Technologia

  Technologia

  Łazik marsjański zespołu AGH Space Systems zwyciężył w prestiżowych zawodach Indian Rover Challenge. Konstrukcja studentów z Krakowa potrafi m.in. samodzielnie poruszać się w nieznanym terenie, poszukiwać i dostarczać określone przedmioty, otwierać zamki i analizować glebę. - Ten projekt łączy ze sobą mechanikę, elektronikę, software. Nawet mamy geologów - powiedział Maciej Kurcius.

  Face ID to technologia, która pozwala na rozpoznawanie twarzy. Korzystamy z niej np. podczas logowania do smartfona. Stosują ją też niektóre banki. Na ile jesteśmy monitorowani? O tym porozmawialiśmy z dr. Maciejem Kaweckim, prawnikiem, ekspertem ds. nowych technologii.

  Dawno, dawno temu przechodnie byli wyprostowani i patrzyli przed siebie, a jak trzeba było - to także spoglądali na boki. Natomiast teraz wielu z nich przybrało postać smartfonowych zombie, którzy na ulicy nie widzą nic więcej prócz ekranu telefonu. Dlatego dla ich bezpieczeństwa w kilku miastach Polski zainstalowano świecące przejścia dla pieszych. Jak działają? Czy inni piesi popierają ten pomysł?

  U progu nowej dekady wielu ludzi zastanawia się, jaka przyszłość czeka świat w najbliższych latach. Sztuczna inteligencja, medycyna czy ekologia to niezwykle prężnie rozwijające się dziedziny nauki, które bez wątpienia odmienią kiedyś losy ludzkości. Jakie zmiany w najbliższych latach przewidują naukowcy? Zobacz rozmowę z Grzegorzem Lindenbergiem, autorem książki „Ludzkość poprawiona”.

  Kiedy powstał pierwszy komputer? Jak on wyglądał i kto go stworzył? ENIAC – to tym akronimem został nazwany pierwszy komputer na świecie, zapoczątkował on drogę do technologicznej rewolucji, której efektem są dzisiejsze ultraszybkie komputery, urządzenia mobilne, a także smartfony!

  Czym jest system kontroli wersji i dlaczego warto z niego korzystać? System kontroli wersji pozwala na śledzenie wszystkich zmian w plikach, na przywrócenie dowolnej wcześniejszej wersji, a także na łączenie zmian dokonywanych przez jednego lub więcej użytkowników w różnym czasie.

  Eksploracja danych jest jednym z etapów zdobywania informacji z przeróżnych baz danych. Dlatego też eksplorację danych można określić mianem pozyskiwania wiedzy, drążenia danych lub ich wydobywania. Do eksploracja danych wykorzystywana jest szybkość komputera – możemy przeszukiwać ukryte dane znajdujące się w bazach i hurtowniach danych.

  Pojęcie DevOps pojawiło się w 2009 roku i powstało wyniku połączenia dwóch angielskich słów – „development” (rozwój) i „operations” (operacje). To innowacyjna metodyka pracy przy projektach związanych z branżą IT. Jej celem jest przede wszystkim oszczędność czasu podczas wprowadzania zmian związanych z oprogramowaniem i weryfikacją, czy wdrożenia zostały wykonane poprawnie.

  Podstawowe elementy samochodu są takie same dla wszystkich pojazdów. Zasadniczo budowa samochodu osobowego, samochodu ciężarowego, rajdowego czy elektrycznego jest bardzo zbliżona. Jedynie pewne szczegóły różnią poszczególne rodzaje pojazdów.

  Alfabet Morse’a został stworzony tak, aby można było go zrozumieć bez konieczności użycia specjalnych narzędzi czy urządzeń dekodujących. Poza tym, w krytycznej sytuacji, kod ten nadawany może być za pomocą najprostszych przedmiotów emitujących dźwięk albo światło.

  Dzisiejsze smartfony wydawać by się mogło, mają wszystko. Jedną z rzeczy, których możemy poszukiwać, jest opcja nagrywania rozmów. Rejestrowanie przebiegu rozmowy telefonicznej może się okazać przydatne w przypadku udowodnienia komuś wypowiedzianych słów czy przy zawieraniu umowy ustnej. Jak zatem nagrać rozmowę telefoniczną?

  Postępujący rozwój sztucznej inteligencji, big data oraz powstającej sieci 5G już niedługo może wywrócić rynek pracy do góry nogami. Mimo że nie sposób przewidzieć, jakie zawody powstaną, a które znikną całkowicie, współcześni analitycy dysponują zestawem narzędzi umożliwiającym wiarygodne prognozy na przyszłość. O tym, co nas czeka i jak się na to przygotować opowiedział gość Dzień Dobry TVN - Tomasz Biernacki.

  Rozwój nowych technologii przyczynia się do coraz szybciej postępującej automatyzacji w codziennym życiu człowieka. Są dziedziny, w których sztuczna inteligencja znajdzie zastosowanie o wiele szybciej, niż w innych. To o nich opowiedział dziś gość studia Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki.

  Ile razy zdarza nam się, że po wejściu na stronę internetową otwiera się niewielkie okienko i wita się z nami wirtualny asystent, czyli chatbot? Jego zadaniem jest prowadzenie rozmowy z użytkownikiem tak, by sprawiać wrażenie konwersacji z prawdziwym konsultantem.

  Współczesne telefony komórkowe zawierają dane, które nie powinny wpaść w ręce niepowołanym osobom. Jak je zabezpieczyć przed cyberprzestępcami? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Piotra Koniecznego, eksperta ds. bezpieczeństwa w sieci.

  Tworzenie gier komputerowych można porównać do kręcenia seriali lub produkcji kinowych. Gry powstające w XXI wieku znacznie różnią się od tych, które były programowane w latach 80. i 90. XX wieku. W Polsce jest wiele osób, które marzą o tym, żeby tworzyć gry – zarówno komputerowe, jak i te na urządzenia mobilne.

  Dlaczego tak bardzo polubiliśmy zakupy przez internet? Czy niedziele bez handlu pchnęły nas w objęcia sklepów internetowych? W Dzień Dobry TVN o specyfice polskiego handlu w sieci rozmawialiśmy z dr. Maciejem Kaweckim prawnikiem z Wyższej Szkoły Bankowej i Joanną Ceplin - ekspertem w dziedzinie marketingu on-line.

  PGA 2019 już od piątku. Targi gier komputerowych i technologii startują już 18 października. Poznań Game Arena przyciąga tysiące amatorów gier i miłośników sprzętu oraz nowych technologii. PGA jest jedną z największych imprez na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Kto pojawi się na targach gier w Poznaniu?