Od soboty, 17 lutego zaczął obowiązywać akt o usługach cyfrowych (DSA), czyli tzw. konstytucja internetu. To istotny krok w budowaniu bezpieczniejszego świata online. Unijne rozporządzenie koncentruje się bowiem na ochronie praw podstawowych w przestrzeni cyfrowej.
Akt o usługach cyfrowych - co to?
Akt o usługach cyfrowych to unijne rozporządzenie, które reguluje kwestie ochrony internautów i konsumentów oraz ich praw. Jak podaje oficjalna strona UE, jego celem jest zbudowanie bezpieczniejszego i sprawiedliwszego świata online. Ma zapewnić m.in.:
- "łatwy sposób zgłaszania nielegalnych treści, towarów lub usług;
- silniejszą ochronę osób, które są ofiarami nękania w Internecie;
- przejrzystość w zakresie reklamy;
- łatwe w użyciu mechanizmy reklamacyjne, jeśli platforma internetowa usunie nasze treści".
Nowe przepisy zakazują też publikowania targetowanych treści reklamowych opartych o profilowanie danych wrażliwych i danych osób małoletnich, a także przeciwdziałają zagrożeniom społecznym w Internecie oraz wzmacniają nadzór.
Akt o usługach cyfrowych - kogo obowiązuje? Co się zmieni?
Jak przypomina rp.pl, od sierpnia zeszłego roku przepisy rozporządzenia DSA stosuje się do największych platform i wyszukiwarek, takich jak Facebook, Instagram, TikTok, X czy Google. Od teraz obejmą one również polskie platformy takie jak np. Allegro. Akt m.in. zobowiązuje je do zapewnienia szybkiego i bezpośredniego kontaktu. - Platformy internetowe nie mogą polegać wyłącznie na zautomatyzowanych narzędziach. [...] Muszą zapewnić, aby skargi były rozpatrywane przez wykwalifikowany personel oraz aby sprawa była rozpatrywana w sposób terminowy i niedyskryminacyjny - czytamy na digital-strategy.ec.europa.eu.
Unijne rozporządzenie przewiduje też nowe zasady moderacji treści. - Z jednej strony łatwiej będzie walczyć z bezprawnymi treściami, np. w komentarzach internetowych. Z drugiej – usługodawcy nie będą mogli w pełni arbitralnie usuwać treści publikowanych przez użytkowników, więc jest szansa, że DSA w większym stopniu będzie chronić też swobodę wypowiedzi – oceniła Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon w rozmowie z rp.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bezpieczeństwo w sieci. Jakie błędy najczęściej popełniamy? "Pięknie budujemy bazę takiemu cyberprzestępcy"
- Ilu polskich nastolatków doświadczyło krzywdy seksualnej w Internecie? Przerażające wyniki badań
- Telefon mnie podsłuchuje. Jak uchronić się przed aplikacjami szpiegującymi?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: digital-strategy.ec.europa.eu/rp.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images