Jak wybrać dobry tablet? Jakie funkcje powinien spełniać?

Tablet
Tablet
Źródło: Klaus Vedfelt/Getty Images
Technologie rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Jeszcze do niedawna tablet mógł być marzeniem czy innowacją. Obecnie, w dobie smartfonów, wszechobecnej sieci i łączności z innymi, tablety spełniają inne funkcje niż jeszcze kilka lat temu.

Tablety to urządzenia mobilne, które początkowo miały zastępować laptopy lub komórki. Obecnie smartfony mają dosyć duże ekrany, dlatego tablety zaczęły spełniać zupełnie inne funkcje, na przykład edukacyjną, projektową czy graficzną.

Jakie cechy powinien mieć dobry tablet? Jak kupić dobry tablet?

Osoby rozglądające się za pierwszym lub kolejnym tabletem, często zastanawiają się, jakie parametry powinien mieć dobry tablet. Tak naprawdę na rynku istnieje obecnie ogromna różnorodność, jeśli chodzi o urządzenia mobilne. Dobry tablet przede wszystkim powinien być wydajny i posiadać duży ekran. Wydajność wiąże się z szybkością urządzenia i tym, w jaki sposób działają na nim aplikacje. Ogromne znaczenie ma tu procesor, który powinien mieć 6 lub 8 rdzeni w przypadku systemu Android czy Windows, lub od A10 w górę w przypadku iPadów marki Apple. Warto zaznaczyć, że jeszcze kilka lat temu, gdy smartfony miały około 4 cali, to 7- calowe tablety cieszyły się ogromną popularnością. Obecnie, gdy smartfony mają około 6 cali, dobry tablet to taki, który ma około 10 cali . Wśród najważniejszych cech dobrego tabletu można dodatkowo wyróżnić:

 • Wejście na kartę SIM, co umożliwia korzystanie z Internetu;
  • Dużo pamięci, minimum 32 GB;
   • Czytnik kart SD;
    • · Możliwość dobrania dodatkowych akcesoriów, takich jak rysik czy klawiatura;
     • Duża pojemność akumulatora, aby bateria szybko się nie rozładowywała;
      • Komunikacja, to znaczy Bluetooth, NFC, GPS itp.;
       • Dodatkowo: stylistyka, która dla niektórych jest bardzo istotna.

        Niektórzy producenci starają się, aby tablety mogły stać się bardziej atrakcyjne niż smartfony. Dlatego stawiają na interesujące gadżety, na przykład Lenovo wprowadziło projektor w tablecie, a Microsoft niedawno pokazał światu najnowszą wersję Surface Pro, czyli tabletu o funkcjach laptopa. Surface Pro może być uznany za bardzo dobry tablet do pracy, relaksu i edukacji. Możliwe jest także, aby zakupić tani dobry tablet, który będzie mieć dużą część z cech charakterystycznych opisanych powyżej.

        Jakie funkcje powinien spełniać dobry tablet?

        Tablety mogą pełnić przeróżne funkcje, które wiążą się z tym, że są to urządzenia mniejsze od laptopa, ale większe od smartfona. Spora część osób używa tabletu do przeglądania sieci, rozmów na komunikatorach, bycia aktywnym w mediach społecznościowych. Z drugiej strony, tablety są doskonałe dla grup zawodowych, dla których ważna jest wygoda użytkowania, na przykład projektantów, architektów czy grafików, ponieważ pozwalają na mobilną pracę z dowolnego miejsca. Dobry tablet graficzny powinien być w rozmiarze A4, a także charakteryzować się wygodą w trakcie procesu tworzenia. W przypadku pracy biurowej, konferencji czy ważnych spotkań, prelegent może pokazać coś na tablecie słuchaczom, na co nie mógłby sobie pozwolić w przypadku smartfona (za mały ekran, trzeba przybliżyć grafikę, czy tekst) lub laptopa (ciężki do podniesienia, trzeba go obrócić). Możliwe jest także edytowanie pewnych danych w czasie rzeczywistym, głównie dzięki funkcjom pakietu Office. Tablety spełniają obecnie także funkcje edukacyjne, ze względu na mnogość dostępnych aplikacji. Duży ekran dotykowy, łatwość przesuwania grafiki czy tekstu sprawiają, że tablety są bardzo dobrym urządzeniem edukacyjnym i multimedialnym dla dzieci i młodzieży, ponieważ łączą przyjemne z pożytecznym. Co więcej, tablet może służyć jako wyświetlacz do oglądania filmów, czy czytania książek, na przykład w podróży.

        Jaki system operacyjny wybrać?

        Obecnie na rynku tabletów dostępne są trzy systemy operacyjne: Android, IOS i Microsoft. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Wybierając tablet, warto mieć na uwadze wygodę i znajomość danego systemu. Dobry tablet do 1000 złotych na pewno najłatwiej znaleźć wśród marek, które wykorzystują system operacyjny Android. Tak naprawdę obecnie na rynku najbardziej konkurencyjnymi graczami na rynku tabletów są marki: Apple (system IOS), Samsung (system Android) i Microsoft. Każdy z flagowych tabletów tych marek będzie spełniał swoje funkcje, bez względu na system operacyjny. Zdecydowanie największe znaczenie ma więc wygoda użytkownika i jego osobiste przyzwyczajenia, połączenie z innymi sprzętami tego samego systemu operacyjnego oraz preferencje użytkownika.

        Tablety są urządzeniami mobilnymi, które mają zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Wybierając tablet, warto skoncentrować się na jego parametrach technicznych, łatwości obsługi, a także na dodatkowych funkcjach, które są ważne dla danego użytkownika.

        Zobacz też:

        Zobacz wideo: Ograniczenia dla nieletnich graczy w Chinach

        Ograniczenia dla nieletnich graczy w Chinach
        Źródło: Dzień Dobry TVN

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości