Materiał promocyjny

Od czego zacząć naukę kodowania i jakie kursy wybrać?

''Nastoletni programiści'' - UPC Future Makers

Kodowanie to bardzo ważna umiejętność, która jest ceniona przez wielu pracodawców. Nauka kodowania powinna zaczynać się już od najmłodszych lat – w szkole oraz na kursach informatycznych. Dzięki temu możliwe będzie wybranie ścieżek zawodowych w branży informatycznej, takich jak programista czy specjalista do spraw IT.

Kursy kodowania są coraz bardziej popularne, także wśród osób, które nie wiążą swojej przyszłości z branżą IT. Kodowanie jest jednym z ważniejszych elementów informatyki w XXI wieku, ponieważ to właśnie na podstawie kodu tworzone są strony internetowe, programy oraz gry.

Nauka kodowania: od czego zacząć?

Na początek należy rozróżnić kodowanie i programowanie. Zwykle te pojęcie uznaje się za tożsame, jednak kodowanie jest właściwie częścią programowania. Cały proces programowania jest bardziej złożony i zaczyna się już na etapie myślenia i projektowania danej strony internetowej lub aplikacji. Kodowanie to przekładanie języka ludzkiego na język komputerów. Wiele osób zastanawia się nad tym, od czego zacząć naukę kodowania. Pierwszym krokiem powinno być zastanowienie się nad tym, w jakim celu chcemy się nauczyć tej umiejętności. Jeżeli kodowanie ma być sposobem na zarabianie, to należy ukończyć profesjonalny kurs kodowania. Jeśli ma być po prostu dodatkową kompetencją, można zdecydować się na naukę we własnym zakresie lub naukę kodowania online. Bardzo ważne jest przejrzenie ofert szkoleń, bootcampów i darmowych tutoriali (na przykład na YouTube). Na początek w internecie można znaleźć sporo informacji na temat interesujących języków programowania oraz tematyki kodu. Można także ściągnąć mobilne aplikacje, które ułatwiają start. Dobrze jest porozmawiać ze znajomymi z branży informatycznej i zapytać ich, gdzie zaczęli naukę. Kursy kodowania kosztują od 5 do 15 tysięcy złotych i trwają zwykle od miesiąca do pół roku. Wiele zależy od języka programowania, a także od tego, czy kurs obejmuje teorię i praktykę. Ogromne znaczenie w trakcie nauki kodowania ma systematyczność i motywacja. Najistotniejsze jest więc wyrobienie sobie codziennej rutyny. Warto wygospodarować co najmniej godzinę dziennie i kodować także w zaciszu domowym. Najłatwiej oczywiście nauczyć się kodowania poprzez praktyczne kursy, zwłaszcza że w grupie można wzajemnie się wspierać i wspólnie rozwiązywać napotkane problemy.

Nauka kodowania dla dzieci

Nauka kodowania powinna rozpoczynać się jak najwcześniej, jeśli chodzi o rozwój poznawczy człowieka. Właśnie dlatego w Wielkiej Brytanii od 2014 roku kodowanie w szkole to jeden z przedmiotów. W Polsce także powstało wiele programów i studiów kodowania dla dzieci, które promują naukę od najmłodszych lat. Rynek pracy jest bardzo dynamiczny, dlatego ważne jest, aby dzieci uczyły się potrzebnych umiejętności. Zwykle naukę kodowania dla dzieci rozpoczyna się od zabawy. Dla wielu maluchów motywacją do nauki jest kodowanie gier i możliwość tworzenia własnych aplikacji. Badania prowadzone przez psychologów i socjologów wykazały, że dzieci dużo szybciej są w stanie opanować różne zdolności, w tym także kodowanie. Jest to związane z plastycznością mózgu dziecięcego, a także szybkim rozwojem umysłowym. Obserwacja przemian społecznych wiąże się z tym, że technologie rozwijają się bardzo szybko, dlatego nauka kodowania staje się coraz bardziej podstawową umiejętnością. W trakcie nauki kodowania w szkole lub na kursach dzieci zwykle zaczynają od tworzenia prostych tekstów lub grafik, a następnie przechodzą do kodowania gier lub stron internetowych. Bardzo dobrym pomysłem jest wspólna nauka kodowania, to znaczy zajęcia, w trakcie których rodzice i dzieci razem uczą się tworzenia kodu. Z jednej strony pozwala to na zdobycie zupełnie nowych umiejętności, a z drugiej wiąże się z lepszą komunikacją między dzieckiem i rodzicem. Istnieje wiele programów do kodowania, które są polecane dzieciom. Można wymienić na przykład: Code Monkey, Code Combat, Scratch, Hacked oraz Code Academy. Nauka kodowania jest ważna także dlatego, że uczy logicznego i analitycznego myślenia, syntezy informacji, pobudza wyobraźnię i kreatywność. Programowanie i kodowanie jest więc przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży oraz dorosłych. Im wcześniej rozpocznie się naukę kodowania, tym lepiej. Oczywiście dzieci, które wykazują zdolności kodowania już od najmłodszych lat, powinny zdecydować się nie tylko na kurs, ale również na szkołę, która rozwinie ich zdolności. Kolejnym krokiem są studia wyższe z zakresu informatyki, a także staże w firmach zajmujących się kodowaniem i programowaniem.

Future Makers - bezpłatne warsztaty kodowania dla dzieci w wieku 8-13 lat

Kolejna odsłona UPC Future Makers to realizacja misji UPC, by inspirować najmłodszych do rozwoju kompetencji cyfrowych, a także odpowiedź na zainteresowanie pierwszą częścią programu, która odbyła się w czasie #zostanwdomu w ramach programu dla klientów #dzialamyztroska. Podstawy programowania poznało już 400 dzieci. Operator uruchomił nowe zajęcia w czerwcu. Będą kontynuowane do połowy lipca, a także później jesienią. Do końca roku UPC przeszkoli 2000 dzieci w wieku 8-13 lat.

Aby wziąć udział w warsztatach, wystarczy komputer i dostęp do internetu. Zajęcia odbywają się w małych ośmioosobowych grupach, a każde dziecko może liczyć na profesjonalne wsparcie doświadczonego trenera. Szczegóły dotyczące programu, w tym formularz do zapisów i terminy kursów, można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej Future Makers.

mat. promocyjne

Patronat nad inicjatywą UPC Future Makers objęły Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK, prowadzące działania na rzecz upowszechniania technologii cyfrowych, realizowane m.in. w formie cyklicznych warsztatów programowania w ramach Klubów Młodego Programisty, a także Ministerstwo Edukacji Narodowej. Partnerem merytorycznym inicjatywy operatora jest z kolei firma Giganci Programowania, która zapewni dzieciom wsparcie merytoryczne, opiekę trenerską oraz niezbędną platformę do nauki kodowania.

Zobacz także:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości