jego głównym zadaniem jest udostępnianie informacji i innych danych potrzebnych klientom.

Serwer to komputer, który jest skonfigurowany specjalnie pod potrzeby obsługi stron internetowych. Działa bez przerwy i jest stałe podłączony do sieci. Serwer firmowy to taki, który obsługuje dane przedsiębiorstwo, a serwer domowy ustawiony jest na potrzeby mieszkańców określonego budynku mieszkalnego.

Serwer internetowy – główne rodzaje

Serwer internetowy może pełnić wiele funkcji. Poniżej najbardziej popularne rodzaje serwerów internetowych:

  • Serwer WWW – służy przede wszystkim do publikowania w sieci stron internetowych , forów, blogów, portali itp. Serwer taki przechowuje witryny internetowe, a kiedy użytkownik wejdzie na stronę poprzez wpisanie jej adresu, otrzymuje żądane dane.
  • Serwer FTP – jego głównym zadaniem jest zapewnienie możliwości wymiany plików między użytkownikami przy użyciu protokołu komunikacyjnego. Oba te serwery (WWW i FTP) są najczęściej serwerami wirtualnymi, oferowanymi jako usługa internetowa u konkretnego dostawcy.
  • Serwer pocztowy (mail server), jak sama nazwa wskazuje, przystosowany jest do wysyłania i odbierania e-maili. Serwer taki może być odrębnym, samodzielnym urządzeniem. Najczęściej jednak ta funkcja przypisana jest do wirtualnego serwera WWW/FTP.
  • Serwer plików (file server) umożliwia wspólną pracę wielu osób nad określonym zestawem plików. Dzięki takiemu serwerowi możliwa jest praca i nanoszenie zmian w plikach na fileserver w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca.
  • Serwer bazodanowy (database server) – serwer tego rodzaju służy do przechowywania dużych baz danych. Dzięki tego rodzaju serwerowi możliwe jest nie tylko przechowywanie baz danych, ale także praca na nich dzięki dostępności różnego rodzaju programów, takich jak MySQL czy PostgreSQL.
  • Serwer gier (game server) – nazwa tewgo serwera tez nie budzi żadnych wątpliwości. Umożliwia on korzystanie z gier wideo wielu osobom w tym samym momencie.
  • Serwer w chmurze – ten serwer pozwala na włączanie i uruchamianie programów zdalnie i na odległość. Dzięki temu na konkretnym programie można pracować z dowolnego urządzenia. Bardzo ważną zaletą użytkowania tego rodzaju serwera jest duży poziom zabezpieczenia przed utratą danych.

Co to jest serwer DNS i jak działa?

Serwer DNS (Domain Name System) jest to rodzaj serwera internetowego, który, mówiąc kolokwialnie, porządkuje adresy IP. Tego rodzaju technologia automatycznie zmienia długie i skomplikowane adresy IP, które wyrażane są za pomocą ciągu liczb przedzielonych kropkami, na tradycyjne nazwy domeny. W skład Domain Name System wchodzą dziesiątki tysięcy domen, które tworzą ogromną bazę danych. Swoje działanie opierają na specjalnym oprogramowaniu, które przesyła informacje z systemu nazw domenowych do komputera klienta.

Każdy z komputerów, który ma dostęp do internetu, jest jednocześnie podłączony do bazy DNS. Kiedy dochodzi do konfiguracji połączenia z internetem, w rzeczywistości następuje połączenie z serwerem DNS, a komputer otrzymuje adres IP, który służy do jego identyfikacji w sieci. W internecie funkcjonuje bardzo dużo serwerów DNS, ale tylko 13 z nich zawiera całą bazę danych.

Serwer HTTP – jak funkcjonuje?

Serwer HTTP (Hypertext Transfer Protocol) to protokół, który umożliwia publikowanie informacji umieszczonych na konkretnych stronach internetowych. Największa użyteczność serwera HTTP polega na umożliwieniu korzystania z wystandaryzowanych zasad komunikowania się komputerów. Opisuje, w jaki sposób klient musi wystąpić z żądaniem o określone dane oraz sposób, w jaki dane te będą prezentowane. Cechą protokołu HTTP, która wpływa pozytywnie na niskie obciążenie serwera, jest jego działanie na zasadzie protokołu bezstanowego (stateless). Oznacza to, że po zakończeniu konkretnej transakcji dane o niej nie zostają w żaden sposób zapisane. Ma to też stronę negatywną – jest bardzo kłopotliwe w sytuacji, gdy potrzebne jest odtworzenie poprzedniej transakcji.

Serwer proxy – co to jest?

Najważniejszą zaletą użytkowania serwera proxy jest możliwość połączenia się z dowolną stroną WWW, w sytuacji, gdy nasze IP zostało zablokowane. Bardzo dobrym przykładem jest sytuacja, w której korzystamy z osiedlowej sieci internetowej posiadającej jedno IP. Jeżeli któraś z osób naruszy warunki regulaminu korzystania z internetu, to zablokowani zostaną wszyscy korzystający z tej sieci. W takim przypadku warto właśnie skorzystać z serwera proxy. Aby dowiedzieć się, jak dana przeglądarka może połączyć się z serwerem proxy, trzeba wyszukać odpowiednią informację na stronie. Wszystko zależy od rodzaju przeglądarki. Przykładowo w przeglądarce Firefox z górnego menu trzeba wybrać kolejno zakładki: Narzędzia – Zaawansowane – Sieć – Połączenie – Ustawienia. W tej ostatniej zakładce jest już możliwość ustawienia serwera proxy.

Niemcy nie będą gromadziły danych użytkowników w walce z pandemią. Aplikacja przechowa dane tylko na urządzeniu.

Zobacz także:

Koronawirus kontra uzależnienie od telefonów i komputerów. Jak dzieci wrócą do codzienności po kwarantannie?

Ireneusz Dybziński – informatyk, który naprawia komputery, by rozdawać je biednym dzieciom

Jak dbać o oczy w czasie izolacji? Okulistka: „Mamy do czynienia z syndromem widzenia komputerowego”

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości