Koronawirus a zmiany na rynku pracy
Koronawirus w znaczący sposób wpłynął na rynek pracy, który do marca 2020 roku był mocno ukierunkowany na pracowników. To oni dyktowali warunki. Osoby szukające zatrudnienia mogły przebierać w ofertach, wybierając te najbardziej dla siebie korzystne. Częściej też mieli możliwość negocjowania warunków obecnej pracy. Teraz wszystko się zmieniło.
Rynek pracy zamarł. Wielu pracodawców zamroziło totalnie rekrutacje – i te, które planowali na przyszłość, i te, które już prowadzili. Wiele osób, które zdecydowało się wcześniej na zmianę pracy, zostało na tzw. lodzie, bo dostali inną ofertę pracy, a później nowy pracodawca powiedział im, że jednak tej pracy nie będzie
- wytłumaczyła w Dzień Dobry TVN Natalia Bogdan.
Ekspertka rynku pracy i headhunterka zwróciła też uwagę, że pracownicy mają mniejsze na zyskanie dodatkowych benefitów czy na korzystne wynagrodzenie. Pracodawcy próbując utrzymać swoją firmę, starają się bowiem redukować koszty funkcjonowania. Częściej też będą decydowali się na elastyczne formy zatrudnienia, a same umowy o pracę mogą stracić na popularności.
Poszukiwania pracy w dobie pandemii – jakie zawody są cenione?
Eksperci przewidują, że przez koronawirusa wzrośnie bezrobocie. Rzeczywiście znalezienie nowej pracy w obecnej sytuacji może nie być najłatwiejsze. Zmalała bowiem ilość ofert (nawet o 25 proc. na czołowych stronach, gdzie były publikowane), zaś liczba osób poszukująca jest duża. Część z nich będzie więc musiała pomyśleć o przekwalifikowaniu się. Na jakie branże warto zwrócić uwagę?
Najwięcej ofert pracy, które przybyły w ostatnim czasie dotyczą prac fizycznych, ale nie tylko. Takie top 5 branż, które szukają w tej chwili pracowników, to przede wszystkim, wiadomo, branża medyczna, (…) ale i także branża spożywcza, cały e-commerce i związany z tym sektor przesyłek kurierskich. (…) Także sektor usług wspólnych, czyli księgowe, obsługa klienta, obsługa klienta w językach obcych – to są też firmy, które cały czas poszukują pracowników – i właśnie to IT
- powiedziała nasza ekspertka.
O tym, jak obecnie wyglądają poszukiwania pracy, postanowił na własnej skórze przekonać się nasz reporter Bartek Dajnowski. Oto jego materiał:
Jak dało się zauważyć, osoby bez doświadczenia znajdą zatrudnienie np. w branży budowlanej czy jako pomoc w gospodarstwach rolnych, chociaż wcześniej będą musiały zostać wprowadzone w tajniki zawodu.
Zobacz także:
Zdalnie, ale pod czujnym okiem pracodawcy. Ekspert: "Łatwiej jest kontrolować pracownika online"
Jak będziemy pracować po pandemii? 30 proc. z nas nie chce wracać do biura
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz
Reporter: Bartek Dajnowski