Każdy telefon komórkowy posiada szereg zabezpieczeń, który ma chronić informacje, jakie się na nim znajdują, przed trafieniem w niepowołane ręce. Najstarszym rodzajem zabezpieczenia stosowanym przez operatorów sieci komórkowych jest kod PIN, czyli ciąg znaków, które umożliwiają dostęp do karty SIM. Kilkakrotne wprowadzenie błędnego kodu PIN skutkuje zablokowaniem karty. Aby dalej z niej korzystać, konieczne jest odblokowanie karty SIM poprzez wprowadzenie drugiego kodu zabezpieczającego – numeru PUK.
Jak odblokować SIM – kod PIN
Kod PIN to ciąg znaków, który standardowo składa się z czterech cyfr. Otrzymuje się go w momencie zakupu karty SIM – w ofercie na kartę lub po podpisaniu umowy abonamentowej z operatorem.
Po uruchomieniu telefonu komórkowego z kartą SIM masz możliwość zmiany kodu PIN na dowolnie wybrany przez siebie ciąg liczb. Większość operatorów umożliwia utworzenie własnego kodu PIN składającego się z co najmniej czterech, a maksymalnie ośmiu cyfr. Kod PIN możesz zmieniać wielokrotnie, jednak pamiętaj, że aby ustanowić nowe zabezpieczenie, będziesz musiał podać dotychczasowy PIN. Kod możesz zmienić, korzystając z odpowiedniej opcji w ustawieniach swojego telefonu.
Odblokowywanie karty SIM przy pomocy kodu PIN jest konieczne podczas każdego włączania telefonu. Jeżeli nie wprowadzisz właściwego kodu, twoja karta SIM nie będzie mogła nawiązać połączenia z siecią operatora. Jeżeli trzy razy wprowadzisz niewłaściwy kod PIN, operator automatycznie zablokuje twoją kartę. Jedynym sposobem na jej odblokowanie będzie wówczas wprowadzenie numeru PUK.
Część operatorów komórkowych umożliwia całkowite zrezygnowanie z kodu PIN. Opcję tę możesz włączyć w ustawieniach bezpieczeństwa swojego telefonu. Jeżeli się na nią zdecydujesz, nie będziesz musiał podawać kodu podczas włączania telefonu, ryzykujesz jednak, że osoba postronna uzyska dostęp do twojej karty SIM.
Kod PIN do karty SIM odblokowujący sieć
Po włączeniu telefonu na ekranie pojawi się prośba o wpisanie numeru PIN. W zależności od modelu urządzenia może wyświetlić się liczba pól odpowiadająca długości kodu.
Jeżeli domyślne ustawienia twojego telefonu nie wymagają podania kodu PIN, będziesz musiał go aktywować. W większości modeli możesz zrobić to w menu "ustawienia".
Odblokowywanie karty SIM przy pomocy kodu PUK
Kod PUK służy do odblokowywania karty SIM, w przypadku gdy zablokowano ją, podając niewłaściwy kod PIN. PUK składa się z ośmiu cyfr i podobnie jak PIN, przekazywany jest wraz z nową kartą SIM.
Kod PUK, w przeciwieństwie do numeru PIN, nie może zostać przez Ciebie samodzielnie zmieniony. Kod, który otrzymasz podczas kupna nowej karty SIM, jest jedynym, który będzie mógł odblokować ją w awaryjnej sytuacji. Z tego względu zaleca się przechowywanie go w bezpiecznym miejscu – jeżeli go zgubisz, będziesz musiał włożyć nieco wysiłku w odblokowanie swojej karty SIM.
Liczba prób wprowadzenia numeru PUK jest ograniczona – możesz zrobić to maksymalnie dziesięć razy. Jeżeli podczas każdej z tych prób wprowadzisz niewłaściwy kod, twoja karta SIM zostanie nieodwracalnie zablokowana przez operatora. Nie będziesz miał możliwości odblokowania jej. Konieczne będzie wówczas odpłatne wyrobienie duplikatu karty SIM.
Jak odblokować kartę SIM bez PUK?
Jeżeli twój telefon został zablokowany na skutek podania niewłaściwego kodu PIN i nie możesz odnaleźć ani przypomnieć sobie swojego kodu PUK, nie próbuj zgadnąć, jaki jest właściwy numer.
Kod PUK możesz odzyskać u swojego operatora, korzystając z jednej z poniższych metod:
- przez internet, w panelu klienta – jeżeli zarejestrowałeś się w internetowym serwisie swojego operatora komórkowego i przypisałeś do swojego konta kartę SIM, kod PUK znajdziesz w informacjach dotyczących swojego konta;
- na infolinii operatora – jeżeli nie posiadasz zarejestrowanego konta na stronie operatora, możesz odzyskać kod PUK, dzwoniąc do Biura Obsługi Klienta swojej sieci. Podczas rozmowy konsultant będzie musiał zweryfikować twoją tożsamość – zwykle za pomocą kodu abonenta;
- złożenie wniosku – jeżeli nie masz aktywnego konta klienta i nie pamiętasz swojego kodu abonenta, kod PUK możesz odzyskać, wysyłając pisemny wniosek pocztą, mailem lub faksem. Będziesz musiał zawrzeć w nim swoje dane osobowe oraz informacje dotyczące karty SIM;
- w salonie firmowym – kod PUK możesz odzyskać też osobiście, udając się do salonu twojego operatora.
Co zrobić, gdy telefon zadzwoni w najgorszym momencie?
Zobacz także:
Kupujesz telefon z abonamentem? Sprawdź, co zyskujesz
Największy na świecie samolot jest już w Polsce. Na pokładzie sprzęt do walki z koronawirusem
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF